Kentin ağabeyi Vali Demirtaş

17/10/2019 07:10 5080

 

 

5 Ocak’ta Geleneksel kahvaltı sofraları başladı. 20 kişilik dev yazar kadrosuyla kentin en nezih mekânlarında ağırlayan 5 Ocak, yaklaşık 4 saatlik bir zaman diliminde beyin fırtınası estiriyor. Bu beyin fırtınaları çoğu zaman da kentimize ciddi katkılar sağlıyor.

5 Ocak Gazetesinin geleneksel hale getirdiği, her yıl sezon başında kente sinerji katan ve büyük bir enerji oluşturan kahvaltılı toplantıları, bu sezon yine ilk olarak Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile başladı.

Adana Sheraton Otel’de gerçekleştirdiğimiz kahvaltılı toplantıda, 5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu moderatörlüğünde, Adana gündemi Sayın Valimizle değerlendirdik.

Biz sorduk Sayın Vali, hiç duraksamadan ezbere her konuya cevap vererek, Adana’ya ve Adana’nın meselelerine ne kadar hakim olduğunu da gösterdi. Yazar kadromuzla Vali Demirtaş’ı soru yağmuruna tuttuk. Hemen hemen her şeyi konuştuk.

Kamu yatırımlarından, Adana yeni stadına, Havaalanından, Adana’nın tanıtımından, Lezzet Festivali’nden kent sorunlarına, Suriyelilerden uyuşturucu ile mücadele konularına kadar her konuyu irdeledik.

“Kamu yatırımlarında gelinen son nokta nedir Sayın Valim, Adana bu yatırımların tamamlanmasıyla bir sıçrama yapabilecek mi ve özlem duyduğumuz eski günlerdeki gibi Türkiye’nin tarımda sanayide öncüsü, lokomotifi olabilecek mi? ” diye sordum.

Ayrıntıları bugünkü haberimizde okuyacaksınız.

Ben Sayın Valimizden, bir başka bakış açısıyla sizlere bahsedeceğim. Her kentte bir birleştirici unsur vardır, bu unsur kentin ağabeyi pozisyonunda değerlendirilir. İşte bu kentin ağabeyi de Sayın Vali Mahmut Demirtaş’tır. 

Her platformda kentin iş dünyasını, biraraya toplayabilen, kent kurmaylarının birlikte hareket etmelerini sağlayabilen, bütün unsurları yek vücut haline getirebilen bir Vali.

 Coğrafi tescil işareti alan Adana Kebabı’nın ardından, Adana Karpuzu, Adana Pamuğu, Adana Şalgamı da coğrafi tescil için askıya çıktı ve daha toplamda 32 Adana ürünü patent alacak.

Adana Lezzet Festivali yaklaşık 10 milyona yakın yerel, ulusal ve yabancı basında, sosyal platformlarda haber PR’ı yaptı. Bu festival kente kazandırdığı en önemli işlerden bir tanesi. Gastronomi turizmi bu sayede gelişti.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim toplantıları ile kentin istihdam sorununa yönelik çözümler üretiyor, 

Nikah turizmini başlattı.

Karpuz Festivali, Kiraz Festivali, derken,  uyuşturucu ile mücadeleyi de uğraşlarının merkezine aldı. Öncelikle gençleri bu beladan kurtarmak için çaba sarf etti.

Güney Adana Projesi başlattı, çünkü Güney Adana lokasyonu; Türkiye’deki 38 ilden daha büyük bir nüfusa sahip. Bu bölgenin sosyal ve ekonomik olarak gelişmesi, Adana’nın kalkınmasını doğrudan etkiliyor. Projeyi bakanlık o kadar benimsedi ki, programa dönüştürdü, adı GÜNEY ADANA KALKINMA PROGRAMI oldu. Hatta bu proje PROJEM TÜRKİYE yarışmasında birincilik elde etti.   

Daha bu sütunlara sığdıramayacağım emek verilen birçok işte, çalışmada, projede, Sayın Valimizin imzası var.

 

İşte bütün bunlar, Sayın Valimize bu KENTİN AĞABEYİ dememiz için yetmez mi ?