Kurtuluş’a ilham veren şehir

05/01/2021 20:23 3314

 

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana’ya geldiğinde;  “Bende bu vekayiin ilk hiss–i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” diyerek, kurtuluşa ilham veren şehir olduğunu tescillediği Adana, bu onuru, 99 yıldır göğsünde gururla taşıyor.

***

Tabi biz Adanalılar, 99 yıl önceki hisleri, ilk günkü heyecanla taşıyoruz yüreğimizde.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra Adana ve çevresi Fransızlar tarafından işgal edildiğinde, bu kentteki bir avuç insan bu işgali içine sindirememiş, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da kentin ileri gelenleri ile gizlice yaptığı toplantıda, direnişin fitili ateşlenmişti.

***

Atatürk, Adanalılarla defalarca toplantılar yapmış ‘İşgale hazır olun, direneceğiz’ demiştir. Fransızlar, sömürgelerinden getirdiği askerler ve Ermenilerle Aralık 1918’ de Çukurova’yı işgal etiği günden itibaren Adanalılar, Kurtuluş Günü olan 5 Ocak 1922’ye kadar ovada ve Toroslarda düşmana karşı destansı bir direniş sergilemiştir. 

***

99 yıl önce Adanalıların verdiği mücadele, bugünkü Türkiye’nin temelini oluşturmuştur. Vatanını işgalden kurtarmak isteyen Kuvâ-yi Milliye ruhu taşıyan Adanalıların 700 Fransız askerini çatışarak teslim aldığı Karboğazı Zaferi, aslında destan niteliği taşıyor. Bu destan, Anadolu’yu temsil eden, kurucu irade olan ilk Büyük Millet Meclisi’nin de ilk uluslararası anlaşmasına temel olmuştur. 

****

Çukurova’da ağır yenilgiye uğrayan Fransızlar, Pozantı Kongresi'nin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetini resmen tanımış, Türk-Fransız barış anlaşması 20 Ekim 1921'de Ankara'da yapılmıştı. Bu anlaşmaya göre, 5 Ocak 1922'de Fransızlar Çukurova'dan tamamen ayrılmıştı. Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi, geldikleri gibi gitmişlerdi.

***

Çoğu insan kurtuluş sürecinin 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla başladığını düşünüyor. Oysa istiklale giden yolun başlangıcı Adana’ydı ve tarih 1918 yılının Kasım ayıydı.

***

Bugün Adana’nın kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutlarken, o gün yakılan kurtuluş meşalesinin sıcaklığının hala yüreğimizi nasıl sıcacık ısıttığına şahit oluyoruz.

Dolayısıyla bu sıcaklığı Adana’da Milli Mücadele Kahramanları Sinan Tekelioğlu ile Şeyh Cemil ile Yusuf Sakkur ile Ahmet Remzi Yüreğir, Ramazanoğlu Kadri, İsmail Safa Özler ile Suphi Paşa, Nalbantzade Ahmet Efendi, İbrahim Rasıh, Hoca Mücteba, Gergerli Ali Efendi, Dıblanzade Fuat ve adını sayamadığım yüzlerce Adanalı ile hala en kılcal damarlarımıza kadar hissediyoruz.

***

Ben de adı Adana’nın kurtuluşuyla müsemma 5 Ocak Gazetesi’nde çalışıyor olmaktan gurur duyduğumu,bir kez daha belirtmek istiyorum.

***

Önümüzdeki yıl Adana’nın kurtuluşunun 100. yılını kutlayacağız. Elbette bu yönüyle sorumluluklarımız var.   5 Ocak 2022’de Adana kurtuluş gününe yakışır bir gün yaşatmalıyız tüm dünyaya. Bir asır önce istiklal teşebbüsünün gerçekleştirildiği bu şehirde öyle bir 100’ncü yıl anma programı yapmalıyız ki, sadece Türkiye değil dünya dahi bunu konuşmalı. Adana, bütün bunlara şimdiden hazırlanmalı.

***

Ben ‘5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı 100’ncü Yıl Kutlamaları’ için hazırlıkların bir an önce başlatılması gerektiğine inanıyorum. Adana’ya hak ettiği değeri kazandırmamız ve bize Atatürk’ün büyük bir hissi ile emanet edilen bu kent için, her zamankinden daha çok çalışmamız gerekiyor.

***

 İşgalin, çetelerin elinde zor günler geçirmiş Adana’mız, özgürlük ve bağımsızlığının değerini en iyi bilen ildir. Adana'nın Kurtuluşu Milli Mücadelenin zaferiyle taçlanmıştır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bizlere bu günleri canlarını feda ederek armağan eden bütün büyüklerimizi saygı, minnet ve rahmetle anarken, Cumhuriyetimizi ve onun ilkelerini, sonsuza kadar koruyacağımızı bir kez daha vurguluyor, ‘’5 Ocak Kurtuluş Günü’’müzü bir kez daha gururla kutluyorum.