Kazanan Adana oldu

13/09/2017 03:24 2792

Türkiye’nin Akdeniz’e dökülen ırmaklarının en büyüğü olan Seyhan Nehri, ‘neden hak ettiği değeri göremiyor’ dedik kendi kendimize ve Dünya’da ve Türkiye’de Seyhan Nehri’nden çok daha küçük göller, hatta çaylar bile yerli ve yabancı binlerce turistin büyük ilgisini görürken, gözümüzün önündeki uzunluğu beş yüz kilometreyi aşan Seyhan Nehri’ni neden değerlendiremediğimizi sorguladık. Bunu sorgularken her Adanalı gibi şunu düşündük; “Adam küçücük Porsuk Çayı’nı Türkiye’nin Venedik’i haline getirdi”

Tarih ve doğa güzelliğinin iç içe geçtiği, yeşil ile mavinin görebileceğiniz en güzel tonlarının buluştuğu Seyhan Nehri’ni değerlendirmek için, ‘artık bir şeyler yapmalıyız’ dedik. Seyhan Nehri’nin daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini gazetemizde gündeme taşıdık. Burnumuzun ucundaki güzellik Seyhan Nehri ve iç gölün turizm açısından değerlendirilmesi için 5 Ocak gazetesi olarak ‘Fazlası var eksiği yok’ başlığı ile yayınladığımız haberle ve ardından başlattığımız kampanya ile kamuoyu oluşturduk. Seyhan Nehri’nin yapılacak bir çalışma ile turizme kazandırılması ve bu sektörün Adana’da canlanması için konuyu enine boyuna irdeleyerek kentte bir sinerji oluşturduk. Biz her zaman gazete olarak ‘Adana’ya nasıl katkı koyarız’, ‘Adana’yı nasıl hem ekonomisiyle,hem doğal güzellikleriyle, hem de tarihi değerleriyle daha çok tanıtırız’ diye çalıştık çabaladık. Oluşturduğumuz sinerji uygulamaya geçti, enerjiye dönüştü.

AB Bakanımız ve Baş Müzakereci Ömer Çelik yayınımıza destek verdi. Bakan Çelik’in, “Seyhan Barajı Adnan Menderes Bulvarı Kıyı Şeridi Rehabilitasyon ve Rekreasyon Projesi hayata geçecek” müjdesini Adana’ya biz duyurduk. Ve nihayet sonunda amacımıza ulaştık. Kazanan Adana oldu. DSİ 6. Bölge Müdürlüğü ve yüklenici firma arasında “Seyhan Baraj Gölü Kıyı Şeridi Rehabilitasyon ve Rekreasyon Projesi Yapımı” projesi sözleşmesi dün imzalandı.

Bizim burada ortak paydamız; siyasi ayrımcılık yapmadan Adanalılık ruhu ve Adana’nın çıkarlarıdır. Amacımız Adana’yı ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkındırarak hak ettiği değere ulaştırmaksa şayet o zaman hep birlikte el ele vererek kentimizi mega kent yapmalıyız diye düşünmüşümdür her zaman.

Biz Adana’da olan her sorunu; Sayın Valimizle, Cumhuriyet Başsavcımızla, Emniyet Müdürümüzle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla ve İlçe Belediye Başkanlarımızla, kentin bürokratları ve sivil toplum örgütleriyle birarada, büyük bir birliktelik oluşturarak çözmek amacındayız. Ve Adana’da bu birliktelik artık var çok şükür.

Seyhan Baraj Gölü kıyısına her gittiğimde önce eşsiz bir manzara, eşsiz doğa güzellikleri ile kendimi mutlu hisseder sonra da hüzünlenirim. “Bunların hepsi Adana’da Seyhan Baraj Gölü’nde ama biz kıymetini bilmiyoruz” derim kendi kendime. Adana’nın eşsiz güzelliği böyle olmamalı..! Hatta geçtiğimiz haftalarda yazdığım bir yazıda şöyle demiştim:

“Gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen misafirlerimin kısa zamanları nedeniyle şehir merkezinde onları gezdirebileceğim birkaç yerden en önemlisi Seyhan Baraj Gölü. Ne yazık ki, gezdirirken onların hayretler içerisinde bici bicicileri, onların naylon brandalarını, düzensiz yapılaşmalarını, kaldırımlarda oturup piknik yapanları, ağaçların arasından beton yığınlarının gökyüzüne yükseliyor olmasını izlemeleri canımı daha da acıtıyor.”

 

Yukarıda bahsettiğim birliktelik sayesinde sonunda bu ucube görüntülerden Adnan Menderes Bulvarı’nı kurtarıyoruz. Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın Ankara’ya götürdüğü heyetle birlikte bu projeyi yani Seyhan Baraj Gölü Kıyı Şeridi Rehabilitasyon ve Rekreasyon Projesi Yapımı projesini Bakan Sayın Ömer Çelik’e aktarması, Bakan Bey’in bizzat projeyle ilgilenmesi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün verdiği her türlü destek, Adnan Menderes Bulvarı’nın ve Seyhan Baraj Gölü’nün hak ettiği değere kavuşması için büyük azimdir. Biz bu birliktelik ruhu ile neler yaparız neler..

Yeter ki; ortak paydamız ADANA olsun.