Mücadele her Adanalının asli görevi

17/10/2017 02:08 6312

Geçtiğimiz haftalarda yapılan lezzet festivali bu kentin tanıtılması noktasında müthiş bir ilerleme kaydetti. Yurdun birçok yöresinden gelen insanlar bu kentin lezzetlerinin tadına vardı. Özellikle ismini bu kentten alan ‘Adana Kebabı’ festivalin en gözde yiyeceklerinden biri oldu.

Hala da bu festivalin etkileri konuşuluyor.

Televizyondan gören izleyen Adana dışındaki arkadaşlarla sohbetlerimizde hala bu konuyu konuşuyoruz. Yalnız lafın bir yerinde söz dönüp dolaşıp ‘at ve eşek’ etine geliyor. Yarı şaka yarı ciddi de olsa bir şekilde konuşuluyor. Nasıl gelmesin ki; Allahın her günü yakalanmış kesilmiş ‘at ve eşek eti’ haberleri düşüyor bültenlere..

 Veyahut yakalanan kaçak kesilmeyi bekleyen at ve eşek haberleri.

Bir de yakalanmayanlar var ki; insan düşününce kafayı yiyor. Hatırlayın suyu kesilince kanallarda ortaya çıkan kesilmiş at ve eşek sakatatlarını… İnsanın midesi bulanıyor. Biliyorum hoş bir yazı olmadı ama ne yazık ki gerçek bu.

İsterseniz biraz daha sorgulayalım; Bu kadar at ve eşek etini kime satıyorlar? Ya da bu etleri kim yiyor? İyice mideniz bulandı değilmi?

 

Neyse Konunun hukuki boyutunu sorduğum Avukat dostların söylediği ‘ Bu tür konularda kabahatler kanuna göre cezayı belediyeler verir. Eğer halka arz edilmişse Asliye Ceza’da yargılanır alacağı ceza da 1 yılı geçmez. İlk suçu ise hükmün açıklanması geriye bırakılır, yeni infaz yasasına göre infazı da yok sayılır.’

 

Sanırım şimdi konu daha iyi anlaşılıyor. İlgililer ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar maalesef ki durum ortada. Ortaya çıkan tabloya bakarsanız demek ki bu işle mücadele de cezalar caydırıcı olmuyor. Örneklerine baktığınızda kaçak at ve eşek keserken yakalanan birinin daha önceden de yakalandığı yönünde bir sürü haber karşınıza çıkar. Bu konuda İnternete girip kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Gelinen nokta da bu kentin imajına zarar veren her şeyden önemlisi insan sağlığını hiçe sayarak kazanç elde edenlerle devlet vatandaş el ele vererek mücadele edilmelidir. Bu tip işler çevirenleri gördüğünüzde gerekli yerleri aramaktan çekinmeden hem kendi geleceğimiz için hem de bu kenti geleceği için şikâyette bulunmak her Adanalının asli görevidir.