Kalitesiz kömür kabusu yaşanmasın

16/11/2019 19:35 3652


Malum artık sonbahar mevsimini yaşıyoruz ve adım adım kış mevsimine doğru ilerliyoruz. Her ne kadar Adana genelinde son yıllarda doğalgaz kullanımı yaygınlaşmış olsa da hatırı sayılır derecede soba kullanan vatandaşlar da bulunuyor. 
Kış mevsiminde Adana’da yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi bana göre kalitesiz kömürlerin etrafa yaydıkları duman ve pis koku oluyor. Bu sorunu her kış yaşadığımız için kış mevsiminin gelmesinin bu nedenle istemiyorum.
İnsanlar kış mevsiminin o soğuk günlerini sıcacık sobalarının başlarında geçirmek istiyorlar bu elbette herkesin en doğal hakkıdır ve buna kimsenin karışması söz konusu dahi değildir. Fakat kalitesiz, ucuz kömürlerin kullanımı koca bir şehre zarar veriyor.
Soba dumanları ve kömür kokuları bazı mahallelerde o kadar yoğun yaşanıyor ki o mahallelerde nefes bile almakta zorlanıyorsunuz. O mahallelerde yaşamasanız bile mutlaka işiniz icabı veya evinizin güzergahı oralardan geçtiği için bu kirliliği hissediyor ve yaşıyorsunuz. 
Otogar ve havaalanı yolu Adana’da yaşayan binlerce insanın kullandığı bir yoldur. Bu yoldan Adanalıların büyük bir çoğunluğu mutlaka geçer ve soba dumanlarının verdiği rahatsızlığa maruz kalırlar. Nefes almakta güçlük yaşanmasına neden olan soba dumanları, aynı zamanda şehrin üzerine bir sis bulutu gibi çöktüğü için de görüş mesafesini iyice düşürdüğünden olası kazalara da davetiye çıkarıyor.
Peki bu soruna bir çare bulunamaz mı?
Elbette bulunabilir. En kesin çözüm kalitesiz kömürün satışının yasaklanması olacaktır. Piyasada kalitesiz kömür kalmazsa insanların da bunlara erişimi engellenmiş olacaktır. Yakacak sorunu bazı aileler için en büyük sorundur. Özellikle geride bıraktığımız yıl kömür fiyatlarının bir anda 2 katına çıkması ve bu yıl da fiyatların yeniden artması insanların daha ucuz olana yönelmesine neden oluyor. Maddi yetersizlikten kalitesiz kömüre yönelenleri anlayabiliriz ancak yaşanan çevre felaketini de görmezden gelemeyiz.
İhtiyaç sahibi olan kişilere bazı kurum ve kuruluşlar yakacak yardımı yapıyorlar. Yapılan bu yardımların da kaliteli kömürden oluşması büyük bir öneme sahip oluyor. 
Kalitesiz kömürün çevreye verdiği rahatsızlığın yanı sıra yakılan bu kalitesiz ucuz kömürler, ev sakinleri için de büyük tehlike oluşturabiliyor. Kömür zehirlenmeleri kış mevsiminde en çok okuduğumuz haberlerin başında gelmesi yaşanan acı tabloları da gözler önüne seriyor.
Birçok açıdan tehlikeli ve zararlı olan kalitesiz kömürün piyasada satışının durdurulmasını temenni ediyorum. Her kış yaşanan kalitesiz kömürlerden kaynaklanan sorunların bu kış yaşanmamasını diliyorum.