Korona Virüsü ve Yarattığı Panik

14/03/2020 02:42 2295

 

Bu hafta iki gün önce bir markete gittim. Markette ev için gerekli ihtiyaçları alırken bir kadının “Korona virüsü geldi, öleceğiz” dediğini duydum. Bunu söyleyen kişi 3 paket alışveriş sepetini arkalı önlü olarak taşıyordu. Bu konuşmaya ve olaya şahit olduktan sonra kolonya reyonuna gidip kolonya almak istedim. Kolonyanın virüse iyi geldiği söylenmişti. Virüsün ülkemize geldiği duyulur duyulmaz raflarda neredeyse kolonya kalmamıştı. Ayrıca market alışverişinde un, makarna gibi uzun süre dayanabilecek gıdaların fiyatlarının da belirli firma ve kişiler tarafından hızla arttığını gözlemledim.

Tübitak dergisinde okuduğum verilere göre koronavirüsünün ismi Dünya Sağlık Örgütünce (WHO) hastalığa neden olan virüs türüne odaklandı. Co ve Vi coronavirüsten, “d” İngilizcede hastalık anlamına gelen “disease” kelimesinden 19 ise vakaların görülmeye başlandığı yıl olan 2019’dan geliyor.

Covid-19 vakalarının ilk olarak Çin’in Wuhan şehrindeki Huanan deniz ürünleri pazarında çalışan ve pazarı ziyaret eden insanlarda meydana geldiği biliniyor. Virüs başta Çin olmak üzere sırayla dünyadaki birçok ülkeye yayıldı. Şu anda Türkiye sınırları içerisinde de yer alıyor.

Şu anda Türkiye’de virüsün yarattığı paniğin etkisinden daha fazla olduğunu düşünüyorum. Elbette, kişisel hijyenimize dikkat etmeli ve doğru bir şekilde kişisel bakım uygulamalıyız. Yani mümkün oldukça insanlara daha az sarılmalı ve ellerimizi fırsat buldukça yıkamalıyız. Tabii ki, kişisel bakıma dikkat edelim dediğim zaman bunu da doğru bir şekilde yapmak çok önemli. Dün haberleri dinlerken bir kişinin korona virüsünden korunabilmek adına arap sabunu yediğini ve zehirlendiğini duydum. Lütfen temizlik ürünlerini gıda gibi tüketmeyelim. Ayrıca, gıdaları yıkayıp kullanmaya ve bu süreç geçene kadar kapalı alanlara keyfi olarak gitmemeye özen göstermenin doğru olacağını düşünüyorum. Lütfen, moralimizi yüksek tutalım. Yaşça küçük olan ve büyük olan bireylere de yetişkinler olarak sakinlik vermeye çalışalım.