Mucize kurtuluşlar-1

20/02/2023 05:36 358

 

Tarih; 6 Şubat 2023, saat 04:17… Türkiye, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldık. 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04:17’de meydana geldi. Bu depremin ardından 9 saat sonra, 13.24'te bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü ise 7,6 olarak kaydedildi.

Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da olmak üzere tam 10 ilimizde büyük yıkıma yol açtı. Depremin yaşandığı illere çok sayıda arama-kurtarma ekipleri gönderildi. Zamana karşı yarışın sürdüğü kentlerden umutlandıran haberler de aldık.

Enkaz yığınına dönen binalara vakit kaybetmeden giden arama-kurtarma ekipleri, bir ses bir nefes için canla başla mücadele etti. Artarda yaşanan iki büyük depremde birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Canlarımız yandı, içimiz parçalandı! Bu kadar acının üstüne kurtarma çalışmalarında hayata tutunan, moloz yığınlarının içinde bir yaşam koridoru oluşturan depremzedelerin hayatta kalma mücadelelerine de şahit olduk. Depremden saatler, hatta günler sonra hayata tutunan, büyük bir mucizeye imza atan onlarca vatandaşımızın kurtulma hikâyelerini sizlerle paylaşmak isterim.

Yıkılan binaların arasında günlerce açlığa, susuzluğa ve dondurucu soğuğa dayanan depremzedelerimizin kurtulma anlarına tanıklık eden vatandaşlarımız, gözyaşlarına hâkim olamadı.

Yaşlısından gencine, çocuğundan bebeğine kadar enkaz altında kalan ve sağ salim çıkarılan insanlarımızın felaket bölgelerinden an be an kurtulma hikâyelerini sizler için sıraladım.

İşte o mucize kurtuluşlar…

 

***

104. SAAT…

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, depremde enkaz altında kalan Suriye uyruklu Fatma (14), 104 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

106. SAAT…

Kahramanmaraş’taki çalışmaların 106’ncı saatinde 9 ve 6 yaşlarındaki iki çocuk ile annesi enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Anne ve çocuklara ilk müdahaleyi İspanyol ve Türk ekipler birlikte yaptı.

108. SAAT…

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, bina enkazından 108 saat sonra Miray Karataş (8), sağ çıkarıldı.

108. SAAT…

Hatay'ın Antakya ilçesinde arama-kurtarma çalışması yapan ekipler, apartmanın enkazdan ses geldiğini fark etti. Ekiplerin çalışması sonucu 36 yaşındaki anne Neslihan Karadeniz ile çocukları 6 yaşındaki Ramazan Musab, 13 yaşındaki Münire ve 21 yaşındaki Fatmanur enkazdan sağ çıkarıldı.

108. SAAT…

Ekipler, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde yıkılan 5 katlı bir binanın enkazında arama yaptı. Ekip, isminin "Kazım" olduğu öğrenilen kişiyi depremden yaklaşık 108 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkarmayı başardı. Sağlık ekiplerine teslim edilen bu kişi, tedavisi için hastaneye sevk edildi.

109. SAAT…

Hatay'ın Antakya ilçesinde arama kurtarma çalışması yapan ekipler, ses tespit ettikleri binanın enkazında birden fazla kişinin hayatta olduğunu belirledi.
Ekipler, sesin geldiği noktada saatler süren çalışmanın ardından 50'li yaşlardaki Doğan ve Temadur Konaç'ı, depremden 109 saat sonra enkazdan sağ çıkardı.

***

110. SAAT…

Diyarbakır'da yıkılan bir apartmanda ekipler arama-kurtarma çalışmalarını sürdürürken, enkazda bulunan 32 yaşındaki Sebahat Varlı ile 10 yaşındaki oğlu Serhat'a ulaştı. İlk müdahaleleri enkazda yapılan Sebahat ve Serhat Varlı, çalışmalar sonucu 110. saatte kurtarıldı. Yaralı çıkarılan anne ve oğlu, 112 Acil Sağlık ekiplerince ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Nurdağı Atatürk Mahallesi'nde yıkılan 7 katlı apartmanın enkazında çalışma yapan ekipler, Mehmet Akbulut'u depremden yaklaşık 110 saat sonra kurtardı. Enkazdan sağ çıkarılan Akbulut, sağlık ekiplerine teslim edildi.

Canımız yakan, içimizi acıtan ama enkaz altından çıkan vatandaşlarımızla birlikte bir nebze olsun tebessüm etmemizi sağlayan, umutlarımızı yeşerten mucizevî kurtuluşlara bir sonraki yazımda devam edeceğim.