İnsan olmak ne demek?

02/04/2020 21:59 2192

 

Şu anda korku ve endişe dolu günler geçiriyoruz. Bu günlere baktığımda insanlığı sorguladım ve insan olmanın önemini bir kez daha anımsamış oldum. Korona virüsüyle birlikte gelen günler bana dünyada kötü duygulara yer vermenin çok gereksiz olduğunu gösterdi. Hırs, kalp kırma, kıskançlık, haset ne de gereksizmiş değil mi? İnsanlar şu anda ölüm korkusundan bunları düşünmeyi unutmuş durumda. Salgın bize herkesin eşit olduğunu hatırlattı. Bir zamanlar çok güzel ve genç dediğiniz insan da ölebiliyor. Çok çirkin ve genç dediğinizde. Aslında ölüm korkusu şu anda anımsanmış bir şey olsa da insan her gün ölecekmiş gibi ama hayatı da akışına bırakarak yaşamalı. Demem o ki bir birey her gün kendisine dünya için, kendisi için veya insanlık için iyi ne yaptığını sormalı. Bazen bir evsiz çocuğa simit almalı, kalbini kırdığı insan ile arasını geç olmadan düzeltmeli, başkaları ile yarışmaktansa kendisini geliştirmek ile uğraşmayı tercih etmeli, insanları dış görünüşleri ile yargılamamalı ve bu sebepten onların kalbini kırmamalı, dedikodu yapmak yerine bilgi veya eğlence içerikli konular konuşmayı tercih etmeli.

Bu bulaşıcı hastalıktan kurtulmak uzun zaman alacak olsa da gönül dayanışması ile bu günleri atlatacağımızdan eminim. Fakat, böyle kötü günlerde hatırladığımız insani değerleri hayatımız boyunca hayat felsefesi edinmeye ve uygulamaya çalışalım. İyilikler yaptıkça hem kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz hem de başkalarının yüzünde gülücükler açtırmak sizin merhamet ve sevgi duygunuzu her geçen gün biraz daha arttıracaktır.

Bizim geleneklerimizde aile büyük yere sahiptir. Şimdi de insanlık için yapacağınız en büyük iyilik yakınlarınızın ve aile büyüklerinizin yanlarına gitmeden onlara her gün telefon açarak halini hatırını sormak.

Bir de hepimizin gerek bu konuda gerekse hayatlarında “iyilik yap, denize at” atasözüne uymasını rica edeceğim. Yani gönülden iyilik yapın. Başkasından bir şey beklemeyin. Çünkü her zaman iyiliklerin bir karşılığı bulunmaz. Böyle düşünmek sizin iyilik yaparak üzülmemenizi aksine iç huzuru ve mutluluğu yakalamanızı sağlayacaktır.

Şimdi de insanlık görevi olarak yapabileceğiniz en büyük iyilik #evdekaltürkiye kuralına uymak. Siz hastalığı kapmış ama belirtilerini göstermemiş olabilirsiniz. Bu durumda taşıyıcı oluyorsunuz. Ailenizden başkasına özellikle de aile büyüklerine hastalığı geçirerek bunun vebalini üzerinize alabilirsiniz.