İyilik meleği FİLİNTA bir Adanalı

22/04/2020 20:38 2376

Hemşehrimiz Gazeteci Ayşe Arman, kendisine ait sitesi armanayse.com ‘da yine bir Adanalıyla röportaj yaptı ve ekledi: ‘Nefis insanlar çıkıyor ayıptır söylemesi memleketimden’

 Arman, “Bravooooo ASLI FİLİNTA!!!” başlıklı yazısında, “Dünya şahanesi bir kadın. 10 numara. Yüzünden anlıyorsunuz. Gözlerinden. Konuşmasından. Ürettiklerinden. Hayata bakışından. Yaşantısından. Anneliğinden. Bir de Adanalı. Nefis insanlar çıkıyor ayıptır söylemesi memleketimden. Aslı da öyle. Ya soyadının güzelliği: Filinta.

Bilkent Ekonomi mezunu. Ama New York’ta gerçekten yapmak istediği şeyi keşfediyor. 2006’da Parsons of Design’da moda tasarımı eğitimi alıyor, o günden beri bu alanda çalışıyor. Markasını 2008’de kuruyor. Ödüllü bir tasarımcı. Nevi şahsına münhasır biri. Tasarımları tüm dünyada satışta. Ama bu röportajı onunla tasarımlarını konuşmak için yapmadım.

Aslı, sosyal dayanışmanın en güzel örneklerinden birini verdi, veriyor Corona günlerinde. Bizim için hayatlarını riske eden sağlık personeli için ne gerekiyorsa dikiyor. Küçük atölyesinde başladı, dikmeye… Başka tasarımcılara da örnek oldu, şimdi hepsi bir oldular, üretime tam gaz devam ediyorlar. Helal olsun!” dedi.

 

Eeeee, Adanalılar sadece kendi ülkelerine değil, dünyaca tanınıyorlar. Aslı da onlardan biri. Biz de Aslı Filinta’yı tebrik ediyoruz. Ayşe Arman’a da aslıyı bize tanıttığı için müteşekkiriz.

 

İŞTE O TUTANAK
Adana sahra hastanesi mühürlendi mi, mühürlenmedi mi? Adana sahra hastanesi ile ilgili tartışmalar büyüyerek devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sahra hastanesiyle ilgili yaptığı açıklamalar, Adana sahra hastanesini yeniden ülke gündemine taşıdı. Adana İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı inceleme sonrasında, CHP Adana Milletvekilleri mühürleme olmadığının altını çizen açıklamada bulundu. Adana İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince hazırlanan tutanak ile kamuoyunun merak ettiği sahra hastanesinde nelerin olduğu, nelerin olmadığı da ortaya çıktı. Tutanağa göre sahra hastanesinde 147 adet yatak, 3 adet EKG cihazı, 2 adet tansiyon aleti, 4 adet stetoskop, 2 adet aspiratör, oksijen tüpü ve başlığı bulunurken, sterilizasyon, dezenfeksiyon ve bariyerlerin bulunmadığı öğrenildi.
SAHRA HASTANESİ TARTIŞMASINA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI
Son günlerde yerelden ulusal gündeme taşınan Adana Büyükşehir Belediyesi fuar alanında hazırlanan sahra hastanesi tartışmaları hakkında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamada bulundu. Erdoğan, "CHP’li belediyeler Cumhurbaşkanlığı’nı, bakanlıkları, valilikleri hiçe sayarak kendi kendine yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya kalkışıyor. Asli işlerini yürütemeyen CHP’li belediyeler ısrarla salgınla mücadele kuralını hiçe sayıyor. Bu faaliyetlerin amacı yardım etmek değil şov yapmaktır. Özellikle İstanbul, Adana, Mersin belediyelerinin sergiledikleri tavrın başka hiçbir izahı yok. Bunlar daha önce FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından da denendi." dedi. Konuşmasına devam eden Erdoğan, "CHP’li belediyeler güya kendilerince hükümetle yarışa kalktılar, biz şehir hastanelerini anlatırken onlar fuar merkezlerini panellerle bölerek sahra hastanesi diye yutturmaya kalktılar." ifadelerini kullandı.
 

 

 Çakın’dan güzel bir öneri
TSYD Adana Şube Başkanı gazeteci Kurtul Çakın sosyal medyada çok güzel bir öneride bulundu. Hepimizin moralsiz olduğu şu günlerde mutlaka yapılması gereken bir etkinlik. Ki, aynısını Antalya Büyükşehir Belediyesi yaptı.  Adana'da, 8. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal edilmesi üzerine karnaval coşkusu "EVDEKArnavaL" etkinliğiyle yaşandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Bando takımı, karnaval otobüsüyle bazı bulvarları gezdi. Neden yine yapılmasın ki. Kurtul Çakın’ın, noktasına virgülüne dokunmadan o önerisini yayınlıyorum:

“Özellikle 65 yaş üzeri büyüklerimiz evlerinde çok moralsiz. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (küçültülmüş kadrosuyla), Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Büyükşehir Belediyesi Bandosu, özel gruplar (belediye sponsorluğuyla) askeri bando ile polis bandosu haftanın belirli günlerinde mahalle mahalle gezerek (ana ve ara caddeler) mini konserler veremez mi? Yaşlılarımıza bir ses, bir moral, bir doping olur şu karamsar günlerde. Bir yapıldı yarım kaldı. Devamı daha güçlü ve organize bir şekilde gelse ne iyi olur. Bir sürü müzik grupları var. Adana bu konuda derya deniz. En iyi ilaç ve moral olur şu 4 günlük tatilde. Senfoni burada, polis-asker bandosu var. Belediye bandosu var. Üstü açık araçlarla (o da var) ara-ana cadde ne varsa girilip çıkılmalı sokaklara.”

 

 

 

Günün sözü

Hiç kimseye, imandan sonra, sağlıktan daha üstün bir nimet verilmemiştir.


 

Günün kitabı

KARANTİNA

Yazar:
Beyza Alkoç
 

Günün ismi

 

Adana Valisi Mahmut Demirtaş

Çimdik
 

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlere uymayıp fellik fellik gezenleri bir çimdikleyeyim; kendinizi önemsemiyorsunuz, anladık.. Ya virüsü taşıyorsanız?  Başkalarına zarar vermeyin bari!

Haşarı soruyor

 

-Avukatların ve yargı camiasının uzun yıllardır beklediği yeni adliye binası inşaatında eksikliklerin tamamlanması için yer teslimi yapıldığını biliyor musunuz?

- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin önemli açıklamalarda bulunduğunu ve "Gıda sektörü, Ramazan ayındaki talep artışı için gerekli hazırlıklarını yaptı. Bugün ve yarın vatandaşlar istediği gibi alışverişini yapsı." dediğini biliyor musunuz?

-CHP Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin’in, yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndaki ihaleleri mercek altına aldığını biliyor musunuz?

-TÜİK’in Şubat 2020 Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi'ne göre son bir yılda hayvan yeminin yüzde 9.74, malzemelerin yüzde 10.66, tohum ve dikim materyalinin ise yüzde 14.03 oranında arttığını ve koronavirüs salgınıyla birlikte maliyetlerin daha da artacağını, bunun da vatandaşa daha da pahalı ürün olarak yansıyacağını  biliyor musunuz?