İstediğim halde yapamadıklarım

24/05/2022 23:36 775

 

Yıllardır doğa ile baş başa kalmaya çalışıyorum, tabi son 3 yıl hariç o da bütün dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle.

Doğa ile iç içe olmama rağmen hal bilemediklerim var, bunlardan biri de en hızlı uçan kuşun ne olduğudur. Meğer bu kuş bir Gökdoğan türü olan Alaca Doğanmış. Dalışa geçtiğinde saptanmış ölçülebilen hızı 408 km dir.

Oysaki kartalların daha hızlı olduğu sanılır, halbuki Kartalların dalış hızı ancak 322 km dir.

Dünyanın en hızlı kuşu olan Alaca Doğan cinsi bu kuş bizde mevcut mu değil mi onu da bilemiyorum.  Sanırım pek sık rastlanan bir kuş cinsi değil, yoksa şimdiye kadar görür, haberim olurdu.

Gerek avcılıkta gerekse normal yaşamımda yürümeyi çok severim. Sıcak havalar hariç her fırsatta yürümeyi alışkanlık edinmişimdir. Daha önce söylediğim gibi bu bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebi ile yürüyemez oldum.

Düzgün ve sağlıklı yürüme için bazı kurallar var, bunların bir kısmını tatbik edebildim, bir kısmını da ister istemez ihmal ettim. Yapma ihtimalim son derece zordu. İyi bir yürüyüş için kurallar şöyle özetlenebilir.

Oksijen seviyesi yüksek açık alanlarda yürümeye özen göstermeli

Yürüyüşümüz düzenli ve tempolu olmalı

Mide ve bağırsak gerilimlerinden kaçınmak için yürüyüşün yemekten en az 2 saat sonra yapılmalı, tabi bu kuralı uygulamak her zaman mümkün olmadı. Şartlar bunu zorluyordu. İster istemez bu kural biraz ihmal edildi.

Yürüyüşten önce ısınma ve germe hareketleri yapılması bazı kas ve eklem yaralanmalarının önüne geçer. 

Yürüyüşü sevmeme rağmen bazı kurallarını yerine getirememişim ama gene de yürüyüşün faydalarından yararlandım ve dinç kalabildim bu da benim için gayet yeterli oldu.