İSTANBUL İTTİFAKI

18/06/2019 04:16 5809

 

Ne güzel dedin be İmamoğlu, ne güzel tanımladın iki kelime ile birliği, beraberliği, eşitliği… Nasıl da partiler üstü oldun iki tek kelime de, ne de güzel taht kurdun milyonların gönlünde… aştın sen sınırları çoktan… aştın İstanbul’u… sakinliğinde süzülerek, eminliğinde ilerleyerek….

Teknik konulara girmiyorum bile, yüzde yüz hakimiyetteydi İmamoğlu Pazar akşamı. Yerel yönetimin, belediyeciliğin her detayını, her sorumluluğunu, tüm mevzuatını harfiyen içselleştirmiş edasıyla, eminliği ile…

‘Ne işimiz var vakıflar üzerinden yurt yapmaya, kaynak aktarmaya’ dedi, ‘ne işimiz var’. ‘Belediye ne güne duruyor’, ‘biz yaparız’ dedi.

‘vaat vermek bize yakışır’, ‘biz iktidarda değildik 25 yıldır’ dedi.

‘-katılımcı belediyecilik

-şeffaf belediyecilik

-sosyal belediyecilik

-üreten, istihdam sağlayan belediyecilik’ dedi.

Ve en önemlisi ‘israf’ dedi. İsrafın önüne geçilerek yaratılacak kaynağın önemine değindi ısrarla. Bu kaynağı paketler halinde ihtiyaç sahiplerine dağıtacağından dem vurdu tekrarla, her röportajında ve tarihi buluşmasında. Kent, çevre ve yerel yönetimin uzmanı, hocaların hocası Prof. Dr. Ruşen Keleş Hoca’mızın her kitabında ve her dersinde ısrarla vurguladığı, israf önleme ve doğru kaynak yönetimi ile neler yapılabileceğini sayılarla, rakamlarla, hesaplarla koydu ortaya İmamoğlu. Belli hatmetmiş yereli ve şehirciliği her detayında.

Yol haritası çoktan belli, kentin 30 yıllık plan projeksiyonunu çıkarmış ortaya, sorunlarında, çözüm paketlerinde.

Yol haritası çoktan hazır, ulaşımda, kent ekonomisinde, çevrede, kent yoksulluğunda, demokraside, birlik beraberlikte, Suriyeli mülteci sorununda.

‘Suriyeli kadın ve çocukların insani problemlerine, insanca bakar ve çözerim’ diyor. Ama esnafımı, üreticimi, bakkalımı, manavımı haksız rekabet ile Suriyeli tüccara yedirtmem diyor özetle ve en adaletlisinden elma ile armutu ayırıyor. Sokaklardaki güvenlik problemine değiniyor ve zamanı geldiğinde Suriyeli vatandaşları, kendilerinin de daha mutlu olacağı vatanlarına kavuşturmak lazım gelir diyor, merkezi hükümete de çağrıda bulunarak.

‘Bağcılardaki çocuk ile, Kadıköy’deki çocuğu eşitlemeye geliyoruz’ diyor, kent yoksulluğunu temel önceliğine alarak. ‘Biz milleti eşitlemeye geliyoruz’ diyor, partizanlıktan uzak en kutsi ideallerle.

‘Partizanlık Türkiye’nin terörden sonraki en büyük problemi’ diyor, renk, ırk, dil, din, parti ayırt etmeksizin insanlık temel felsefesinde… İstanbul’u eşitçe ve insanca yaşamak ilkesinde…

‘Partiler araçtır, amaç değil’, ‘hizmet aracıdır’ diyor.

‘Siyaset meslek değil, görev’ diyor. Zamanı geldiğinde bırakıp gitmeyi bilmenin önemini vurguluyor.

İnsanı özümsemiş, insanlığı sindirmiş, adaleti bilmiş, eşitliği anlamış, insanca yaşamı herkese hak görmüş… Gençlere, kadınlara, engellilere, yaşlılara, çocuklara, okuyamayanlara, okuyup işsiz kalanlara, toplumun tüm zayıf kesimlerine hazırladığı reçetesi ile fırsat eşitliği demiş, yaşam eşitliği, mutluluk eşitliği… demiş ve adamış kendini bu yola, adanmış ruhunun her zerresinde…

Hissetmemek mümkün değil, anlamamak mümkün değil bu yola nasıl baş koyduğunu… vücut dilinde, sesinin tonunda, bakışında, gülüşünde, hüznünde, çabasında o hayali görememek mümkün değil.

Anlattın be İmamoğlu, anlattın kendini milyonlara… ve biz seni anladık her tınında, her zerrende, hissettik her kelimende, sevdik tüm samimiyetinde…

Adanmışlığını sevdik, inanmışlığını sevdik, umutlarını-umutlarımızı sevdik, hayallerini-hayallerimizi hayata geçireceğine inancımızı sevdik.

Sevdik be İmamoğlu, sevdik biz seni, anlattın sen bize kendini. Devam et yoluna tüm rahatlığınla, inancınla, arkandan milyonlar geliyor, sevgiyle, aşkla…

İstanbul İttifakı, Türkiye İttifakı, Dünya İttifakı… Yerküre’nin tüm zenginliklerinin, tüm insanlığa, Yaradan’ın yarattığı tüm canlılara adilce dağıtıldığı bir Dünya dileğimle… Afrika’dan… Asya’ya, Amerika’dan… Avrupa’ya… tek bir aç kalmayıncaya kadar.

Ne güzel olurdu di mi?

Belki bir gün umutla…

Sevgiyle kalın.