Mabetlere Saygı

18/10/2019 14:12 1610

 

Batı dünyası refah içinde yaşarken, bazı Ortadoğu-Uzakdoğu-Afrika ve Güney Amerika ülkeleri açlık, yoksulluk ve sefaletle boğuşuyor. Bunların, kimilerinde bitmeyen iç savaşlar ve dökülen kanlar da cabası.

Böyle ülke halklarının bir bölümü, batıya sığınmaya çalışıyor. Ama, refah içindeki batı ülkeleri istemiyor bunları. Onlar da kaçak girmenin yollarını arıyor. Bu arada dolandırılanlar, yakalanıp geri gönderilenler, tekneleri batıp boğulanlar da var.

Ama Türkiye bunlara yani sığınmacılara kucak açtı. Sanırım sayıları beş milyondan fazla bu sığınmacıların.

Türk halkının bir bölümü de, çoğu Almanya’da olmak üzere Avrupa’da yaşamakta. Her halde rakam beş milyonun üzerinde gibi. Buradaki Müslüman Türkler ibadetlerini ya devletimizin yaptığı, ya da kendilerinin inşa ettiği camilerde yerine getiriyorlar.

Allah’ın evleri olan her türlü mabet saygındır, kutsaldır, titizlikle korunmalıdır. Son zamanlarda Avrupa’da bir çok camiye saldırı oldu, ölenlerin oluşuda üzüntü yarattı.

Cami; toplayıcı-toplayan-bir araya getiren demek. Bu işleri yapamıyorsa, ona cami denemez. Boş kalsın, cemaati olmasın diye de cami yapılmaz. Cemaati olmayan camiler, okuyanı olmayan kitaplar, dinleyicisi olamayan konferanslar ve musiki konserleri gibidir. 

Alevi vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu Yenice’deki caminin, hemen hemen boş olduğu söylenmekte. Oysa Tarsus’taki Cemevi, dolup taşıyormuş.

Cami imamlarının yanlış, hatalı sözleri ve davranışları da, caminin boş kalma nedenlerinden. Bu bakımdan Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuyu, izlemeli ve gerekli önlemleri almalı.