Metro Adanalıları değil Adanalılar metroyu taşıyor

07/11/2018 20:02 4821

 

Adana’da her seçim dönemi adından söz ettirmeyi başaran kim deseniz kesinlikle ilk akla gelen Aytaç Durak oluyor derim.

 Ne zaman ufukta seçim gözükse bir şekilde Aytaç Durak ismi bir yerlerde kesinlikle konuşulur tartışılır.

Son döneminde doğru düzgün başkanlık yapamasa da bu kentte beş dönem belediye başkanlığını kazanma başarısını göstermiş bir isimdir kendisi.  2014 yerel seçimleri öncesi de çok konuşulmuştu. Aday olacak mı olmayacak mı ya da kimi destekleyecek tartışmaları sürerken, Sayın Aytaç Durak Büyükşehir Adaylığını o dönem yaptığım radyo programına bağlanarak ilk kez adaylığını açıklamış ve bu açıklaması gündeme tabiri caizse bomba gibi düşmüştü.

Sonraki süreçte adaylıktan çekildi Sayın Sözlü’yü destekleyeceğini açıkladı ve seçimi Hüseyin Sözlü kazandı. Sayın Sözlü’nün kazanmasında ne derece etkisi oldu orası tartışılır ama neticede Aytaç Durak’ın da destek verdiği bir aday Adana’da Seçimin galibi olmuş oldu.

 Yalnız 2014 yerel seçimleri sonrasında Hüseyin Sözlü’nün Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasıyla birlikte başlayan süreç Aslında Sayın Durak’ın da bir anlamda yavaş yavaş gündemden düşmesine neden oldu.

Uzun süredir ortalıkta görünmeyen Sayın Durak önceki gün bir basın toplantısıyla karşımıza çıktı. Açıklamasının en dikkat çekici bölümü “Metronun ikinci etabının yapımını üstlenen çıkmazsa aday olacağım” cümlesi oldu. Ayrıca “Metronun zor kısmını ben yaptım. 1000’in üzerinde kamulaştırmada bulunduk. Eğer yapabilecek biri çıkmazsa, aday olur kazanırım ve belediye imkânları ile rahatlıkla yaparım” dedi.

 Sayın Aytaç Durak’ın bu açıklaması ne kadar kamuoyunda yankı uyandırır bilinmez. Yalnız siyasette benim yaşımdan fazla bir ömrü geçirmiş bir isim olan Sayın Durak’ın amacı herhalde bu dönemde de yine adından söz ettirmek olsa gerek.

Çünkü gerek yaşı itibarı ile ve gerekse de Adana’daki siyasi konjektür ve dengeler Sayın Durak’ın artık siyasi arenada çokta bir gücünün kalmadığını ortaya koyuyor. Zaten 2014 seçimlerinde adaylıktan çekilmesindeki en büyük faktörün kendisi de biliyor ki yaptırdığı kamuoyu araştırmasında Sayın Durak lehine ortaya çokta iç açıcı bir sonucun çıkmadığını da buradan hatırlatmış olayım.

 Her ne kadar metro ile ilgili iddialı konuşup ikinci etabını tamamlarım dese de bunun olmayacağını, en azından bu şekilde olmayacağını kendiside biliyor Adanalılarda biliyor. Zaten bu konu hakkında en son açıklama yapan isim ise Ak Parti Adana Milletvekili ve KİT Komisyon üyesi Sayın Tamer Dağlı oldu. Sayın Dağlı 24 Haziran seçimleri öncesinde “Metro meselesinin daha önce de gündeme getirildiğini, ancak hükümete sunulan borç tablosu ile gerçeğin uyuşmaması nedeniyle, askıya alındığını, ancak yeniden değerlendirileceğini, ayrıca güzergahın Akıncılar üzerinden, Şehir Hastanesi'ne uzatılmasının da mutlaka gerçekleştirileceğini konunun yeniden görüşüldüğünü söyledi.”

Yani Sayın Durak’ın söylediği gibi metronun ikinci etabı ne zaman hayata geçirilir ne zaman bu konuda bir adımlatılır orası bilinmez ama zaten şuan ki haliyle metro Adanalının sırtında bir kambur olmaya devam ediyor. Yani metro Adanalıları değil Adanalılar metroyu sırtında taşıyor.