Kendini Bilmek Neler Kazandırmaz ki !

22/10/2019 13:19 1933

 

Başarılı, varlıklı, ünlü, mutlu olmayı kim istemez ki! İster ama, olmaz, olamaz. Çünkü yetişme koşulları, yaşanılan ortamlar, olanaklar, eğitim fırsatları, yetenekler, kişilikler çok farklı.

Kimileri nefis şeytanının kölesi, kimileri tutkularının ve aklın uçup gittiği kısa bir delilik olan öfkelerinin kurbanı. Bütün bunlar, bir çok hata ve günah işleme nedeni.

Her kes bilerek ya da bilmeyerek hata yapabilir. Ama hata yaptığını fark etmeyenler, hatalarını bilip te itiraf etmeyi kendine yediremeyenler de var.

Aslında tarafsız bir gözle kusurlarımızı, zaaflarımızı, gücümüzü görmeliyiz. Yani, kendimize karşı dürüst olmalı ve gücümüzü aşan işlere kalkışmamalıyız.

Sen seni bilirsen, yüzün Hüdadır ( Allah )

Sen seni bilmezsen Hak, ( Allah ) senden Cüdadır ( uzak ) diyen Hacı Bektaş, ne de haklı.

Bu sözlerin anlamı, kendini bilen Rabbini de bilir demek.

Kendini bilen, bilmediği bilen inançlıdır, hatalarını, kusurlarını, açıklarını görür ve düzeltmeye çalışır. Bunları da bir daha yapmaz.

Kendini bilme, olgunlaşma yolunda atılan ilk adımdır. Böyleleri kavga-kargaşa çıkarmaz, kavgaları önler, yatıştırır, sonlandırır. Eleştirisini de nazik bir biçimde yapar. Diline sahiptir, dilini iyi kullanır, gerekirse susar, diline düğüm atar.

Hümanist ve realisttir, yaşamda rehberi akıl ve hikmettir. Çalışkandır, disiplinlidir, danışmayı, paylaşmayı sever.

Sabırlıdır, öfkesine hakim olur, tutkularına yenik düşmez. İyilik yapmaktan hoşlanır, yardım severdir. Tenkitlere açıktır ve tenkitleri değerlendirir.

Tek başına kaldırılamayacak kadar ağır olan yaşam yükünü hafifletsin diye, içten pazarlığı olmayan kaliteli bir dost çevresi edinir.

Yaşam yolculuğumuz, kendini bilmekle başlamalı, eğer mutlu ve başarılı olmak istiyorsak.

Bunları unutmayalım ve ona göre hareket edelim.