LİDERLER SAHAYA İNDİ

24/05/2022 23:01 1325

2023 seçimlerine yaklaşıldıkça Türkiye’de siyaset ısınıyor. Siyasi Liderler miting startını verdi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da gençlerle buluşarak ilk mitingini gerçekleştirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise İstanbul’dan başladı. Deva Partisi lideri Ali Babacan Gaziantep’teydi. ‘1919 ruhuyla, ilk adımın izinde’ sloganıyla İYİ Parti lideri Meral Akşener, Samsun’dan başladı.
Görünen o ki bu yaz sıcak olacak. Tabii ki siyasette sıcak olacak, yaz sıcakları başlarken siyasetteki sıcaklık giderek artacak.
Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı cephelerinde, ciddi bir hareketlilik var. Cumhur İttifakının adayı belli. Millet İttifakının adayı, hala belirsizliğini koruyor ama Kemal Kılıçdaroğlu bir adım önde gibi. 
Özellikle CHP’de aday konusunda ciddi bir gruplaşma var. 
Bir tarafta Kemal Kılıçdaroğlu’cular, bir tarafta Ekrem İmamoğlu’cular, bir tarafta Mansur Yavaş’çılar var ama netice, altılı masadan çıkacak. 
Son dönemde IYI Parti lideri Meral Akşener, ciddi bir ivme yakaladı. Siyasette bir gün, bir saat çok önemli, daha köprünün altından çok sular akar. 
Dünyada uyguladığı dış politika, Recep Tayyip Erdoğan’a çok puan kazandırdı, ciddi bir puan topladı ancak şu an en önemli gündem maddesi, ekonomi. Mevcut iktidar, ekonomik krizi çözerse çok şey değişir. 
Daha evvel meydanlar Recep Tayyip Erdoğan’ı lider yapmıştı, şimdi tekrar meydanlara çıktı. Her iki cephede bakalım ne olacak?
 Millet İttifakı da sahada önemli bir şekilde diri duruma geliyor. Altılı masanın durumu ise merak konusu, çatırdayacak mı çatırdamayacak mı?
Altılı masa için farklı farklı modeller konuşuluyor Ankara kulislerinde. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı, sonrasında parlamenter sisteme dönüş, IYI Parti lideri Meral Akşener’in Başbakan olacağı ve masadaki diğer siyasi parti liderlerinin, farklı farklı görevler alacağı da Ankara kulislerinde konuşulan konu başlıkları.  
Millet İttifakında tartışma bitmiyor. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vazgeçmeyişi partiyi çok geriyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise temkinli.
 Zaman tüneli yapacak olursak; Demirel gibi büyük bir liderin lafı çok önemli;
“Hiç kimse Cumhurbaşkanlığını elinin tersiyle itmez” 
İstiyor mu? İstiyor… 
HDP siyasal alanda en önemli aktörlerden biri ve HDP’nin en önemli figürü Ahmet Türk’ün geçtiğimiz günlerdeki açıklaması, siyaset alanına bomba gibi düştü. 
HDP’den oy alamayan Mansur Yavaş nasıl kazanacak? 
Siyaset matematik işidir. Her iki cephe de ciddi bir matematik yapılıyor diye düşünüyorum. Kim kazanırsa kazansın makas fazla olmayacak bana göre. Başkent kulislerinde kimine göre Erdoğan, İlk turda bitirir, kimine göre ikinci tura kalır.
Sonuç olarak her zaman dediğim gibi; siyasette bir gün, bir saat çok önemli, bekleyip göreceğiz.