KİM? KİMİ KANDIRIYOR?

21/06/2021 22:18 259

 

Malum, Türkiye de otoyollar yapıldı, hava limanları yapıldı, köprüler. Ve bu otoyollar, havalimanları, köprüler yapılırken, ihale şartnameleri hazırlandı. Sonuç, tam bir hüsran…Bu şartnameleri kim? Ya da kimler hazırladı? Hazırlayanlar, gerçekten bu işlerin uzmanı mı idi? Eğer buna evet diyorsanız, bu bir türlü tutturulamayan garanti rakamlarına ne demeli? Devlet ha bire dolara bağlı olarak, fark ödüyor. Devletin kasasından bir kuruş çıkmayacak, ‘YAP-İŞLET-DEVRET’ modeli ile bu işleri yaptırıyoruz diyen bakanlar, hükümet sözcüleri niçin gerçeği gizlemeye, şeffaf bir şekilde hesap vermemeye çalışıyorlar? Milletimizden gizlenen bu gerçekler nedir? Niçin her yıl, milyarlarca dolar, hazineye yük biniyor ve fark ödüyoruz? Bunun sorumlusu, sorumluları kim/lerdir? Bu ihale şartnameleri hazırlanırken, niçin kamu menfaati düşünülmedi? El kesesinden ağalık yapan züğürt misali, afaki rakamlarla şişirildi ve devlet hep zarara uğratıldı? Bunun hesabı sorulmayacak mı? Anadolu’nun İstanbul’u görmemiş, ne köprü,ne de otoyolu dahi bilmeyen sade vatandaşı, vergisi ile bu ödemeleri finans ediyor. Yazık değil mi? Günah değil mi? Bu ne savurganlık…!!! Eline mikrofonu alınca asıp, kesenler, kükreyenler, şunu yaptık, bunu yaptık diye şişinip, halka hava basanlar, yapılanlar küllümen hatalı olunca, bu hatalarına niçin sahip çıkmıyorlar da, sus pus oluyorlar? Bu nasıl bir zihniyettir? Bu nasıl bir aymazlıktır. Yıllardır söylenir:’’ Devletin malı deniz, yemeyen domuz ‘’ diye… Bu kadar savurganlık niye? Bu, iş bilmemezlik mi? Yoksa birilerini korumak, kollamak, onların haksız kazanç elde etmesini sağlamak mı? Bu kadar yanlış, bu kadar hata karşısında, bu kadar hesapsız kitapsız gidişat savurganlık karşısında, insan iyi niyetli düşünmekte bir hayli zorlanıyor.

Şimdi gelin, hep birlikte gelişmelere bir bakalım…

Aralık 2020’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun TBMM’de Bütçe konuşması: “İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü için gerçek veriler burada. Pandemiye rağmen, hepsinin üzerinde gerçekleşiyor. Bunu kullanan bizim vatandaşımız.”

Şimdi iki haberin ilki (02 Ekim 2020-Habertürk): “Osmangazi’ye salı günü 1,75 milyar TL ödendi. Ankara, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun ardından Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ilk yarısına ilişkin “garanti” ödemesini yaptı. 29 Eylül Salı günü, işletmeci şirkete, yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1 milyar 750-1 milyar 800 milyon TL arasında bir ödeme gerçekleştirildi.”

İkinci haber: (05 Nisan 2021-Habertürk): “Osmangazi’ye 1,6 milyar TL’lik ödeme... Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ikinci yarısına (1 Temmuz-31 Aralık) ilişkin “garanti” kapsamında 1.6 milyar lira ödeme yapıldı. İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye yakın kaynaklar, ödemenin geçen hafta içinde yapıldığını söyledi.”

Kısaca Bakan, TBMM’de konuşurken zaten ve kullanım garantinin üzerinde derken zaten eksik kullanım nedeniyle 1,75 milyar lira çoktan ödenmişti. Konuşma sonrasında ise son 6 aylık eksik kullanım ücreti de ödendi.

O zaman sormak lazım: Bakan Karaismailoğlu ne konuştu?

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mehmet Acet “Kanal İstanbul Gerçekleri” başlığında yazdı. “YSS Köprüsü 6 yıl sonra işletme süresi bitecek” dedi. Haydaaa ama...

29 Mayıs 2012 Sabah Gazetesi: Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Köprü ihalesini kazanan firmayı açıkladı: Binali Yıldırım ‘Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy Kesiminin ihalesinde en kısa yapım ve işletim süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun verdiğini açıkladı.

Dikkat edin; yapım+işletim süresi 10 yıl 2 ay 20 gün... Binali Yıldırım o kadar net ki, tek eksik bıraktığı bilgi saat kısmıymış.

Köprü temeli 29 Mayıs 2013’de atıldı. 10 yıl 3 ay ekleyelim üzerine (10 gün bizden): 2023/29 Mayıs 10 yıl eder +3 ay daha eklediğimizde 2023/29 Ağustos tarihinde köprü artık devletin olması gerekiyor…

Yarın devam edeceğiz…