Korkunç idam cezaları ve infaz yöntemleri-1

06/03/2023 21:14 343

 

Dünya çapında birçok ülke idam cezasını hukuken veya fiilen uygulamaktan vazgeçti. Şu anda, 55 ülkede halen ölüm cezası uygulanmaktadır. 109 ülke ölüm cezasını hukuken tamamen kaldırmış, 6'sı savaş suçları ve istisnai durumlar dışında kaldırmış, 28'i ise fiilen ölüm cezasını uygulamadan kaldırmıştır. Uluslararası Af Örgütü, 140 ülkeyi hukuken ya da fiilen idam karşıtı, 58 ülkeyi idam taraftarı olarak sınıflandırmaktadır. Günümüzdeki idam cezaları ile ilgili durum böyleyken, geçmiş dönemlerde idam cezası alan suçlulara, mahkûmlara nasıl uygulanıyordu.

Hep birlikte inceleyelim…

Tarih boyunca farklı milletler birçok farklı yöntemle suçluları infaz etmişlerdir. Bu infaz çeşitlerindeki korkunçluk derecesinin yüksekliği, caydırıcı olmasının sağlanmak istenişinden kaynaklanmaktadır. Pek çok millet, birçok farklı yöntemle suçluları idam etmiş. Bu idam ve infazların çoğu korkunç ve mide bulandırıcı! Birazdan okuyacaklarınız karşısında sizlerin de benim gibi hayretler içinde kalacağınızdan eminim.

Belki inanmayacaksınız ama Orta Çağ Avrupa’sında, hatta yakın tarihte hayvanlar dahi idam edilmiştir.

İşte onlardan bazıları...

***

1860’larda İsviçre'de yumurtlayan bir horoz, yargılandıktan sonra şeytan olduğu gerekçesiyle diri, diri yakılmış.

Pazar günü kilisedeki ayin sırasında bir kedi, fareyi kovalayınca yakalanır ve asılarak idam edilir.

Bir tırtılın dahi yargılandığı Avrupa'da, arı sokmasından ölen bir adamın ailesi mahkemeye başvurur ve mahkeme dumanla boğarak arıyı infaz eder.

Amerika'da da 1875 yılında üç bakıcıyı öldüren bir fil elektrik verilerek infaz edilir.

Nihayetinde Descartes ve benzeri filozoflar, kapı gıcırtısıyla hayvan çığlıkları arasında hiçbir fark yoktur demiş. Onları eşya gibi görmüş ve bu işkencelere destek olmuşlardır.

GELELİM İNSANLARA…

Scaphism denilen iğrenç ve kaşındırıcı bir yöntemle başlayalım.

Bataklık bölgedeki bir sandala bağlanan mahkûmun üzerine bolca bal sürülür ve sandal bataklığın ortasına bırakılır. Sürüngenler, böcekler, arılar vs. günlerce süren bir işkence sonucu kişinin ölmesine yardımcı olurlarmış.

Çeşitli yöntemlerle kişiyi ezmek de bir başka yöntem. Bu yöntem neredeyse dünyanın her yerinde uygulanmış. Aztekler ve Moğollar, mahkûmun kafasını düz bir kayanın üzerinde taşla eziyorlarmış.

Yine Moğollar, atlarla kişileri çiğneyerek öldürüyorlar, Hindistan'da ise bu ezme yöntemi fillerle yapılıyormuş.

***

Osmanlı'da Fatih döneminde yakılarak öldürülen Hurafeler var. Yine Osmanlı'da özellikle eşkıyalara uygulanan çengele asma yöntemi de saatlerce süren bir işkence sonucu ölümle sonuçlanıyordu. Lâkin kişi akşama kadar ölmezse asılıyordu. Tabii bu anlara ahali her zaman şahit oluyordu. (Devam Edecek..)