Mesele şu ki..!

17/04/2018 23:12 5288

İttifaktaki sorun giderek siyasi arenadan çıkıp, kamuoyuna yansımaya başladı.  MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli sayesinde aylardır yaşanan "Erken seçim var mı, yok mu" tartışmaları, yeni bir boyut kazandı.

Yerel seçimde MHP yerelde de ittifak yapalım diyordu ama Başbakan Binali  Yıldırım, Manisa'da konuşmasında kentin anahtarını, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Adana'daki konuşmasında kentin anahtarını  istemişti.  Bu söylemler zaten kamuoyunda ittifakta çatırdamalar mı var sorusunu tartışmaya açtı.

Tam da bu soru kamuoyunda tartışılırken dün MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, ‘erken seçim’ dedi. Üstelik tarih de verdi.  Şimdi Cumhur ittifakı,  erken seçim konusunda da mutabık mı olacak, yoksa sıkıntı mı yaşayacak? 

Üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir konu.

Geçen haftalarda Başbakan Binali Yıldırım ve Dr. Devlet Bahçeli görüşmesinde de konu büyük ihtimalle erken seçimdi.  Geçtiğimiz hafta, 13 Nisan 2018 Cuma günü yazdım. ‘Erken seçim tartışılıyor’ dedim.  Bazı siyasiler arayarak böyle bir durumun, ihtimaller dahilinde bile olmadığını söylemişlerdi bana.  Bu hafta ne tesadüftür ki MHP Lideri Bahçeli, erken seçim konusunu dile getiriyor meclisteki grup toplantısında.

Peki MHP liderinin erken seçim önerisi, siyasetin merkezi Ankara'da nasıl yankı buldu? Görünen o ki, MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli'nin erken seçim önerisi, zaten her saniyesi sıcak gündem olan Ankara'da, siyasi kulisleri oldukça hareketlendirdi.

CHP, HDP ve İYİ Parti, Türkiye’nin yönetilemediği görüşünde birleşiyor ve erken seçime sıcak bakıyordu.  Bu bakışa iktidarın ittifak ortağı Dr. Devlet Bahçeli de katıldı.

                Dr. Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısı muhalefet partilerinde benzer tepkileri beraberinde getirdi. Dün Ankara, çok sıcak saatler yaşadı, birbiri ardına açıklamalar beyanatlar kamuoyunda yankı buldu.

Muhalefet de erken seçim için ‘hodri meydan’ diyor.  AK Parti'nin, Devlet Bahçeli kadar seçime hazır olduğunu düşünebiliriz ama Genel Başkan, ila ki ‘Kasım 2019’ diyor AK Parti’de.

Sayın Bahçeli’nin bu çıkışı belki de gündemdeki esas sorunların üzerini kapatmaya yönelik. Çünkü ülkemize tablo, her ne kadar kamuoyuna yansımasa da, her anlamda ve alanda kötü. Ekonomik darboğaz, siyasi belirsizlik, her gün bir şehit haberinin gelmesi, bu tablonun göstergeleri.

 

Erken seçim, iktidar için bir risk olur mu? Bence olur. Ama bu riski iktidar göze alacak mı?  Mesele budur.