Maziye dönüş

23/12/2020 04:13 406

1972 yılından beri Adana’dayım. Demek ki 48 sene geride kalmış, Adana’ya geliş sebebimiz Erzurum’a bağlı tıp fakültesini kurmaktı. Rahmetli Lütfullah Aksungur’la birlikte bu işin üstesinden geldik. Adana valisi Nezihi Okuş ve sağlık müdürü Nevzat Arman ve bil hassa sağlık bakanı Kemal Demir bize çok yardımcı oldu. Meslektaşlarımın muhalefetine rağmen Numune hastanesini bize tahsis etti nurlar içerisinde yatsın.

Adana’ya geldiğimiz zaman ne düzgün bir pastane, çiçekçi, ne de kafe vardı. Enginar ve Roka’da bilinmiyordu, zaman içerisinde şehir çok değişti tek katlı bahçeli evler yok edildi, yerine yüksek binalar yapıldı. Artık hiç bir ihtiyaç Adana dışından karşılanamaz hale geldi, havaalanı eskiye göre büyütüldü ve seferler çoğaltıldı gene de ihtiyacı karşılayan bir havaalanımız yok.

Enginarla ilgili bir yazım çıkmıştı gazetede, onun için enginardan pek bahsedek değilim ama genede çok şifalı bir bitki olduğunu söyleyebilirim. 100 gramı yaklaşık 60 kalori olan enginar, kolestrol değeri düşük, lif, vitamin ve mineral zengini bir sebzedir. Karaciğer dostu olup, karaciğer büyümesi, yorulmasına karşı birebirdir. Andioksidan yüklü olması sebebi ile kanserle savaşta çok işe yaramaktadır. Potasyum yönünden zengin olup, kalp krizi ve felce karşı koruyucudur.

Enginar, artık Adana sofralarında da yer alan değerli ve şifalı bir bitkidir.

Roka da daha çok salata olarak yeniliyor, özellikle balık lokantalarında

Afiyet olsun.