KENDİNİ KENDİNDEN ÖZGÜRLEŞTİRMEK

25/02/2019 22:49 6412

 

En büyük zincirleri kendimiz takarız kolumuza, en büyük tabuları kendimiz koyarız yolumuza, en büyük ön yargıları da kendimiz çıkarırız karşımıza…

Yüksek farkındalık seviyesinde yaşayan insanlar, evvel kendilerini özgürleştirirler kendilerinden, evvel içlerindeki şeytanı sustururlar içlerinden.

Bunu başarabilmek  de önce kendini gözlemekten geçer yukarılardan. Yukarılardan diyorum, evet içimizdeki takıntıları, üzüntüleri, endişeleri  yenmek için önce görmek gerek  dışarıdan ve daha yüksekten, büyük resmi algılamak gerek kalpten. Buna kendini gözlem diyor düşünürler, sessiz sedasızca gözlem, sadece gözlem, yargısızca infazsızca..

İçsel bir çalışma gerektiriyor bu uzun yol bir ömür boyu, bazen inziva isterken günlerce, bazen de içimizde yanan küçücük bir ışık aniden aydınlatıyor ruhumuzu bir an bile beklemeden. Telefonu, televizyonu, bilgisayarı kapatıp, teknolojiden uzaklaşmak lazım geliyor, bazen de kucakladığımız kitaplarla sarmaş dolaş uyumak gerekiyor derinden.

Bazen karda yağmurda kendi başına yürümek gerekiyor saatlerce, bazen de sıcak yazlarda yüzmek gerekiyor derin koylarda kendi başınalığında. Ama ille de kendi başınalığında olmak istiyor ruh, bedenden çıkıp kendini görebilmek için daha yükseklerden.

İşte o zaman susuyor içinizdeki endişeli, kaygılı, sürekli konuşan ses, silahsızlanıyor aniden derin kabulünüzün karşısında, sessizliğe bürünüyor sinsice… bir sonraki zayıf anınızı umutla bekleyerek.

Susturmak lazım gelir o sesi sonsuza dek engin huzurun derinliğinde…

Bunu başardığımızda sonsuz mutluluk içimizde, sonsuz umut hep yanı başımızda. Neden başarmayalım başaranlar varsa bu yerkürede…

Kendi duygu ve düşüncenin efendisi olmak, sizi rahatsız eden duygu ve düşünceler üzerinde söz sahibi olmaktır, tepki vermek değil.

İçsel mabedimizde tüm ön yargıları yıktığımızda hiçbir ön koşulu olmayan bilinç seviyesine ulaşabiliriz ve bu yüksek bilinç seviyesi o vakit hep doğru kararlar aldırır bize. Çünkü biz bizden özgürleşmişizdir artık.

Kendimizi gözlem yoluyla elde ettiğimiz yüksek farkındalık özgürlüğü, özgürlük doğru kararları, doğru kararlar huzur ve teslimiyeti getirir.

Yaradılışımızın üstün doğasına göre cesaretle yaşamak Tanrı tarafından hepimizin içine verilmiş bir güçtür. Bu yüksek bilinç seviyesi hemen yanıbaşımızdadır, ona katılmamızı, onun bize katılmasına izin vermemizi ister. Alt benliği ve bencilliği bırakarak özgürlüğün keyfini sürmemizi ister, yükselmemizi ister. İşte o zaman tüm kavgaların, rekabetlerin, çatışmaların olumsuzlukları, kötülükleri, hayatın vesveseleri, karanlıkları, kaygıları size teğet geçer, pişmanlık yanınıza yaklaşamaz.  Siz yeter ki size dışarıdan bakmayı öğrenin, siz yeter ki kendinizi kendinizden özgürleştirin.

Ben özgürleştim mi kendimden? Çalışıyorum..yılmadan Tanrı’nın içime koyduğunu bildiğim ışığın yolunda yürümeye gayret ederek…

İşte böyle… bu hafta da bunlar döküldü içimden. Biraz Elif Şafak, biraz Ayşe Armanvari oldu ama ne yapalımgönül  bugün de böyle istedi, varsın onun da gönlü olsun…

Sevgiyle kalın, özgür kalın…