Köprü tartışması alevleniyor

01/11/2017 03:59 4951

Yıllardır bu kentin en büyük sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza hep ‘yol’ sorunu çıkıyor.

Bu sorun okulların açılması ile birlikte tavan yapıyor.

Gerek şehir içinde ara yollar, gerek ana yollar hangisine girseniz bir keşmekeşlik sizi karşılıyor. Hali ile de bu keşmekeşlik araç sürücüleri için çekilmez bir hal alıyor.

Özellikle Şehir Hastanesi civarında trafik tam bir çileye dönüşmüş durumda. Gerek hastaneye gelenlerin gerekse de o güzergâhı kullananların hali çoğu zaman içler acısı.

Bu noktadaki yoğunluğu azaltmak için yapılan otoban bağlantı yolları ve yonca kavşak her ne kadar bu yükü hafifletse de kimi zaman bu da çözüm olmuyor. Hele ki Şehir Hastanesi’nin tam kapasite ile hizmet vermeye başladığını düşünürseniz ilerde bu yaşanan yoğunluğun kat be kat fazlası karşımıza çıkmış olacak.

Özellikle bu kentin trafik yükünü hafifleteceği düşünülen ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Adanalılara vaat ettiği Devlet Bahçeli Köprüsü olarak bilinen köprü hayata geçmeden tartışması hayatımıza girdi. Son günlerde tartışma AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni’nin açıklamaları ile yeni bir boyut kazandı.

Hatırlanacağı üzere;

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, merkez Seyhan ve Yüreğir İlçeleri'ni birbirine bağlayacak olan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapımı için almak istedikleri kredinin, İçişleri Bakanlığı tarafından geciktirildiğini savunmuştu.

Başkan Sözlü, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan 240 milyon liralık borçlanma yetkisinin hala İçişleri Bakanlığı'nda onay beklediğini söyleyerek bu durumu bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileteceğini söyledi. Yani bir anlamda Cumhurbaşkanına şikayette bulunacağını ifade ederek her bir aylık gecikmenin Adana halkına eziyet olduğunu kaydetti.

Dolayısı ile Sayın Sözlü’nün bu açıklaması akıllara ‘Acaba Bahçeli Köprüsü’nün yapımı engelleniyor mu?’ sorusunu getirdi.

Sayın Sözlü’nün bu açıklamasından sonra AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, bir basın toplantısı düzenledi. Özetle ‘3,5 yıl içerisinde birşey yapılmayan köprüyle ilgili 2 defa borçlanma yetkisi verildi. İlk başta 115 milyon TL’ye yapılacak köprü ne oldu da 215 milyon TL’ye ihale ediliyor. Biz 2 sebepten karşı çıktık. Birincisi, borçlanmanın köprü için harcanmadığından ikincisi ise iradenin samimi olmadığından dolayı karşı çıktık' dedi.

Özellikle bu noktada CHP’ye de eleştiri getirdi Başkan Yeni.. ‘Bizler meclisin vicdanıyız.. İşin üzücü tarafı şu.. CHP’ye şaşıyorum.. İki kez borçlanmaya destek verdiler.. Hesap soramadılar.. Halka nasıl hesap verecekler.? Belediye çalışanları partimize gelip maaş alamamaktan yakınıyor.. Üzülüyoruz. 200 liraya aldığı asfaltı benim belediyelerim 80 liraya alıyor. Ondan sonra da destek alamamaktan şikayet ediyor. Nasıl destek verelim.! Ondan sonra da yakınıyor. Buna hakkı yok’ Dedi.

 

Şimdi bir tarafta ‘Devlet Bahçeli Köprüsü’ yapımı için kredinin onayı noktasında engellendiğini söyleyen Hüseyin Sözlü, diğer tarafta ‘Adana’nın geleceğini ipotek altına almaya yönelik’ bir tutuma karşı olduğunu söyleyen Fikret Yeni.

 

Anlaşılan o ki gerek Sayın Sözlü’nün yaptığı ‘Kredimiz Onaylanmıyor’ açıklaması ve gerekse de Sayın Yeni’nin daha önce onaylanan kredileri baz alarak yaptığı açıklamalar önümüzdeki günlerde bu tartışmanın Adana Gündem’indeki yerini koruyacağa benziyor.

Ve bu süreçte Adanalının trafik çilesi ise artarak devem ediyor.