İYİKİ DOĞDUN MAVİ ŞİMŞEK!

31/12/2018 14:55 2352

 

Dile kolay Adana Demirspor 78. Yaşını kutluyor. Tarihi birçok kulüpten eski bu köklü koca çınar sadece bir futbol kulübü değil, bugüne kadar birçok spor branşına öncülük etmiş birçoğunda büyük başarılar yaşamış bir spor kulübü hatta bununda ötesinde sevenleri tarafından bir yaşam biçimi ve kültür.

1940 yılında, 2. Dünya Savaşı'nın yaşandığı zamanlarda, silah altında bulunan askerlerin dışında kalan gençleri, sivil savunma ve spora yöneltmek amacıyla 'Sivill Savunma Mükellefiyeti' adı altında çıkan kanun sonucunda 'Kamu ve Özel Sektörde 500 Kişiden Fazla Eleman Çalıştıran Kuruluşların Spor Kulübü Kurmaları Mecburiyeti' neticesinde, 21 Aralık 1940 tarihinde, o zamanın Devlet Demiryolları 6. İşletme Müdürü Eşref Demirağ tarafından Adana Demirspor Kulübü kurulmuş, resmi tescilini bir hafta sonra 28 Aralık 1940 tarihinde alarak başlayan bu hikaye aradan geçen 78 yılda birçok sportif alanda sayısız izler bırakmış ve bu izler bugünlere gururla taşınmış.

Adana Demİrspor Kulübü'nünilk faalıyet gösterdiği branşlar Atletizm, Bisiklet, Güreş, Yüzme, Sutopu ve Futbol'dur. Daha sonra bu branşlara Basketbol ve Voleybol dalları da eklenmiş. İşte buradandaanlıyoruzki Adana Demirspor sadece bir futbol kulübü değil spor kültürünü tamamıyla içine sindirmiş bir spor kulübü.

Öyleki,1940-1952 yılları arasında mahalli olarak bölgesel faaliyet gösteren Atletizm branşı, 1953-1954 sezonunda en parlak dönemini yaşamış. Adana Bisiklet Ajanı ve Antrenör Ahmet Ecesoy'un yoğun çabalarıyla Ertugrul Arlı, Ahmet Avcılar, İbrahım Gönül ve Erol Berk gibi sporcular Milli takıma yükselme başarısı göstermişler ancak 1983 yılında Ahmet Ecesoy'un vefat etmesiyle bu branştaki faaliyetler son bulmuş.1956 yılında dönemin yöneticileri SevketKapulu ve Fevzi Özşahin'in kulüp lokalıne kurdukları minderle, bu spora ilk adım atılmış ve Çukurova'da Çayır Güresçisi olarak faaliyetlerde bulunan gençleri toplayarak mindere getirmişler. Bu gençler daha sonraları Milli Takıma kadar yükselme başarısı göstermişler.Adana Demirspor Kulübü'nde Basketbol denilince akla ilk gelen isimler Alaettin Atsal ve Demiray Sayılır'dır. 1968 yılında Bu iki spor adamının büyük çabaları sonucu Türkiye liglerinde oynama şansı yakalanmıştır. Daha sonra ÖkkesKoşkun'un katılmasıyla 1969-1970 sezonunda Anadolu Kupası'nda şampiyon olarak ikinci ligde oynama şansı elde edilmiştir. 1972-1973 yılında zorlu geçen müsabakaların ardından Adana Demirspor, Türkiye Basketbol 1. Ligi'ne çıkmıstır. 1967-1972 yılları arasında Bölgesel Lig'de üst üste şampiyon olan Adana Demirspor Voleybol Takımı daha sonra ilerleme olmadığından bu faaliyete son vermiş.

Adana Demirspor Kulübü Yüzme ve Sutopu Takımı Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük Sutopu oyuncusu, takımın ağabeyi, örnek sporcu Muharrem Gülergin önderliğinde 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda da tek mağlubiyet alarak toplamda 29 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Takım İstanbul ve tüm Türkiye'de Yenilmez Armada olarak anılmıştır.

İşte saydığımız tüm bu dalların yanında aslında bugünde dünyanın spor alanında en büyük seyir zevklerinden biri olan futbol geçmişten sevenlerine miras kalan en önemli faaliyettir Adana Demirspor için ve miras nice zorlu yollarından geçilerek ölüm oruçlarına yatılarak korunmaya devam ediyor. Bu kulüp için çivi çakanlar, ter dökenler,  Bugün hayatta olanlar ya da olmayanlar olsun isimlerini saygı ve sevgi ve gururla andığımız, ailemizden büyüklerimizden bize kalan bu kültür yine yeni nesillere taşınmaya devam ediyor. Ve umut ediyorum ki 78. Yılında futbolda şampiyonluğa ulaşarak bu alandaki özlemede son verilir. Şimdi daha gür bir sesle diyoruz ki sen çok yaşa Adana Demirspor nice 78 yaşlara.