‘like’ ile eğitim olmaz

12/10/2019 06:40 4366

 

Bizim zamanımızda öğrencilikte ya çalışkan öğrenci olacak öğretmenlerin gözüne girecektin ya da arkadaş canlısı olacak çevre edinecektin…

Ama zamane öğrenciliği böyle değil. Sanki öğrenciler okula öğrenmek için değil de internet fenomeni olmak için gidiyor. Artık öğrencilere facebook, twitter, instagram yetmiyor. Öğrenciler youtube de kanal açarak abone toplamaya çalışıyor.

Tabi bunu başarabilmek için de arkadaşlarını da bu işin içine çekmeye çalışıyor. Anne ve babaların iyi bir eğitim alması için okula gönderdikleri çocukları okulda birbirinden ilginç gösteri, deney ve şakalar yaparak arkadaşlarının beğenisini kazanmaya çalışıyor.

Tabi ki, youtuber olmak, youtube kanalı açmak kötü bir şey değil. Ama bunu yapmak hiç kolay değil. İnsanlar birkaç saniyelik video kayıtları ile internet ağzıyla ‘fenomen’, halk değimiyle ‘meşhur’ olacağını sonrada da büyük paralar kazanmaya başlayacağını düşünüyor. Maalesef bu düşünceye inanan ve bu düşünceyle yaşayan binlerce genç var.

Böyle düşündükleri ve buna inandıkları için de maalesef pek çok kişi çocukluk yaşından itibaren internet bağımlısı olmaya başladı. Her insan doktor olamaz, siyasetçi olamaz, yönetici olamaz yada esnaf olamaz, bu hayatın bir gerçeğidir. İşte çocuklarımıza da bunu anlatmamız gerekiyor. Çocuklar, gençler izledikleri bir videonun etkisinde kalabilir, bunun daha iyisini çekmek için yola hareket etmek isteyebilirler. Bu durumu anne ve babaların ve hatta öğretmenlerin belirli bir yere kadar izin vermesi gerekiyor. Ayrıca internet fenomenlerinin abartılı kazançlarını çok yükseklerde telaffuz etmesi gençlere kötü örnek oluyor.

Önceden öğrenci olmak zor, öğretmen olmaz kolaydı. Şimdiki eğitim sisteminde öğretmenliğin daha zor olduğunu görüyoruz. Biraz da eleştiri yapmak gerekirse, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu değişiklikleri anne ve babaların teşviki ile öğrenciler suiistimal ediyor. Maalesef toplumda yaşça büyüklere gösterilmesi gereken saygı giderek azılıyor. Neredeyse büyüklere saygısızlık yapan çocuklar ayakta alkışlanıyor. Elbette bu şekilde yetiştirilen bir çocuk okula başladığında öğretmenine de saygı duymayacaktır.  

Tüm bunların sonunda da işte okulunu ve sınıfını çekim mekanı olarak gören, sınıf ve okul arkadaşlarını da rol arkadaşı olarak gören bir nesil ortaya çıkıyor. Maalesef bu konuda hem öğretmenlerin, hem de anne ve babaların bana göre ihmalkarlıkları var. Anne ve babaların çocuklarının sosyal medya hesaplarını sık sık kontrol etmesi, öğretmenlerinde ne okul bahçesinde ne de sınıflarda cep telefonları ile video çekilmesine izin vermemesi gerekiyor.

Sonuç ortada, sosyal paylaşım sitelerinde özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin çekmiş olduğu videolarla dolmuş taşmış durumda. ‘Like’ ve ‘beğeni’ toplayanlar daha fazlasını toplamak için yeni yeni arayışlar içerisine girerken, paylaşımları ile ‘like’ ve ‘beğeni’ alamayanlar ise okul ile bağını koparma noktasına geliyor. Bu çok tehlikeli bir durum aslında…

Artık anne ve babaların başlarını gömdükleri internetten çıkarması, çocuklarının internet bağımlısı olma yolunda ilerlemesine izin vermemesi gerekiyor. Sonuçta okullarımız birer eğitim yuvasıdır, ‘like’ ve ‘beğeni’ toplama, elde etmek yeri değildir.

Anne ve babalar lütfen çocuklarınızın aklına, beynine ‘like’ ve ‘beğeni’ ile eğitimin olmadığını, olmayacağını anlatır mısınız?