Koşarken benim haberim…

06/01/2020 20:54 4033

Adana’da güzel bir hafta sonu…

İçimdeki heyecan tarifsiz... Çünkü Halk koşusu var ve bende o heyecanı yaşacağım.

Peki neden koşuyorum?

Adana bizim. Taşı toprağı bizim için altın. Fakat Adana ve Ülke dışından gelen konuk sporcular nasıl görüyor Adana’yı? Beğeniyorlar mı beğenmiyorlar mı? Belki de içinde olduğumuz için bizim kaçırdığımız bazı noktaları var. Tüm bunları birleştirince koşmak benim için kaçırılmaz bir fırsat oldu.

10. Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’na başvurular Ekim ayında başladı. İlk günden kaydımı yaptırarak tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılda koştum. Bir taraftan koşarken diğer taraftan da etrafımı gözlemledim. Diğer taraftan da deklanşöre basıp o anları fotoğrafladım.  

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü anısına düzenlenen, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı’nın 2019-2020 yılı faaliyet programında da yer alan 10. Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusunun öncelikle Ülke dışından ve Ülke içinden büyük ilgi gördüğünü gözlemledim. Misafirlerimizin hepsinde aynı memnuniyetin olduğunu görmek beni de keyiflendirdi.

Ben de özel çaba sarf ederek aldığım 01940 göğüs numarası ile halk koşusuna katılanlar arasındaydım. Öyle güzel bir güzergah ki;  Adana’yı izleyerek, her bölgesinde tarihi hissederek koşuyorsunuz.  Taşköprü aynı heybetle, Büyük Saat aynı güzellikte koşucuları karşıladı.

Her solukta Adana’yı içime çektim.  Yolda yaşlı teyzeleri, bayrakla koşan dedeleri gördüm. Her yaştan katılımın olduğu halk koşusunda, bebek arabasıyla koşan da vardı, bayrakla coşanda. Adana ve Adanalı için mutluyum.  Tabi bizim için Adana’nın dokusu önemli, olumsuz bir tablonun olmaması önemli.

Finişe geldiğimde ise geriye dönüp baktığımda adımlarımın her biri karesine Adana için muhteşem başlığını yazabilirim. Ben bu koşuyu, Adana’nın Dünyaya açılan penceresi olarak görüyorum. Her şey görsel olarak iyi ama damak tadı olarak bizi temsil eden Kebap, Şalgam, Şırdan gibi lezzetlerimizin de en azından ödül töreni sonrasında ikram edilmesi finalinde tamamlayıcısı olurdu.

Gelecek koşuda buluşmak üzere. Tabi güzelliklerin artmasıyla…