Kanunsuzluğun Ülkesi-2

10/10/2022 21:11 445

Cahilliğin ise ne boyutta olduğunu görmek için sanırım şu rakam yeterli olacaktır; Okuma-yazma bilenlerin oranı sadece yüzde 36. Korkunç bir cehalet! Savaşlar ve sağlıksız yaşamlar nedeniyle de ortalama insan ömrü 51 yıla düşmüş. Türkiye’de ortalama 76 yıl… Orta Afrika Cumhuriyeti’nde insanların ne kadar erken öldüğünü artık siz düşünün. Ülkede toplamda 14 silahlı örgüt var. Her ne hikmetse bu örgütlerle en derin ilişki sahibi iki ülke Rusya ve Sudan.

Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin komşusu olduğu için bir nevi bu durum anlaşılabilir. Ancak Rusya’nın kendinden çok uzak bir coğrafyada bu kadar derin faaliyetler yürütmesi, hatta yeri geldiği zaman Müslüman ve Hıristiyan guruplarını barış yapmaya zorlayacak kadar etkin olması fazlasıyla şüpheli bir durum. 14 silahlı örgütün tamamı da Afrika’daki uyuşturucu ticaretinde önemli etkilere sahip. İnsan kaçakçılığı, fidye, silah kaçakçılığı, elmas, altın ve uranyum kaçakçılığı bu gurupların faaliyetlerinden sadece bazıları.

***

FRASIZLARIN ARKA BAHÇESİ KONUMUNDA

Orta Afrika Cumhuriyeti 1960 yılında bağımsızlığını kazanmış olsa da, Fransızlar ülkede fiili varlıklarını devam ettiriyor. Başkentte belli sayıdaki Fransız askeri her daim hazır. Ülkenin iki resmi dilinden biri Fransızca ve başkentte önemli bir Fransız nüfus var. Okullar çoğunlukla Fransızca eğitim veriyor. Yani ilginçtir ki, burası halen Fransa’nın arka bahçesi. Ancak sömürge yıllarında yaşanan zulümlerden dolayı halk beyazları sevmediği için, Türkler de dahil olmak üzere beyazların akşamları dışarıya çıkmaması ve merkezi noktalardan uzaklaşmamaları tavsiye ediliyor. Bugün ise iç savaş birkaç aydır Rusya, Fransa ve Sudan’ın etkisiyle durmuş olsa da, şiddet olaylarında pek bir azalma görülmedi. Ülkedeki yabancı siviller arasında sadece birkaç bin Fransız dışında da kimse kalmadı.

‘PİGMELER’ BU COĞRAFYADA YAŞIYOR

Konu sivil halka gelecek olursa; Yıllardır hiç düzelmeyen ekonomik ve sosyal düzen, adaletsizlik ve iç savaşlar insanları derin bunalımlara itmiş durumda. Bu nedenle şiddetle iç içe yaşayan halk, her an patlamaya hazır bomba gibi. Örneğin yerel halk çatal-kaşık kullanmadığı için bir turistin bunu kullandığını görürlerse, rahatsız olup aşırı tepki verebiliyorlar. Sırf bu nedenle cinayete kurban giden turistler olduğunu biliyoruz.

Ülkenin önemli bir bölümü ise ormanlık ve dağlık. Bu ormanların içinde ilkel olarak yaşayan yüzlerce kabile var. Sınırları içinde toplam 70 farklı etnik gurup olduğu biliniyor. Bunlardan biri, hatta en ünlüleri dünyanın en kısa insanları olan Pigmeler. Çok gariptir ki boyları 1 metre 40 santimi geçmiyor. Boylarıyla orantılı küçük kulübelerde yaşayan Pigmeler, günümüzde hayatlarını avlanarak ve yabani yiyecekleri toplayarak sürdürüyorlar. Asya’dan, Afrika’nın çeşitli bilgelerine uzanan Pigme kabileleri var. Neden boylarının bu kadar kısa olduğu ise hala tartışma konusu.

***

EN BÜYÜK SAĞLIK SORUNU; SITMA

Orta Afrika halkının en sevdiği yiyecek ise ormanlardan toplanan kurtçuklar, kilosu etten daha pahalı. Tavşan eti, maymun eti de dahil türlü, türlü gıda ürünü ülkede mevcut. Ancak iç savaş nedeniyle tarımın durması en çok çocukların sağlığı üzerinde kötü etki yaratmış. Sıtma hastalığı maalesef her yerde. Ülkenin yüzde 80’nına yakını köylerde yaşıyor, fakat öldürülme korkusundan dolayı yıllardır çiftçilik yapamaz olmuşlar. Aynı zamanda altyapının da neredeyse hiç olmadığı Orta Afrika’da her yer tuvalet olarak kullanıldığı için kötü kokuya insanlar alışmak zorunda kalmış. Dünyada az sayıda gorilin de yaşadığı ender ülkelerden olan Orta Afrika Cumhuriyeti, hala bozulmamış doğal bir güzelliğe sahip. Birkaç zaman önce silahlı guruplar arasında yapılan barış anlaşması umarız ki kalıcı olur ve bu güzel topraklar şiddetten arınır. Umarız ki aileler parçalanmaz. Farklı dinlere mensup insanlar, birbirlerini öldürmek için yarışmaz. Umuyoruz ki cehalet biter ve Orta Afrika Cumhuriyeti halkı elmas, altın, uranyum gibi kaynaklarını devlet aracığıyla halkı için kullanır. Tabii ki birileri buna izin verirse... 

KAYNAK: https://www.instagram.com/cavitpancar/