İyi Konuşabilmek, Hayat Kurtarır!

09/04/2020 21:56 2140

Her gün binlerce insan ile karşı karşıya geliyorsunuz. Karşılaştığınız insanlar ile gündelik hayatta kullanılan sıradan iletişim sözcükleri olan günaydın, merhaba gibi sözcüklerin yanı sıra cümleler de kurup konuşuyorsunuz. Etkili konuşmanın en önemli özelliklerinden biri dile getirmek istediğiniz cümleleri doğru yer, doğru zaman ve doğru şekilde aktarabilmekte gizlidir.

Daha önce bir oditoryumda veya özel bir iş görüşmesinde belirli kişilerin yaptığı sunumlara dikkat etmişsinizdir. Bu tarz sunumları yaparlarken her birey eşit bilgiye sahip olmamasına rağmen bazen daha az bilgiye sahip olan kişinin sunumu iyi anlatması ile herkes o bireyin konuya daha hakim olduğunu düşünebiliyor ve daha etkili sunum yaptığını savunabiliyorlar.

Buna benzer olarak girişimcilerinde en temel özelliklerinden birinin iyi konuşabilmek olduğunu belirtmek isterim. İyi konuşabilen bir birey karşısındakini daha kolay ikna edebileceği gibi iletişim kurmakta da daha başarılı olacaktır. Unutmayın, birkaç cümlelik konuşmalar ve birkaç saniyelik ilk izlenim sizin ilk izleniminizi yaratır. Bundan birkaç yıl önce bir otele gidip asansöre binmiştim. Asansörde birisine kaçıncı katın çıkış katı olduğunu sorduğum zaman o da benimle konuşmuştu. İkimiz de o ilk izlenim ve kurulan ilk cümleler sayesinde tanışıp aynı gün içerisinde uzun bir sohbete girdik. Daha sonra da arkadaş olduk. O gün iki kişi de etkili konuşmasaydı belki de bu mümkün olamayacaktı.

Peki etkili konuşmak için ne mi yapmalısınız? Öncelikle karşınızdaki kişinin de sizin gibi bir insan olduğunu düşünmelisiniz. Bu sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Rahatlamış olmanız sizin çok daha rahat konuşmanızı ve konuşmanızda olabildiğince az hata yapmanızı sağlayacaktır. Karşınızdaki  konuştuğunuz kişi veya kitle ile göz teması içerisinde olarak konuşmanız da onları ciddiye aldığınızı ve kendinize güvendiğinizi gösterecektir. Tabii ki beden dilini de ihmal etmeyin. Doğru kullanılan beden dili insana bir sempatiklik ve hava katıyor.