Katı Atık Arıtma Tesisleri şehrin dışına taşınamaz mı?

23/12/2019 21:04 4577

Adana’nın merkez Sarıçam ilçesindeki vatandaşlar,  Katı Atık Entegre Tesisi’nden çevre ve insan sağlığına zararlı kokulu gazlar salındığını iddia ediyor ve yetkililere çağrıda bulunuyor:

Zehir solumak istemiyoruz..!

                Sarıçam, gelişmekte olan ve Adana’daki iki üniversite sınırları içerisinde olduğu için gelecek yıllarda kentin parlayan yıldızı olmaya aday bir ilçemiz.  Fakat bu katı atık tesisi ilçenin tam da ortasında, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin hemen karşısında olması nedeniyle pek te parlayamıyor.

Adana'nın merkez Sarıçam İlçesi’nde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Yap İşlet Devret Modeli' ile ITC Adana Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye yaptırılan Katı Atık Entegre Tesisi vatandaşların haklı tepkisini çekiyor.

Aynı sorun Yüreğir’de Akdeniz Mahallesi ve etraftaki 6 mahalle sakinlerinin de sorunu. Özellikle havaya salınan gazlardan çok şikayetçi vatandaş. Bölgeye dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ta gitmiş ve konunun incelenmesi için talimat vermişti.

Hatta Akdeniz Mahallesi’nde bulunan Katı Atık Arıtma Tesisi’nde 5 kişi sıvı çamurdan sızan metan gazından zehirlenmiş, 3 kişi de ne yazık ki yaşamını yitirmişti. Vali Coş gideli 2 yıl 6 ay oldu ama bugün oradaki 6 mahalle hala aynı sorunu yaşıyor, aynı sorunla ve hastalıklarla boğuşuyor. Çöp taşıyan kamyonlardan dökülen sıvıların yaydığı kötü koku ve mikroplar, bölgede yaşayan Adanalıların yaşamını kâbusa çeviriyor.

Daha önce Akdeniz Mahallesi’nde yaptığımız incelemeyi, bu kez de Sarıçam’da gerçekleştirdik. Gittik, olayı yerinde gördük,  inceledik ve vatandaşın haklı olduğuna şahitlik ettik.

Önceki yıllarda Sarıçam’daki tesisin kaldırılması konusu yargıya da taşınmıştı. Sarıçam Platformu üyeleri, tesisin çevre ve insan sağlığına zararları nedeniyle 'tedbiren faaliyetlerinin durdurulmasına' yapılacak yargılama sonucunda da, tesisin tamamen kaldırılmasına karar verilmesi talebiyle İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Tabi Mahkeme bunu reddedince platform üyeleri, bir üst Mahkemeye gitti. Sarıçam Platformu hala, Konya İstinaf Mahkemesi’nin karar vermesini bekliyor.

Bu tesisten yayılan pis kokunun kaynağı, çöplerin biyokimyasal parçalanması sonucu oluşan amonyak, hidrojen sülfür ve yağ asitleri gibi her çöplükte bulunan çeşitli bileşkenler. Bu koku yayan maddeler uzmanlara göre yüksek konsantrasyonda zehir etkisi de gösterebiliyor. Buraya bir de ‘tıbbi atık’  geliyor. Sağlık açısından bu çok daha tehlikeli…

Bu atık tesisi projesinin gündeme geldiği ve hatta inşaatına başlandığı yıllarda Sarıçam’da, o bölgede çok fazla yapılaşma yoktu. Ancak şehrin o bölgeye kayması, yeni stadyum, Adliye, üniversite gibi yatırımların bu bölgeye yapılması ile birlikte hem yapılaşma, hem de nüfus yoğunluğu Sarıçam’da arttı. Sadece bu durum bile tesisin buradan kaldırılması için önemli bir neden. Bildiğim kadarıyla tesisin taşınması büyük maliyet. Ama çözümler vardır elbette.

Tunç Soyer Başkan, depolama alanlarını transfer merkezlerine çevirerek şehir içinde kalan çöp depolama alanlarına çok güzel bir çözüm bulmuş. Aynısı neden Adana’da yapılmasın?  Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de çevre yatırımlarına devam ediyor, çöp depolama alanlarını modern transfer istasyonlarına dönüştürüyor. Bornova, Kınık ve Ödemiş’te de katı atık transfer istasyonlarını hayata geçiriyor, 2020’de de hizmete açacakmış.

Sarıçam’da ve Akdeniz Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Arıtma Tesisleri transfer noktasına dönüştürülemez mi,  katı atıklar transfer edilerek, şehrin dışına taşınamaz mı?

Bunu tartışmak lazım.