“Kentin tüm kurumları ile işbirliği yapacağız” 

09/11/2020 18:08 3774

Geçtiğimiz hafta sonu Çukurova Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Meryem Tuncel ile sabah kahvaltılı toplantılarımızdan birini daha gerçekleştirdik. Tabi çok kısa bir süre önce Rektör olarak Çukurova Üniversitesi’ne atandı ama, bu kısa sürede de Rektör Tuncel, tüm fakülteleri, enstitüleri dolaşarak Çukurova Üniversitesi'nin röntgenini çekti.

‘Neler çıktı bu röntgende’ diye sordum ‘Çukurova Üniversitesi'nin en büyük sorunu nedir’ diye de ekledim. Tabii Rektör Tuncel, geldiğinden beri, ilk işi öncelikle mezun olduğu üniversiteyi tanımak oldu. Mevcut altyapısı iyileştirilmeden ve yeni kısımlarda da tam anlamıyla altyapı oluşturulmadan büyümesi nedeniyle, Çukurova Üniversitesi’nde hem eski bir üniversite olmanın sorunları yaşanırken, hem de sonradan eklenen kısımlar nedeniyle, yeni bir üniversitenin sorunlarını da taşıdığını ifade etti.

Sorunlar belli çözümü için de çalışmalara başlamış Sayın Rektör Tuncel. Kendisi üniversitedeki betonlaşmadan da oldukça rahatsız, ilerleyen süreçte üniversiteye yakışır daha yeşil, daha çevreci dokunuşlar göreceğiz.

Memleketine hoş bir sada bırakmak istiyor. Genç beyin göçünü engellemekten tutun da öğrencileri üniversitede tutabilmek için, üniversitenin vereceği bursa kadar, birçok projesi var.  ‘Benim merkezimde öğrenci vardır’ dedi toplantıda. Öğrencilere verdiği önemin apaçık göstergesi.

Bir de hastane yapmak istiyor. Evet, yeni Üniversite Hastanesi Adana'ya çok yakışır.

Kendisi ile ilk sohbetimizde üniversitede mali disiplini sağlayıp, tasarrufa geçip üniversitenin kentle bütünleşmesini sağlayacağından bahsetmişti. Bu bütünleşmeyi düşünmek bile güzel. Ekonomik olarak üniversitenin güçlü olması, araştırmaya, eğitime, eğitim kalitesine ve daha birçok şeyin kalitesinin yükselmesine vesile olur. Umuyorum ki, Rektör Tuncel bunu başaracaktır. Kendisi vizyonu ile bunu gerçekleştirebileceği hissini verdi bana.

Çukurova Üniversitesi’nin öncelikleri arasında enerji tasarrufu da var. Rektör Meryem Tuncel bunu da ilk sıralara almış gündeminde, hatta yenilenebilir enerji konusunda çalışma başlatmış bile.

Rektör Tuncel toplantıda bir üzüntüsünü dile getirdi “Çukurova’ya pamuk ithal ediliyormuş, Ticaret Borsası’ndan üzülerek öğrendim” diyerek.

Bu hepimizin üzüntüsü Sayın Rektör Meryem Tuncel.

Bir zamanlar ‘Beyaz Altın’ olarak adlandırılan pamuğun merkezi olan, tarımsal sanayide ülkeye öncülük etmiş, her tarlası beyaz gelinciklerle (Pamuk) dolu Çukurova, artık pamuk üretmiyor ithal ediyor.

Oysa ki, Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde, yıllık 40 milyon metreden fazla üretim kapasitesine sahip ülkemizin en büyük entegre tesisleri ve Amerika, Rusya ve Avrupa’da 30'dan fazla ülkeye ihracat yapan firmalarımız var.

Buna rağmen, pamuk ekim alanlarının sınırlandırılması, üretimde kota uygulaması ve primlerin çok geç açıklanması gibi birçok olumsuzluk var.  Adana’nın eski günlerine dönmesi için pamuk üreticilerini, Adana Ticaret Odasını ve Adana Ticaret Borsası’nı dinlemek, bu sorunların üzerinde durmak lazım.

Burada  asıl çalışma, siyasi otoriteye düşüyor. Bu konudaki sorunlar çözülürse, Adana'nın her sorunu, özellikle istihdam, çorap ipliği gibi çözülecektir.

Rektör Tuncel’in bir başka üzüntüsü de, tarım arazilerinin kentleşmesi. Aslında bu, Adanalı herkesin üzüleceği ve önlemek için bir şeyler yapması gereken önemli bir sorun. Son olarak dünyada yaşanan pandemi krizi tarım olmadan yaşamın olmayacağını, tüm insanlığa gösterdi bir kez daha.

Tarım alanlarını heba etmemek için artık uyanmamız gerekmiyor mu?
Bir zamanlar dünyaya tarımsal ürünler ihraç eden,  en az 100 yıl kendini besleyebilecek güce sahip bir ülkenin, artık gıda ithal etmesini, içimize nasıl sindirebiliyoruz?

Adana’da bütün bunlar varken,  Çukurova Üniversitesi’ne çok büyük iş düşüyor. Gerek çalıştaylar, gerek paneller, gerek raporlarla bu ve benzeri sorunların tespiti için durum raporu, çözümü için yapılması gerekenler ve AR-GE ile Adana eski günlerine yeniden kavuşabilir. Bu cümleyi kurarken bile heyecanlandım.

Bunu başarmanın yolu üniversitenin şehirle entegrasyonundan geçiyor.
Rektör Meryem Tuncel, ‘bunu sağlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım’ dedi.

Sayın Rektörün konuşmalarından, güzel günlerin yeniden geleceğine dair umutlarım yeşerdi.