Karma bir yazı

07/10/2019 23:26 1630

Her türlü insan var toplumlarda. Karşılık beklemeden yardım eden olgun insanların yanında, tutkularına yenik düşenler, kin tutanlar, kıskançlar, hasetler, dedikoducular, sefa düşkünleri.

İyilik ve yardımı ilke edinenler, bunu  zamanla alışkanlığa döndürür, 'iyilik her şeyi yener ama, kendisi asla yenilmez' demiş Tolstoy. Böyle yüce ruhlu  insanların çoğalışı, gelecek için sevindirici ve ümit verici.

Ruh, organizmayı canlı hale getiren, insanı insan yapan ve bedene can katan öz ve güç.

Politika ve harp tarihi, kılıcın zaferiyle doludur .Fakat, Kültür ve medeniyet tarihini yapan, kalbin zaferidir sözleri Peyami Safa'ya ait. Hayatını kalemiyle, dürüstlüğüyle kazanan düşünür düzeyinde bir yazardı Peyami Safa. Şerefiyle para kazandı, parayla şeref kazanmayı istemedi.

Namık Kemal de öyle "Hokkamı dilenci çanağı, kalbimi iktidar değneği yapmayacağım" dedi ve bu sözünü yaşam boyu tuttu.

İngilizler metroya Undergraund der, Amerikalılar asansöre Elevater der ama, İngilizler buna Escalater diyorlar.

Londra metrosu  bundan 156 yıl önce 17 Aralık 1863 de açılmış, 300 istasyonu var Metronun uzunluğu da 400 kilometre,taşıdığı yolcu sayısı ise,  yılda 1 milyardan fazla.

Ünlü sopranomuz Zehra Yıldız, 9 Aralık 1997 de Almanya'da ELDELİO operasındaki başrolünü başarıyla tamamladıktan sonra, beyin kanaması geçirir ve ölür 22 yıl önceki bu olayı, nedense hatırlamıyorum. Ama sanırım ilgililer bu değerli sanatçımız için, onu anmak üzere bazı etkinlikler yapabilir. Benden duyurması!

Yazımı ilginç bir adı ve hikayesi olan İstanbul Kocamustafapaşa semtindeki küçük bir cami, daha doğrusu bir mescit ile bitiriyorum.

Bu mescidi Mimar Sinan yapmış. Bir çok onarım geçirdiği için, sadece Mihrap üstündeki çiniler kalmış eskiye ait, Camiyi yaptıran orta halli bir esnaf, Keçicizade Hayrettin Efendi,kendisi  nefsini dizginlemiş, canı yemek çektiğinde sanki yedim diyerek para biriktirip,  bu eseri tamamlamış. Bu yüzden bu camiye  Sanki Yedim Cami denmiş.