Mucize kurtuluşlar-3

22/02/2023 01:18 352

 

 

Yüzyılın felaketinde ölenlerin sayısı gün geçtikçe artarken, yaralı sayısı ise yerinde durmuyor, yükselmeye devam ediyordu. Depremin 5. ve 6. gününde arama-kurtarma çalışmaları son hızıyla devam ederken, enkaz atında yaralı çıkan vatandaşlar geride kalanlar için umut oluyordu. Mucizeleri ve altında yatan hikâyeleri yazmaya devam edelim.

İlk olarak Allah’ın bir mucizesine daha tanıklık edelim…

***

128. SAATTE 2 AYLIK BEBEK…

Antakya ilçesinde depremde yıkılan binanın enkazında yapılan aramada, 128 saat sonra 2 aylık bir bebek kurtarıldı. Henüz 2 aylık olan yavrumuzun enkazın içinde hem de 5 gün sonra sapa sağlam çıkması bir mucize değil de nedir?

129. SAAT

UMKE ile çalışan Bitlis AFAD ekipleri, Sümerevler Mahallesi'nde yıkılan apartman enkazında çalışma yürüttü. Ekipler, 129. saatte Kazım Kaya'yı (72) enkazdan sağ çıkardı. Kaya, sedyeye alınıp, ambulansla hastaneye götürüldü.

132. SAAT…

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde jandarma arama-kurtarma (JAK) ekipleri, 132 saat sonra Sezai Karabaş (30) ve kızı Şengül Karabaş'ı (4) 6 katlı binanın enkazından sağ çıkardı.

Apartmanın enkazından sevindirici haber geldi. Ekipler, enkaz altından ses duydu. Yapılan çalışmalar sonrası enkazdaki Sezai Karabaş ile kızı Şengül Karabaş'ın sağ olduğu tespit edildi. Jandarma arama-kurtarma ekipleri, 132 saat sonra ilk olarak Şengül Karabaş'ı, kısa süre sonra da babası Sezai Karabaş'ı sağ çıkardı.

133. SAAT…

Maraş'ın Elbistan ilçesinde 20 yaşındaki Ülkü isimli genç kız, ''İyiyim'' dediği enkazın ardından çalışmalar sonucu sağ çıkarıldı.

134. SAAT…

Kahramanmaraş'ta 16 yaşındaki Hedil, depremin 134’üncü saatinde enkazdan kurtarıldı. Hedil'in ilk sözü ‘iyiyim’ oldu.

136. SAAT…

Hatay'da 136 saat sonra bir çocuk, enkazdan yaralı çıkarıldı. Antakya Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bir binanın enkazından Kocaeli İtfaiyesi tarafından Mahmud Alkannas (10) isimli bir çocuk, 136. saatin ardından canlı olarak çıkarıldı.

Adıyaman'daki Çınar Sitesi'nin enkazında çalışma yürüten AFAD ve Kömür İşletmeleri arama-kurtarma ekipleri, Sevgi Çolak'ı 136 saat sonra enkazdan çıkardı.

Çolak, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Arama kurtarma ekipleri, 136 sonra gelen mucize kurtuluşun ardından birbirlerine sarıldı.

Hatay'ın Kuyular Mahallesi'ndeki bir enkazda çalışma yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Güney Kore arama kurtarma ekipleri, dinleme çalışması sonucu enkaz altında sağ olanlar bulunduğunu tespit etti.

Ekiplerin çalışmasıyla depremden 136 saat sonra Doğu enkazdan yaralı olarak çıkarıldı. Bekir Doğu, ambulansla hastaneye götürüldü.

137. SAAT…

Kahramanmaraş Cumhuriyet Bulvarı’ndaki bina enkazından Celal Taşan ve Ensar Taşan kardeşler 137 saat sonra sağ çıkarıldı. 57 yaşındaki Mehmet Sözer enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

138. SAAT…

Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve İskenderun'dan depremden 138 saat sonra dört kurtarılma haberi geldi. Kahramanmaraş'ta Ebru Bey apartmanından bir vatandaş enkazdan sağ çıkarıldı.
Hatay'ın İskenderun ilçesinde enkaz altında kalan 44 yaşındaki Gökhan Çalışkan'a sağ ulaşıldı.

Adıyaman'da enkaz altında kalan 17 yaşındaki genç, 138 saat sonra kurtarıldı.
Gaziantep'te ekiplerin çalışması sonucu Yavuz Selim Mahallesi'ndeki Duygu Apartmanı'nın enkazından 13 yaşındaki İkra Arslan çıkarıldı. (Devam Edecek..)