Los Angeles Çete Savaşlarının Tarihi-2

15/03/2023 04:11 972

 

1970'lerde çeteler çok güçleniyordu ve vizyon değiştiriyordu

Mahalle ve sokakları koruyup, asayişi sağlayan çeteler, suç işleyen çetelere dönüşüyordu. Bunun en büyük sebeplerinden biri bu çetelerin aşırı güçlenmesiydi. Bu çetelerin güçlenmesinde en önemli rol oynayan şeylerden biri şüphesiz Vietnam Savaşı’ydı. Bu savaştan dönen Meksikalı ve siyahi çete üyeleri, eskisine göre çok daha vahşiydi. Bu kişiler silah kullanmayı, pusu kurmayı ve de en önemlisi dışarıdan ülkeye silah sızdırmayı çok iyi biliyorlardı. Aldıkları askeri eğitim ve savaş tecrübesini de sokaklara taşıyacaklardı.

İŞLER SADECE BU KADARLA DA BİTMEMİŞTİ…

Vietnam'da çetecilerin çoğu uyuşturucuyla tanışmış ve uyuşturucu kullanmaya başlamıştı. Bu çetelerin uyuşturucu pazarlamayla silah parası kazanabileceklerini kestirmeleri de uzun zaman almayacaktı. Çetelerin birbiriyle rekabetini sürdürmesi için silah ve para lazımdı. Bunun için çeteler uyuşturucu satışına yöneldiler. Her çete kendi kontrol ettiği mahallede uyuşturucu satışı yapıp gelir elde ediyordu.

Daha önce en büyük silahları sapan ve çivi tabancası olan çeteler, şimdi otomatik silah, el bombası ve her türlü silaha elini atmış ve çok güçlenmişti. Tabii kontrolsüz güç zarara dönüşecekti. O dönemde Crips çetesi o kadar güçlenmişti ki siyahi çetecilerin 4'te 3'ü Crips üyesiydi. Geri kalan yüzde 25'lik siyahi çeteciler zor durumda kalmıştı. Ya pes edip Crips'e katılacaklardı ya da yok edileceklerdi. Bu çeteler de çareyi birleşmekte buldu. Bunların kurduğu çetenin adı da Bloods olacaktı. Bu çetenin üyeleri kırmızı giyinecekti ve birbirlerine sürekli yardım edecekti.

***

Los Angeles'ın özellikle güneyinde Bloods ile Crips arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor ve bu çatışmalarda her yıl yüzlerce insan ölüyordu. Hatta yıllar geçtikçe ölenlerin sayısı binlerle ifade ediliyordu. O dönemde uyuşturucu kaçakçıları ve mafya da çete üyelerini bodyguard ve ayak askeri olarak işe alıyordu. Böylece çete üyelerine yeni bir gelir kapısı açılmıştı. Bu da Çetelerin daha da güçlenmesi anlamına geliyordu.

1980'LERDE ÇETELER İÇİNDE KOKAİN TİCARETİ YAPMAYAN KALMAMIŞTI

Çetelerin gücü ve parası daha da artmaktaydı. Artık çete üyeleri en güzel arabalara biniyor, en büyük evlerde yaşıyorlardı. Çetelerin etrafında dönen para çok büyüktü ve birçok çete üyesine hayal bile edemeyeceği bir refah seviyesi getirmişti. Artık çetelerin görevi bölgelerini korumaktan çok yayılmacı bir politika izleyip, ellerindeki bölgelerin sayısını arttırmaktı. Daha çok bölgeye sahip olmak, kokain satışı için daha çok müşteriye sahip olmak demekti. Artık çeteler arasındaki savaş bölge savaşından çok para ve uyuşturucu savaşına dönmüştü ve işler kontrolden çıkmaya başlamıştı. İnsanlar bir mahallede iş kurabilmek için o mahalleyi kontrolü altında tutan çeteden izin almak ve vergi vermek zorundaydı.

Artık çeteler yüzde 100 aynı ırktan da oluşmuyordu. Siyahi çeteler Meksikalı, Meksikalı çeteler siyahi üyeler almaya başlamıştı. Meksikalı çeteler de artık siyahiler gibi tek çatı altında toplanmaya karar verdiler. Çetelerin liderleri bir araya geldi ve Surenos adında Latin çetesi kuruldu. Surenos, ‘güneyden gelen’ anlamına geliyordu. Bu çetenin binlerce üyesi vardı ve siyahi çeteleriyle yarışacak hale gelmişti. Siyahiler şehri yavaş, yavaş terk etmeye başlamıştı. Şehir, Latin çetelerin kontrolü altına giriyordu. Günümüzde Latin çetelerin üye sayısı tüm siyahi çetelerin toplamından daha fazladır.

***

90'LARDAN SONRA ÇETE SAVAŞI LATİN-SİYAHİ SAVAŞINA DÖNMEYE BAŞLADI

Latinler şehirdeki nüfusun yüzde 45'ini oluştururken, siyahilerin nüfusu yüzde 30 civarındaydı. Artık Latinler ve siyahiler sadece çete üyelerini değil, diğer ırkın normal mensuplarını da öldürmeye başlamıştı. Siyahi ve Meksikalıların beraber yaşadığı mahallelerin demografik yapısı değişmeye başlamıştı. Bazı mahallelerden siyahiler, bazı mahallelerden Latinler tamamen taşınmaya başladı. Artık mahalleler tek ırktan oluşuyordu. Siyahiler mahallesinde dolaşmak herhangi bir Latin için, Latin mahallesinde dolaşmak herhangi bir siyahi için canını tehlikeye atmak demekti. Hatta çocuklar için bile bu böyleydi. Eğer siyahiler bir Latin'i öldürürse, Latin çeteler en yakın siyahi mahallesine gidip intikam olarak ilk gördükleri siyahiyi kurşuna diziyordu. Daha sonra siyahiler de aynısını Latin mahallesinde yapıyordu. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://seyler.eksisozluk.com/