Kendi Tılsımınızı Bulun

21/03/2020 21:11 2233

Hepinizin de bildiği üzere Koronavirüsü salgınının yayılmasını önlemek amacı ile birkaç hafta boyunca bir çoğumuz zorunlu olmadıkça evde kalacak.  Bu hafta evde kalma zorunluluğunun ilk haftasıydı. Ben genelde gezmeyi çok seven biri olarak bu hafta evde kaldığımda gerçekten evin huzurlu, mutlu ve sakin ortamını özlediğimi fark ettim. Evdeyken vaktimi kitap okuyarak, müzik dinleyerek, film seyrederek, bilgisayarımdan arkadaşlarıma görüntülü aramalar yapıp onlarla iletişime sanal yollardan geçerek geçirdim.

Bu hafta evde okuduğum kitap Melda Kamhi Kosif’in yazdığı “Aynalı Tılsımlar Dükkanı” adlı bir kitaptı. Kitapta herkesin kendine özgü bir mum kokusu olduğundan ve bunun onları temsil ettiğinden bahsediliyor. Kitapta “Kokuları sakın küçümseme... Herkesin teni gibi, hayalinin de kokusu özeldir. O kokuyu keşfettiğin an, kıvılcımın çakması artık an meselesidir” denilerek bireyin kendi özünü iyi tanıması ve kendini farklı yaratan kokuyu bulmasının öneminden bahsedilmiştir. Bence bireylerin kendilerini iyi tanıyabilmelerinin yolu onların kendilerini geliştirmeleri ve tecrübeli olmalarından geçer. Bana göre kendini geliştirmeyen bir birey cahil olmaya yüz tutacağı için kendini derinlemesine tanımakta güçlük çekeceği gibi olayları yorumlamakta da farklı bakış açılarına yer veremeyecektir. Bir bireyin kendini geliştirmesinin ve kendini tanımasının öneminden bahsetmişken sizlere evde kaldığınız süre boyunca kendinizi geliştirebilmek adına yapabileceğiniz birkaç etkinlikten bahsetmek istiyorum.

Birkaç gün evvel yayınlanan bir bilgiye göre Koronavirüs sebebi ile geçen hafta sizlere bahsettiğim Tübitak. Dergisi internetten ücretsiz erişime açılmış. Onun gibi internette ücretsiz erişime açık diğer dergileri de araştırıp onlara göz atabilirsiniz. İnternet üzerinden çeşitli yerli ve yabancı film ile dizilieri izleyebilirsiniz. Evinizde bulunan daha önce okumadığınız kitapları okuyabilirsiniz veya yeni bir kitap satın alabilirsiniz. Küreselleşen bir dünyada yaşadığımız için iletişiminize hâlâ sosyal medya aracılığı ile devam edebillirsiniz. Yeni yemekler ve tatlılar deneyerek bildiğiniz tariflere çeşitlilik getirebilirsiniz. Ayrıca evde egzersizler yaparak veya açık havada yürüyerek sessizlik ve huzur içerisinde kendi içinizdeki tılsımı bulmaya çalışabilirsiniz. Sağlıkla; sizin de kendi tılsımınızı bulmanızı diliyorum.