Mucize kurtuluşlar-2

21/02/2023 00:02 387

 

Büyük depremin üstünden saatler, günler geçiyor, artçı depremler ise insanları korkutmaya devam ediyordu. Sürekli artan can kayıpları ise vatandaşlarımızı iyice umutsuzluğa ve karamsarlığa itiyordu. Ama bunca can kaybının, yaralının, yıkımın üstüne iyi haberler de gelmiyor değildi.  

O halde hiç vakit kaybetmeden mucize kurtuluşlara kaldığımız yerden devam edelim.

***

111. SAAT

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde enkaz altından bir kişi 111 saat sonra sağ kurtarıldı. Arama-kurtarma ekipleri Nurdağı ilçesinde enkaz altında kalan Mehmet Akbulut’u sağ olarak çıkardı. Depremin 5. gününde umutları yeşerten haber herkes tarafından sevinçle karşılandı.

112. SAAT…

Kahramanmaraş'ın Trabzon Caddesi'ndeki 7 katlı apartmanın enkazında çalışma yürüten ekipler, 46 yaşındaki Döne Gül Bitmiş'i depremden 112 saat sonra sağ olarak kurtardı.

Bitmiş, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Depremzedeyi enkazdan çıkaran ekipler büyük sevinç yaşadı, gözyaşı döktü.

113. SAAT

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde Huzur Apartmanı'nın enkazında çalışma yapan ekipler, ses gelmesi üzerine enkaza yoğunlaştı. Yıkıntı altında bulunan 18 yaşındaki Alihan Yılmaz ile iletişim kurdu. Yılmaz, yapılan çalışma sonucu enkazdan yaralı olarak çıkarıldı.
Depremin 113. saatinde kurtarılan Yılmaz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

114. SAAT…

Adıyaman Yeni Mahalle'deki 9 katlı binanın enkazında ekiplerce çalışma yapıldı.

Ses gelmesi üzerine enkaza yoğunlaşan ekipler, yıkıntı altında bulunan 38 yaşındaki Meltem Ünsal ile iletişim kurdu. Ünsal, yapılan çalışma sonucu enkazdan yaralı olarak çıkarıldı. Depremin 114. saatinde kurtarılan Ünsal, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

116. SAAT…

Kahramanmaraş'ta yıkılan binaların enkazında 20 yaşlarındaki genç, depremin üzerinden geçen 116 saat sonra enkazdan sağ kurtarıldı.

Depremzede, taşınarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

117. SAATTE UMUT VEREN KURTULUŞ…

Kahramanmaraş’ta 117. saatte 15 yaşındaki kız çocuğu Saadet İkbal Çil, enkazın altından sağ olarak çıkarıldı.

119. SAAT…

Kahramanmaraş’ta UMKE, AFAD, Rus ve Kırgız arama kurtarma ekiplerinin Palmiye Sitesi'nde yaptıkları termal kameradan 17 derece ısı ölçmesi üzerine çalışmaya hız verildi.

İLK SÖZLERİ "BUGÜN GÜNLERDEN NE?" OLDU

Yapılan çalışmalar sonucunda lise öğrencisi Kamil Can Ağdaş’a ulaşıldı. Ekipler genci enkazdan 119 saat sonra sağ olarak kurtardı. Gencin ilk sorusu “Bugün günlerden ne?” ve ilk isteği ise “su” oldu. Kamil Can'ın dayısı Haluk Besin, enkazdan sağ çıkarılan yeğenini sarılıp öptü.

***

122. SAATTE MUCİZE KURTULUŞ…

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde Azerbaycan Bulvarı'ndaki Aydın Apartmanı'nın enkazından 70 yaşındaki Menekşe Tabak sağ çıkarıldı.

122. SAAT’TE BİR MUCİZE DAHA…

Diyarbakır'da yıkılan binanın enkazından 122 saat sonra bir kadın yaralı olarak çıkarıldı.
Depremde yıkılan merkez Yenişehir ilçesindeki bir apartmanda yapılan çalışmalarda, enkaz altından 122 saat sonra 55 yaşındaki Maşallah Çiçek kurtarıldı. Yaralı olarak enkazdan çıkarılan Çiçek, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

124,5 SAAT SONRA KURTARILDI…

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde enkaz altında kalan 83 yaşındaki kadına 124,5 saat sonra sağ ulaşıldı.

Yıkıntıların arasından ses geldiğini tespit eden ekipler, uzun uğraşlar sonucu 83 yaşındaki Halime Gürbüz'ü kurtarmayı başardı.

125 SAAT SONRA SAĞ ÇIKARILDI…

Adıyaman'da 7 katlı binanın enkazında kalan Sadık Tunç, 125 saat sonra kurtarıldı.

Adıyaman Cumhuriyet Mahallesi’nde 7 katlı binanın enkazından gelen ses üzerine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) arama kurtarma ekipleri, harekete geçti.

Ekipler yaptığı başarılı çalışmalar sonucunda Sadık Tunç'a ulaştı.

Enkaz altından çıkan vatandaşlarımızın kurtuluşları umutlarımızı yeşertti, hayata sıkı sıkı bağlanmamızı sağladı ve birlikteliğimizi perçinledi. Mucizevî kurtuluşlara bir sonraki yazımda kaldığımız yerden devam edeceğim.