MAHKUMLARIN ELLERİNDE HAYAT BULAN KOZALAKLAR

14/01/2018 22:26 7662

Adana sıcak kanlı insanların memleketidir her ne kadar dışarıdan Adliyesiyle meşhur olsada. Aslında öyle değil, biz bunu biliyoruz, her Platformda da anlatmaya da çalışıyoruz. Artık o algı yavaş yavaş kırıldı, kırmaya da devam ediyor.

Adana’ya son yıllarda baktığımızda birlik görüyoruz, beraberlik görüyoruz, bunun akabinde yine Adana’da son yıllar da bir çok festivaller yapıldı, hemde Uluslar arası bu Festivaller Adanamızın en başta yazdığım gibi ‘’Sıcak kanlı insanların memleketi’’ olduğunu dışarıya kanıtlamış oluyoruz. Yazımı, Adana'da göreve başladığı günden bu güne kadar, bir çok projenin altına imzasını atan ,dur durak bilmeyen Başsavcı Ali Yeldan’a bağlamak istiyorum.Adana Adliyesi dediğimizde aklımıza gelen isim O ‘’Adliyesiye meşhur’’ Adana’nın algısını kıran isim de O Başsavcı Ali Yeldan öncelikle teşekkür ediyorum kendisine.

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'5 Ocak Gazetesinin Kahvaltı sofrasının konuğu oldu, biz gazeteciler de daha yakından tanıma fırsatımız oldu, Başsavcımız Ali Yeldan’ı, Toplantı özcesi yazar arkadaşlarla konuştuğumuz da Başsavcıya ne sorulur ki diyerek espiri de yaptık ama sohbet başladığında o kadar çok soru varmış ki sorulacak, şaşırmadık da değil aslında. Ama bu Başsavcının ne kadar çalıştığını gösteriyor, Proje çok Proje çok olunca soru da çok oluyor elbette, Yazar arkadaşlarımız sorulmadık soru bırakmadılar akıllarına ne geliyorsa sordular. Tüm yazar arkadaşlarım sohbet sonun da istediklerini aldıklarına eminim. Bende sayın, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’a hükümlülerin kişisel becerilerini geliştirmeleri doğrultusunda  kurslar  eğitimler vs gibi çalışmalar hangi aşamada sorusunu yönettim,anlatılanlar çok güzel başsavcı bir birinden güzel başarıların ve projeleri altına imzasını atmış.

'Tarım Açık Cezaevi' projesi, diğerleri gibi çok güzel. Mahkûmların cezaevinde tarım işleriyle uğraşırken sertifika da aldıklarını belirten Yeldan, "Hükümlüler eğitimler alıyor. Tarım uygulamalarıyla ilgili kendilerine sertifika veriliyor. Arazi yılda 3 ürün almaya müsait. Sürekli olarak tarım yapılıyor. Hükümlüler aynı zamanda tarımla uğraşarak tahliye sonrasına kendilerini hazırlıyor. Cezaevlerinde oturup vakit öldürmüyorlar diyor sayın Yeldan. Güzel bir uygulama, en azından insanlar topluma kazandırılıyor.

Yine ormandan toplanan bir komyon kozalakla neler yapılabileceğini anlatıyor.Mahkumların ellerinde hayat bularak özgürlüğün sembolü rengarenk kuş figürlerine dönüşen kozalaklar her şekle girebiliyor.

Sohbetin bitimimde ise Mahkumların ellerinde hayat bulan o ürünleri gördük elbette, Göltepe Eğitim Tesisleri'nin girişinde Türkiye'nin en büyük 'İşyurtları Kurumu Adana Satış Mağazası var. Mahkumların yaptığı ürünler burada satışa sunuluyor.5 Ocak Gazetesi kadrosu olarak, mağazayı gezme fırsatımız oldu. Göz nuru el emeği ürünler. Halka açık, mahkum arkadaşların yaptıkları ürünler, piyasa fiyatının altında vatandaşlara sunuluyor. 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosu, deri mont, çanta, hediyelik eşya, el yapımı ahşap ürünler, çini ve gıda ürünlerine kadar yüzlerce çeşit var gezmenizi tavsiye ederim. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’a  çalışmalarından dolayı bir Adanalı olarak teşekkür ediyorum. Hoşçakalın.