KADIN BEYNİNİN ÜSTÜNLÜĞÜ  

06/07/2020 01:31 1205

Kadın ve erkek bir bütünün yarımlarıdır. Birbirlerini tamamlarlar ve neslin idamesi onlar sayesinde olur. Kadın yaratılan değil yaradandır. Bu yüzden annelik çok kutsal.

Bugün kadınlar erkeklerin yaptığı tüm işleri yapar hale geldiler. Sporda en zor branşlardan olan sırıkla atlamada ve maratonda da çok başarılılar. Ayrıca güreş ve boksta yapıyorlar.

Almanya, İngiltere ve Ülkemizde de başbakanlık yapanları var. Bayan Clinton, siyahi Obama’dan sonra Amerikan Başkanı olacaktı, küçük bir farkla kaybetti. Yerine diplomasiden, siyasetten, nezaketten anlamayan Trump seçildi.

Anne öldüğünde aile perişan oluyor. Çünkü baba ne babalığını ne de analığını yapabiliyor. Ama anneler öyle değil. Hem babalık hem de annelik yapmada çok mahir. Ayrıca kadınlar daha dirençli, çünkü ağrıya tahammüllü, yıllar boyu regl görüyor, doğum yapıyor, bebeğine süt veriyor. Sıkıntılarını anlatmaktan da çekinmiyor. Bu yüzden kocalarına göre daha uzun bir ömürleri oluyor.

Kadın dünyasında merak, kıskançlık ziyadesi ile fazla. Bu yüzden dedikodu kumkumasına giriyor ve bir sürü dert ediniyor.  

İşverenlerin, patronlarının, amirlerinin hatta doktorlarının kadın değil erkek olmasını tercih ediyorlar.

Corona virüs salgının iyi yönetildiği ülkelere baktığımızda; Almanya, İzlanda, Danimarka, Tayvan, Hong Kong, Yeni Zelanda, Finlandiya ve Norveç olduğunu görürüz ve bu ülkelerde yönetim kadınlardadır ve ekonomide de iyi düzeydedirler. Oysaki ABD’nin ekonomisi iyi olduğu halde, Trump’ın kötü yönetimi yüzünden bu ülkede Corona virüsünden ölenlerin sayısı oldukça fazla.

Kadınlar entrika konusunda erkeklerden çok daha başarılı. TV’de izlediğimiz ‘Yasak Elma’ ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizilerinde bu gerçeği apaçık görüyoruz.

Kanuni’nin eşi Hürrem Sultan, oğlu Sarı Selimi padişah yapmak için Kanuni’ye sadrazamı İbrahim Paşa’yı ve iki öz oğlunu öldürtmedi mi?

Son yapılan araştırmalar göstermiştir ki kadınların beyin yönünden erkeklere nazaran üstünlükleri vardır. Kadınların sağ ve sol beyin yarım kürelerinin ikisini de birlikte kullanma yeteneklerinin olduğunu, erkeklerin ise genelde tek yarım küreyi kullanma eğilimi gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Kadınların, mantıksal düşünce alanı olarak bilinen sol tarafı ile önsezi alanı olarak bilinen sağ tarafı birlikte kullanabilmelerinin, bir insan için en büyük avantaj olduğu aşikardır. Psikoloji Profesörü Ragini Verma’ya göre; kadın beyni adeta ileri teknoloji ile donatılmış yüksek performanslı bir duygu makinasıdır.

Kadın beyni başkalarının duygu değişikliklerini, kişilerin ses tonu, yüz ifadeleri, vücut dili ve duygulardaki değişiklerden kolaylıkla anlar. Kadınlar, bir karar vermeden önce daha fazla bilgi toplarlar. Erkekler ise daha hızlı karar verirler. Örneğin alışverişe çıkan bir erkek genellikle fazla gezmeden gözüne kestirdiği bir mağazadan alışverişini yapar. Kadınlar ise; satın almaya karar vermek için önce fiyatı, sonra modelini, rengini, başkalarında olup olmadığını ve benzerinden evinde varsa aynı renk olmamasına dikkat eder.

Çok beğendiğim yazarlardan Oscar Wilde’ın kadınları biraz hicveden sözleri ile yazımı noktalıyorum. ‘Ah kadınlar… Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler, ağlatanlara ise âşık olurlar.