İnsan eliyle yapılmış en büyük proje: ‘ÇİN SEDDİ’-2

22/11/2021 21:33 155

Bir efsaneye göre büyük bir ejderha, Çinli ustalara duvarın yapılacağı yolu göstermiştir. Bu nedenle Ejderha Duvarı olarak da bilinir. Tabii ki bu sadece bir efsane… Gerçek olansa, başarılı bir mühendislik ve bedelini kanla ödeyen işçiler. Ancak settin yapılışında Çin’in geleneksel ejderha motifinden önemli ölçüde faydalanıldığı ve bir ejderhaya benzetildiği olgusunu da ret edemeyiz.

Duvarın kalınlığı genellikle 7 metre, yüksekliği ise 6 ila 10 metre arasında değişiyor. Bugün turizme açık olan en önemli bölümleri ve genel itibariyle diğerlerine nazaran daha büyük olan sur kısımları 1368-1644 yılları arasında hüküm süren Ming Hanedanı tarafından yapılmıştır. Bu tarihlerde Çin’de artık Moğol istilası yoktu. Ancak Moğollar halen etkin bir güçtü ve her an Çin’e saldırabilirlerdi. Yani Çin Seddi’nin bugün gördüğünüz 2 bin 500 kilometrelik bölümü Moğollar yeniden gelebilir korkusuyla yapılmıştır.

Çin Seddi’nin uzunluğu ve amacı göz önüne alındığında, her daim üzerinde 1 milyondan fazla askerin görev yapması gerekiyordu. Peki, bu 1-1,5 milyon kadar asker nerede yaşayacaktı? Bu sorunun cevabı duvarın kendisinde yatıyor. Çünkü Çin Seddi’nin üzerinde 10 bin gözetleme kulesi var. Tam tamına 10 bin… Bu kulelerin birçoğu aynı zamanda askerlerin konaklayacağı şekilde yapılmış. Ayrıca bin kadar da haberleşme kulesi mevcut. Uygun hava şartlarında flamalarla ya da dumanla haberleşiyorlar. Her flama 500 düşman askerine denk geliyor. Bu sayede kuleler arasında hızlı bir iletişim kurulmuş ve ana ordu karargâhına dakikalar içinde haber verilmiş oluyor.

Çin Seddi’ni düz bir duvar olarak düşünmeyin. Önemli yerlerinde birçok yapı, hatta set için kurulmuş şehirler bile var. Bir arkeolojik çalışmaya göre Çin Seddi’nin tüm uzantıları toplamda 21 bin kilometrelik bir uzunluğa sahip. Dünyamızın çevresini 40 bin kilometre uzunluğunda olduğunu düşünürsek, dünyayı yarılayacak kadar bir uzunluktan bahsediyoruz demektir.

Çoğu zaman savaş manzaralarıyla dolu olan bu büyük duvar, bazı günlerde kanlı idam olaylarına da ev sahipliği yapıyordu. Moğolların ilk defa Çin surlarına dayandığı yıllarda Çinliler Moğol esirleri duvarın üstünden atıyor, onları yakarak bir meşale gibi düşmana korku salmak için kullanıyorlardı. Moğollar ise bu sette saldırırken vahşi, ama zekice bir taktik kullandılar. Surlara esir aldıkları Çinli sivillerin öncülüğünde yaklaştılar. Surlara tırmanmak için kullanılacak olan merdivenleri ya da mancınıkları sivil Çinliler taşıyor, bu durum surlardaki askerlerin ve şehir halkının moralini kötü etkiliyordu. Hatta bir keresinde Cengiz Han surlara saldırmak yerine farklı bir taktik uyguladı. O taktik beklemekti… Cengiz Han, şehri kuşattı ve içerisindeki insanların açlıktan ölmelerini bekledi, sonra da hayatta kalanları kılıçtan geçirdi.

***

‘ÇİN SEDDİ’NİN UZAYDAN GÖRÜLMESİ TAMAMEN EFSANEDİR’

Olaylara şahit olan bir yazar şöyle anlatıyor; “Şehir dizlerimize kadar insan bedeninden akan yağ ve kan ile doluydu…”

Moğolların yaşattığı bu korku 1600 yıllarda bile Çinli kralların duvar inşaatına devam etmesine neden olmuştur ve bence haklıydılar da.

Çin Seddi’nin yapımında kullanılan harcın içinde insan kemiklerinin olduğu söylenmektedir. Tabii ki bu doğru değildir… Duvarın yapımında toprak, ahşap, tuğla, kil, pirinç ve kireç gibi o günün şartlarında bulunabilecek malzemeler kullanılmıştır. Tabii ki orayı dünyanın en uzun mezarı olarak adlandırabiliriz. Çünkü söylediğimiz gibi 1 milyondan fazla işçi Çin Seddi’nin yapımında ölmüştür. Ayrıca uzaydan görülmesi tamamen efsanedir. Hiçbir insan yapımı uzaydan görülememektedir.

Bu duvarlar savaş amacıyla en son 1938’de Japonya ve Çin arasındaki savaşlarda savunma hattı olarak kullanılmıştır. Çin Seddi bugün dünyada en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Örneğin Çin’in kuruluş günü olan 1 Ekim’de 8 milyon kişi Çin Seddi’ni ziyaret etmişti. Sadece 1 günde… Tabii ki salgından önceki yıllardan bahsediyorum. Duvarların ayakta kalan kısımları restore edilmeye çalışılıyor ve bu çalışmalar ilk Çinli işçilerin yaptığı yöntemlere benzer şekilde yapılıyor. Elbette uzunluk ve projenin maliyeti düşünüldüğünde Çin Devletinin bu surlara korumaya ayırdığı yüz milyonlarca doların yanı sıra UNESCO ve Avrupa Birliği’nde önemli desteğini unutmamak gerek.

Çin Seddi’nin en önemli etkilerinden biri Türk ve Moğol tarihini şekillendirmesi, hatta Türklere, Moğollulara ve Çinlilere bir kimlik kazandırmakta büyük pay sahibi olmaktır.

***

Unutmayalım ki bu duvarlarda bizim de atalarımızın kanları var. Tıpkı Moğolların, Çinlilerin ve daha nicelerinin olduğu gibi. Bu nedenle Çin Seddi, Türkler için her zaman ayrı bir yere sahip olmuştur ve belki bir gün sizler de gitme şansı bulur, tarihimizin binlerce yıllık geçmişini Çin topraklarında yâd edersiniz.

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz_...