Mecliste Gözüme Takılanlar

13/01/2022 19:49 262

Adana Büyükşehir Belediye meclisinin Ocak Ayı 3. Oturumuna Başkan Zeydan Karalar  da katıldı. Başkan Karalar, meclise katılınca haliyle gündem dışı söz alanların sayısı arttı. Dün Büyükşehir Belediye meclisinde gündem dışı söz alan İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse’nin iddialarını buradan size yazmıştık.

Hatta başkanın iddialarını kanıtlaması gerektiğini de söylemiştim. Çünkü komisyon üyelerini töhmet altında bırakıyordu. Konuyla ilgili belediye meclisinin 3. Oturumunda gündem dışı söz alan Adana Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Cemal Demirdağ, gündem dışı söz aldı. İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse’yi iddialarını kanıtlamaya davet etti. Bence haklıydı da sen belediye meclislerine gelmeyeceksin, canın isteyip gelince de çıkacaksın bazı ithamlarda bulunarak, komisyon üyelerini zor durumda bırakacaksın… Gördük ki İmamoğlu Belediye Başkanının iddiaları havada kaldı.

Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan konuşmasında kendi partisinin agresif bir yapıya sahip olduğunu o yüzden eleştirinin dozunu kaçırdığını belirtti. Hiç kimse kusura bakmasın ve agresif yapı diyerek de ucuz bahanelere sığınılmasın, İmamoğlu Belediye Başkanının söyledikleri yenilir yutulur değildi, her ne kadar Sayın Seyhan yapılanın hata olduğunu söylese de kalabalıkta posta koyanın tenhada özrü kabul olmuyor. Siyaset dili barışçıl bir dil olmalıdır. İddialar ise belgelere dayandırılmalıdır.  Adana Büyükşehir MHP Grup Başkanvekilinin bir konuşması da meclis salonunda az daha beni kahkahalara boğuyordu. Suriyelilerin çıkardıkları olaylardan rahatsızlıklarını dile getirdi. İyi de kardeşim siz hükümet ortağısınız bu konuyu en soneleştireceklerdensiniz.

Başkan Karalar konuyla ilgili, “Adana’da 400 bin Suriyeli vatandaş var. Türkiye’de olduğu gibi Adana’da yaşanılması kaçınılmazdır. Bundan kurtulmanın tek çaresi Suriye’de barışın sağlanması ve buradaki misafirlerin geri gönderilmesidir. Buradan da olay çıkartan Suriyelilere seslenmek istiyorum burası Adana buradan çıkış yok ” dedi.

Bir ilginç olay ise İYİ Parti Grup Başkanvekili Recai Mercimek’in Başkan Karalar’a yerinden seslenerek “Sayın Başkan çok sinirlisiniz, zaten sizi az görüyoruz, biraz sakin olun” demesi mecliste gülüşmelere neden oldu.

 

Hesaplar Yapılıyor

Siyasiler yerel seçimlerin hesabını şimdiden yapmaya başladılar. Belediye başkanlığına aday olacak kişiler, alttan alta çalışmaya başlardılar. Gücü olmayanlar bile belediye başkanlığına oynamak için ekip kurmaya çalışıyorlar. Sakın ola erken demeyin, siyasette bir gün, bir saat çok önemlidir. Hiç anlamadığınız şekilde ya partinizin adayı gösterilirsiniz ya da harcadığınız parayla kalırsınız. Özellikle Seyhan ve Çukurova’yı çok isteyen isimleri biliyoruz. Bazıları ise milletvekilleri olmalarına rağmen gönüllerinde belediye başkanlığı yattığı için yavaştan sahaya indiler, ama milletvekillerinin hesabı daha derinden gitmek. Kendilerini Ankara’dan garantiye almaya çalışıyorlar… İlerleyen zamanlarda bu isimleri sizlerle tek,tek paylaşırız.

Aşırı Yağmur

Pazartesinden itibaren başlayan aşırı yağmurlar, neredeyse kenti felç edecekti başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Türk Kızılay’ı ve diğer ilçe belediyeleri de mağdur olan vatandaşlara yardım ellerini uzattılar bu yardımlar güzel, belediyeler yapılması gerekeni yapıyorlar, ama be kardeşim biz ASKİ’yi yaz başından bu yana uyardık, ‘şimdiden alt yapı çalışmalarına hız verin her sene olduğu gibi zor duruma düşülmesin’ dedik yazdığımız yazılara bazen küstüler bazen de takmadılar bile. Şimdi o yetkililere sesleniyorum, Bahçelievler başta olmak üzere, Adana’nın gelir seviyesi düşük vatandaşlarının yaşadığı, onların yoğunlukta olduğu mahallere gittiniz mi? Mahalle sakinleri neredeyse sandallarla yollardan geçecekler. Benden söylemesi vatandaş zor durumda, bıçak kemiğe dayanmış durumda kendileri oralarda yaşasalardı ne düşünürlerdi acaba? Biraz empati diyorum, başkada bir şey demiyorum.

 

 

Günün fıkrası

HEPSİ SENİN OLSUN

Platonik aşk yaşayan adamın birinin hayalleri gerçek olur; en çok sevdiği yıldız ile karşı karşıyadır, fırsat bu fırsat derken yıldız bayana sorar:

– Saçınızdan bir tutam bana verirseniz size 100 dolar veririm!

Yıldız:

– Hımmm 500 dolar verirsen bütün peruk senin olsun.

 

Çimdik

Aşırı yağmurlardan dolayı vatandaşı zor durumda bırakan ASKİ yetkilerine empati yapmaları için bir çimdik atayım dedim

 

Günün sözü

Öyle bir zamanda gel ki, vazgeçmek mümkün olmasın… Orhan Veli Kanık

Günün kitabı

O Muydu-Stefan Zweig

Günün ismi

Kurduğu voleybol takımı ile Türkiye’de ses getiren Soner Çetin

Mahmut Hoca’nın Not Defteri

-TMOBB Adana Mimarlar Odası Başkanlığına aday olan ve büyük çalışmalar yapan iş insanı Sedat Gül’e: 5

-Yaptığı transferlerle Bölgesel Amatör Ligi’nde ikinci yarıya hızlı girmeye hazırlanan Sarıçam Kürkçüler Spor Başkanı Mustafa Hakan Arslan’a: 5

-Derinden derine belediye başkanlığına aday olmak isteyen bazı kişilerin gözünü karartarak değişik planlar yaptıkları için: 0

-Kurduğu voleybol takımı ile Türkiye’de ses getirdiği için Başkan Soner Çetin’e: 5

-Adana’da otobüs şoförlerini denetlemeyen ilgisiz ilgililere okkalı: 0