KONGRELER SİYASİ PARTİLERE DİNAMİZM GETİRİR

29/09/2020 20:27 24510

Milliyetçi Hareket Partisi, 13. Kongresini,Cumartesi günü tamamladı.2014’den bu yana Milliyetçi Hareket Partisi’nde ilk defa yeniden çift listeyle seçime gidildi. Aslında Milliyetçi Hareket Partisi’nde çift liste, alışılmış bir olay değil ancak, Gaziantep’te çift liste ile kongreye gidilince, Adana’da da böyle bir karar verildi.

Kongreden notlara gelince;

Sevindirici olay, katılımın çok yüksek olmasıydı. Yüzde 99 müthiş bir katılım. Bir diğer olay, her iki aday bir haftalık süreçte, yaptıkları çalışmalarda, kongre ile ilgili konuşmalarında, hep ‘Milliyetçi Hareket Partisi kazansın’ söyleminde bulundular. Fevkalade güzel mesajlardı.

Tabii ki kongrede önemli isim 5 dönem mebusluk yapan Muharrem Varlı’ydı. Varlı, ciddi bir performans ortaya koydu. Desteklediği aday Bünyamin Avcı, farklı kazandı.

Varlı ve Avcı demek ki parti tabanında biriktirmişler ve yığınakları iyi yapmışlar.

Diğer aday Mustafa İzgioğlu ise geçmiş dönemde ciddi başarı elde etmiş bir başkandı. Ancak 1 haftalık çalışma süreci kazanmasına yetmedi.

Merkez ilçe Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın ise gönlü Mustafa İzgioğlu’ndan yanaydı. Ancak Uludağ, uzlaşmacı ve Belediye Başkanı olarak, olağanüstü bir çalışma yapmayıp, sağduyulu davrandı ve partisinin birleştirici unsuru oldu. Nitekim hemen tebrike gitti ve siyasetin nezaket sanatı olduğunu gösterdi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde Adana İl Kongresi büyük bir olgunlukla tamamlandı. Bundan sonraki süreçte beyefendiliği ile uzlaşmacı siyaset anlayışıyla İl Başkanı Bünyamin Avcı, tüm partililerini kucaklamalıdır. Kongredeki tüm olumsuzlukları eğer varsa, bir kenara bırakmalı ve partililerini tek bir çatı altında birleştirmelidir.

Tanıdığım ve sevdiğim Bünyamin Avcı, bunu başarır, başarmalıdır.

Vekil Muharrem Varlı ise her zaman olduğu gibi sahada mücadelesine devam etmeli. ‘Kongre geride kaldı’ demeli ve tüm partililerine kucak açmalıdır. Çünkü 5 dönem mebusluk önemli. Partisi ve partilileri bu görevi verdi, Muharrem Varlı’nın da, bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.

Aslında kongrede diğer bir aktör de Kozan İlçe Başkanı Nihat Atlı’ydı. O da siyasette Milliyetçi Hareket Partisi’nde önemli bir isim. Küstürmemeli!

Netice olarak Milliyetçi Hareket Partisi bir kongre yaptı. Kongrede herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı. Kavgasız, gürültüsüz oldukça demokratik bir seçim oldu, mesajlar netti. Milliyetçi Hareket Partisi kazandı.

Biz diyoruz ki;

Kongreler siyasal partilere dinamizm getirir ve Milliyetçi Hareket Partisi’nde yeniden diriliş başlayacak gibi.