MENTOR 

24/09/2022 22:37 432

                                                                                          

Mentor, kısaca tanımlayacak olursak; kişiyi geliştirme, yol gösterme, hedefleri doğrultusunda kişiye rehberlik etme şeklinde açıklayabiliriz. Mentor, daha deneyimli ve daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli olan kişiye yaptığı bir nevi rehberliktir.

Mentor, mentor olan kişiden daha yaşlı veya daha genç olabilir, ancak belirli bir uzmanlık alanına sahip olması gerekir.

Mentor olabilmek için öncelikle PMI Türkiye üyesi ve aktif PMI sertifikası (CAPM hariç) sahibi olma şartı aranmaktadır. Ayrıca mentorun genel iş deneyiminin yanı sıra mutlaka mentorluk vereceği ilgili alanda en az 5 yıl iş deneyimi olması gerekmektedir.

Türk Dil Kurumu (TDK)'na göre kelimenin doğru yazılışı mentordur. Mentor kelimesinin Türkçe karşılığı olarak “yönder” kelimesi kullanılabilir. Mentor kelimesi Fransızca kökenlidir.

Doğru mentoru bulmak için öğrenciysen üniversitende ya da çalışıyorsan iş yerindeki formal mentorluk programlarına başvurarak adım atabilirsin. Bunun için ilgili departmana giderek bu programa katılım göstermek istediğini belirtmeli ve başvuru koşullarını öğrenmelisin.

İngilizce mentor "bilge kişi, danışman" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca Méntōr Mέντωρ "Homeros destanlarında yaşlı ve bilge kral" özel adından alıntıdır.

İlk Mentor kimdir?Avrupa'daki mentorluk, en azından Antik Yunan döneminden beri var olmuştur ve kelimenin kökleri, Homeros'un Odysseia Eserin'deki Alcimus'un oğlu Mentor'a gitmektedir. Mentor, Yunan mitolojisinde karşımıza 'akıl hocası' olarak çıkar. Homeros'un Odysseia destanında geçtiği üzere Mentor, İthaka kralı Odysseus'un Truva savaşına katıldığı sırada oğlu Telemachus'u emanet ettiği sadık arkadaşıdır.

Mentorluk türleri

Formel ya da klasik mentorluk.

İnformel mentorluk.

Tersine mentorluk.

E-mentorluk.

Kariyerinizde yükselmek, yeni bir girişimi hayata geçirmek ya da basitçe daha başarılı olmak istediğinizde mentor size büyük avantaj sağlayabilir. Çoğumuz halihazırda yaptığımız şeyde daha iyi olmak istiyoruz ve mentor bunu başarmış bir profesyonel olarak başka yerde bulamayacağınız bir rehberlik kaynağıdır.

Günümüzde neredeyse her gün haklarında yeni şeyler okuduğumuz büyük liderler dahi mentorlara sahipti; Mark Zuckerberg ile Steve Jobs, Larry Page ile Michael Bloomberg, Marc Benioff ile Larry Elisson, Warren Buffet ile Benjamin Graham eşleşmeleri gibi. Bu zeki insanlar kendi başlarına başarılı olmayı deneyebilirlerdi fakat onlar bir mentorun rehberliğini tercih ettiler.

Sizi başarıya taşıyacak mentorun bu özelliklere sahip olması gerekir:

Mentor tecrübeli ve kendini kanıtlamıştır. Mentor size tecrübeyle kazandığı bakış açısının avantajını sunar. Zor durumlarla baş etmenizde ve bunların bir daha tekrarlanmaması için uzun vadeli stratejiler geliştirmenize yardımcı olur. Başınıza ne gelirse gelsin, büyük bir ihtimalle mentorunuz bunu daha önce yaşamıştır.

Mentor önyargısız fikirler ve yeni bakış açıları getirir. Zor durumlar ilk bakışta içlerinden çıkılmaz görünebilir. Mentorunuz, büyüme, etik, proje bazlı sorunları farklı bakış açısıyla ele almanıza yardımcı olabilir. Yanıtlamanız gereken doğru soruları bulmanızı sağlar.

Mentor motivasyon ve üretkenlik kaynağıdır. Mentorunuz size daha üretken olmanızı ve başarı uzak göründüğünde motive kalmanızı sağlayacak yetenekler kazandırabilir.

Mentor kendi başınıza ulaşmanızın zor olduğu kişileri ulaşılabilir kılar. Uzun yıllardır iş dünyasında olan mentor newtork’ünüzü genişletir. Varlığından haberdar bile olmadığınızın kapıların size açılmasını, alanınızdaki öncü isimler ile iletişime geçebilmenizi sağlar.

Mentor sadık bir müttefiktir. İyi bir mentor hem sizi başarıya teşvik eder hem de hatalara düşmenizi engeller. Gerçek bir mentor, sıradanlıkla yetinmemeniz gerektiğini anladığınızdan emin olur.

Mentor hedefler belirlemenize yardımcı olur. Mentor, geçerli kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemenizi, büyük resme odaklanmanızı sağlar.

Mentor sizi sorumlu tutar. Mentor belirlediğiniz hedeflere ulaşmanızdan sizi sorumlu tutar ve girişimin doğru yolda olduğundan emin olmak ister.

Mentorluk seçimin de öğrencinin mentor olarak seçeceği kişi de bir takım özelliklere dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle mentorun önceki başarılarına, öğrencilerle ilgilenmesine, öğrenci üzerindeki etkisine dikkat etmelidir. Belirlediği hedefler ile mentorun özellikleri arasında benzerlik olmalıdır.

Akran Mentorluğu Programları ile üniversite üst sınıflarındaki öğrenciler (mentor) üniversiteye yeni başlayan öğrencilere (menti) mentorluk yaparak, onların akademik hayata ve yeni ortama uyumlarını hızlandırmak üzere kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşırlar.

Şunu hiç unutmamalıyız ki; hayatımızın her döneminde ihtiyaç duyacağımız mentorler bizi daha çabuk ve kısa yoldan başarıya ulaştıracaklardır. Burada en önemli kavram inanmak ve kendimizi bilmektir.