KOCAMAZ’A DESTEK TÜRK DEMOKRASİSİ’NE DESTEKTİR

20/02/2019 23:09 3078

Sayın Burhanettin Kocamaz’ın mağdur edildiği komplo, dün gece saat 22:30 gibi internete düşmeseydi de ben bugün Kocamaz’ı yazacaktım.

Mersin halkında karşılığının tahminimden öte büyük olduğunu mitinglerindeki büyük sevgi selinde bizzat gördüğüm Sayın Başkanı anlatacaktım uzun uzun satırlarımda…

Sosyal Belediyecilik ilkesinde yaşlı, engelli ve kimsesiz bireylere sunduğu hizmetlerden, yarattığı istihdamdan;

Mersin için gerçekleştirdiği vizyoner projelerden;

 Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin farkındalığında oluşturduğu öngörü ile gelecek nesilleri düşünen tüm çevreci proje ve kararlarından;

Mersin’in sosyal doku haritasını ve veri tabanını ortaya koyacak bilimsel tabanlı araştırmalarıyla, Mersinli’ye, birlik beraberlik içinde hiçbir etnik köken gözetmeden nasıl daha yaşanabilir bir hayat, hizmet ve refah arayışından bahsedecektim.

Yaptırdığı Mersin Ulaşım Master Planı kapsamında gerçekleştirdiği entegre ulaşım ve raylı sistemler projesi ile Mersinli için erişebilirliği ve trafiği nasıl çözeceğinden söz edecektim.

Çeyrek asırdır aldığı onlarca ödülden bahsederken, en son Strazburg’da, 3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında, ‘Uluslararası İdeal Kent Ödülleri’ne layık görülerek aldığı yerel katılım ve demokrasi ödülüne vurgu yapacaktım.

Yerel kalkınmanın en önemli dinamiğini hayata geçirerek, yerli üretimi, tarımı, çiftçiyi, köylüyüdestekleyerek, Türkiye Belediyeleri örgütlenme yapısı içinde bir ilk olan  Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurmasının önemine değinecektim.

Engelli bireylerine sözde değil özde sahip çıkan bir anlayış ile yine bir ilki gerçekleştirerek Mersin Belediyesi yönetim şeması içinde, Engelli Bireyler Daire Başkanlığı’nı yapılandırmasını tebrik edecektim.

Belediyeciliğin salt alt yapı belediyeciliğinden ibaret olmadığının farkında olan, bir çok belediye başkanının anlamını bile bilmediği (liyakat sahibi olanları tenzih ederim), sürdürülebilirlik, çevre, yerel kalkınma, temiz ve yenilenebilir enerji, akıllı ulaşım, atık yönetimi, su yönetimi, kent ekonomisi gibi bir çok şehircilik bileşenlerini, kent yönetim ve uygulamalarına,bilim ve gelişmişlik perspektifinde dahil eden bir başkan olduğundan dem vuracaktım.

Bir de aklıma gelmişken, yazdığı şiirleri ve duygusallığını paylaşacaktım sizlerle. Çünkü duygu güzeldir, sevgi barındırır içindenefret değil; iyilik barındırır ruhunda kötülük değil. Çünkü şiir güzeldir,  doğaya dair, sevgiye dair, insana dairdir. Kim bilir belki de insan odaklı belediyecilik düsturu şair ruhunun derinliklerinden gelmiştir…

Ama artık anlamı kaldı mı Mersin Halkı için tüm bunların bilmiyorum…

Burhanettin Kocamaz’ın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının, il seçim kurulu tarafından yarım saatlik bir gecikme bahane edilerek kabul edilmemesi, o gecikmenin dahili bir operasyon ile özellikle gerçekleştirilmesi eminim trajikomik bir görüntü sunuyor Türk Milletinin nezdinde… maalesefdemokrasiye ve Türk Siyasetine vurulmuş bir darbe hissi uyandırıyor çoğumuzun zihninde… kimden ve de ne şekilde gelmiş olursa olsun...

İktidar ve muhalefet partileribu konuda destek vermeli Sayın Kocamaz’a, bu mağduriyeti en kısa zamanda giderebilecek çözümler sunmalı veyetkililer bu  operasyonu gerçekleştirenleri tespit edip, demokrasi suçlusu olarak kabul etmelidir.

Aksi halde İyi Parti’nin kurulmaya çalışıldığı ve kurulduğu günden bu yana, Sayın Meral Akşener ve partisinin yaşadığı mağduriyete bir yenisi daha eklenmiş olacaktır. Ve eminim ki Yüce Türk Milleti tarih boyunca haksızlığın karşısında, mağdurun yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Yüce Türk Milletine en derin saygılarımla…

Dip Not: Muharrem Sarıkaya’nın sunduğu çözümler tüm partiler nezdinde değerlendirilmelidir kanımca. Demokrasi için, Türkiye için, birlik beraberlik için, yarınlardan umudumuzu kesmememiz için.