Kaldırım işgali önlenemiyor

30/11/2019 13:25 3379


Artık çarşıda ve birçok noktada rahat rahat yürüyemez olduk. Kaldırımlara bilinçsiz bir şekilde park edilen araçlar ve parkları işgal eden esnaflar yüzünden yolda yürümek bile işkence haline geldi.
Ya kaldırıma bir araç park edilmiş veya bir esnaf kafasına göre kaldırıma tezgah açmış. Bu durum Adana’nın belli başlı kalabalık yerlerinde değil artık Adana’nın birçok yerinde böyle oldu ve hali hazırda olmaya da devam ediyor.
Yıllar önce Çakmak Caddesi işportacıdan geçilmiyordu. İşportacılar Çakmak Caddesi’ni o kadar çok sahiplenmişti ki, çoğu zaman zabıta yetersiz kalıyordu. Seyyar satıcıları Çakmak Caddesi’nden çıkarmak kolay olmadı.
Elbette o dönemlerde bir de Çin Malı ürünlerin ne kadar dandik ve sağlık açısından da ne kadar tehlikeli olduğu her akşam televizyonlarda anlatılıyor, her sabahta gazetelerde yazıyordu. İşte tam da o döneme denk geldiği için insanlar artık işportacılardan herhangi bir şey almıyordu. Birden bire müşteri kaybı yaşayan işportacılar gelen baskılara daha fazla direnemedi ve çareyi kaldırımları terk etmek de buldular.
Ama o yıllarda insanlar sadece Çakmak Caddesi’nden şikayet ediyordu. Ama şimdi öyle değil, Adana’nın hemen hemen her yerinde kaldırımlar işgal altında maalesef... Bunu acaba zabıtalar neden görmüyor. Neden kaldırımlar gerçek sahibine bırakılmıyor? Çok merak ediyorum…
Atatürk Caddesi’nden geliyorsunuz kaldırımın yarısı mağazaların… Merdiven katı ile oralar zaten yükseltilmiş… Hani tamam belki o yerler mağazaların bulunduğu binalara aittir. Ona sözümüz yok ama belki kaldırımla aynı seviyede olsa insanlar biraz daha rahat yürüyecek yolda…
Ama maalesef böyle bir fedakarlıkta kimse bulunmuyor. O yüzden her geçen gün biraz daha kaldırımlarda ilerlemek yürümek zor oluyor. Şuanda Ziyapaşa Caddesi tamamen kuşatılmış durumda… Reşatbey Mahallesi’nde kaldırımlarda yürümek imkansız. Daracık kaldırımları ağaçlar adeta patlatmış. Ya ağaç ile duvar arasından veya yol kenarına park edilen otomobillerle ağaçlar arasından sıyrıla sıyrıla geçmek zorundasınız.
Eğer bunu yapmak istemiyorsunuz yolda yürümek zorundasınız. O zamanda arkadan ve önden gelen araçlara sürekli durup yol vermek zorunda kalıyorsunuz.
Daracık kaldırımlar veya yürümeye tamamen kapatılmış kaldırımlara bunaltan sıcaklıkta eklenince adeta insan nefes alamıyor. İnsanın bir yerlerden nefes alması gerekiyor öyle değil mi?
Bence artık zabıtanın harekete geçmesi, ne kadar kaldırım işgali varsa tek tek temizlemeli. Sadece çarşı merkezi değil, Baraj Yolu, Kenan Evren, İller Bankası Süleyman Demirel, Turgut Özal, Güzelyalı, Kurttepe, Alparslan Türkeş, Huzurevleri Mahallesi, Toros Mahallesi… Aklına nereler geliyorsa…
Kozan Yolu, PTT Evleri, Selahattin Çolak, Çatalan Caddesi’nde de hatta ve hatta Beyceli’de bile manzara aynı, değişmiyor.
Geçen gün Kozan yolunda Buruk Mezarlığı tarafında bulunan bir bankaya gittim akşam vakti. İşimi bitirdikten sonra bir tane engellinin orada çaresiz beklediğine şahit oldum. Sebebi ise engelli kardeşimiz oraya kadar gelmiş kaldırımdan devam etmesi gerekirken kaldırım kapatırcasına park eden araç yüzünden kaldırıma çıkamıyor. İlerleyemiyor da öylece kalakalmış. Orada bulunan vatandaşların yardımları ile güvenli bir şekilde biraz daha ileriden kaldırıma çıktı. Ancak yolun daha da ilerisinde de aynı durumla karşılaştı mı bilemiyorum.
Bu gibi durumlara çokça şahit oluyoruz. Bu düşüncesiz davranışlardan en fazla da engelliler, bebek arabası taşıyan anne, baba yada büyükanne ve büyükbabalar vs. zarar görüyor. 
Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Adana’nın 4 merkez ilçesi olan Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçe zabıta müdürlüğüne bağlı ekiplerin ele ele verip, Adana’nın cadde ve sokaklarını kaldırım işgallerinden kurtarmaları gerekiyor.