İnternet kirleniyor

04/05/2020 21:26 2947

 

Çağımızın en etkin ve hızlı haberleşme, bilgilenme yöntemi internet… Ve maalesef internet her geçen gün kirleniyor. Hem de ne kirlenme, artık internetten aldığımız bilgilerde ‘Troll’enme korkusu yaşıyoruz. Yani yanlış bilgilerle bilgilendirmek korkusu bu…

Toplum olarak aslında her konuda uzman olduğumuzu kabul ediyoruz. Örneğin, ayakkabı boyayan bir kişi bir çift ayakkabı boyayana kadar zengin olmanın formülünden girip, ülkemizin iç ve dış politikalarına çeki düzen verebiliyor, bir bankacı bir anda askeriyenin başına geçip, Osmanlı İmparatorluğunu yeniden kurabiliyor, bir taksici bir anda mafya babası olup yer altı dünyasına çeki düzen vermenin yolunu anlatabiliyor…

Bunların sadece bir sohbet olduğunu günlük hayatımızda konuştuğumuz kişinin durumuna göre görüp anlayabiliyoruz. Fakat internette bunun ayrımını yapmak bu kadar kolay olmayabiliyor. Çünkü bir profesörde, bir öğretmende, bir uzmanda yıllarca araştırma yaparak öğrendiklerini düz bir ekrana yazıyor, hiçbir bilgisi olmadığı halde her şeyi bildiğini sanan kişiler de aynı şekilde de düz bir ekrana yazıyor. Bu nedenle okuyucular yazılan yazıların gerçekten uzman kişiler tarafından mı yoksa ‘diplomasız profesörler’in mi yazıldığını kolay kolay ayırt edemiyor. Bu da insanların yanlış bilgilenmesine neden oluyor.

Ayrıca sosyal medyadaki ‘klavye delikanlıları’ sınır tanımıyor. Din, dil, siyaset, eğitim, hukuk, medya aklınıza ne gelirse her alanda, hemen hemen herkes uzman olmuş, sağdan soldan buldukları saçma sapan bilgileri haber kaynaklarında paylaşarak, gerçekten bilgiye aç insanları yanlış yönlendirebiliyorlar.

Nasıl ki dünkü gazeteler çöpe atılarak bugün yeni bilgilerin yer aldığı gazeteler raflarda okuyucusunu bekliyorsa, işte internette de bunun gibi herkesin kolaylıkla yapabileceği ayarlamalarla dünkü bilgilerin, bayat bilgilerin ve özellikle resmi olmayan bilgilerin internetin derinliklerinde olması ve bir uyarı işareti ile internet kullanıcısının bilgisine sunulmalıdır.

Endişem şudur ki, internet çok yakın bir tarihte daha fazla kirlenecek ve içinde temiz kalanların bile bir değeri kalmayacak. Nasıl ki evimizi, iş yerimizi temiz tutuyor, çevremizin de yerel yönetimler tarafından temizlenmesini istiyor ve bekliyorsak internette de bunu yapmalıyız. İnternetimizin temiz kalmasını istemeliyiz.

Her şeyde olduğu gibi internetin de bir sınırı var, kotası var. Ve biz şuanda sınırsız olarak gördüğümüz internete her gün milyarlarca bilgi giriyoruz. Ki bu bilgilerin neredeyse 10’da 1’inden daha azı insanlar için faydalı olabilecek, doğru bilgileri içeriyor. Maalesef üzülerek belirtiyorum ki, internette ne ararsanız arayın sizi mutlaka farklı bir yere yönlendirecek bir düğme ile karşılaşıyor ve hatta o düğmeye basarak en alakasız ve en yanlış bilgilere yönlendiriliyorsunuz. Bunu yapan kişilere bir ceza getirilmesi gerekiyor.

Ayrıca sosyal medyada ideolojik görüşler paylaşarak, kendi ideolojisi dışındakileri suçlayan, ezik gören ve düşman görüp ağır ithamlarda bulunan kişilerin de cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Hele hele bazı hazır yorum ve mesajlar var ki, bunlarla direk provokatörlük yapılıyor. İşte bu şekilde sosyal medya yani internet kirletiliyor. Her ne konuda olursa olsun yanlış bilgilerle ve provokif düşüncülerle insanlığı farklı yönlendirmek isteyen kişilere en ağır ceza verilmelidir. Bunu zaman zaman terör propagandası yapan kişilere yönelik yürütülen polis ve jandarma operasyonlarında görüyoruz. Fakat benim anlatmak istediğim konu bu durumun genele yayılmasıdır.

Yani bir kişi çıkıp internetten yemek tarihi bile anlatıyorsa, bunu doğru yapmalıdır. Eğer doğru olmayan bilgilerle milyonlarca insanın ulaşabileceği bir ortam olan sanal alemden yemek tarifi bile yapıyorsa, bunu yapan kişinin insanlara yanlış bilgiler aktararak en basit şekli ile israfa neden olmasından dolayı ağır cezalar almalı veya ağır yaptırımlarla karşılaşmalıdır. Ama maalesef şimdi internette insanları ‘troll’emek moda olmuş, bazı yarım akıllılar insanları bu şekilde ‘troll’emekten gerçekten büyük zevk alıyormuş. Vallahi akıl alır gibi değil…

İşte bu zihniyetteki kişiler yüzünden internetimiz de kirleniyor…