İLK KEZ HAKEM YAZIYORUM

17/04/2019 23:45 2415

Altay maçı Adana Demirspor açısından oldukça zorlu geçecekti ve öylede oldu. Üstelik Resul’un antrenmanda elinin kırılması da maç öncesi Ümit Özat’ın planlarını bozdu. Tüm bunlara rağmen bu zorlu karşılaşmada ilk 20 dakikada fırtına gibi bir Adana Demirspor izledik ve bu 20 dakikada 2 de gol buldu takım. Ancak bu dakikadan sonra topu Altay’a teslim edince ilk yarının geride kalanı için oyun anlamında üstünlük maalesef olmadı. İkinci yarının henüz dokuzuncu saniyesinde gelen Altay golü ve sonrasında yaşanan panik havası 2-2 lik eşitliği getirdi. Sonraki çabalar ise sonuç vermedi.

Buraya kadar oyun adına iyi yada kötü noktalara değinmeye çalıştık zaten ligin boyu kısaldıkça ve hedef maçlar oynadıkça güzel futbol beklentiniz azalır yerine kötüde oynansa galip gelmek isteği artar bu tüm camia için böyledir. Adana Demirspor maç boyu zaman zaman istediklerini sahaya yansıttı zaman zaman yansıtamadı ama belki de en önemli şeyi yani böyle final havasında geçen kader maçlarında ki kendisinin sürekli kaderi olan bariz hakem hatalarını hesap edemedi.

Adana Demirspor takımı ne zaman böyle kader maçlarından birini oynasa bir hakem geliyor ve yaptığı bariz bir hatayla maçı Adana Demirspor dan alıp götürüyor işte Altay maçı da bu filimin bir tekrarı oldu. Bu kez başrolde Türkiye’nin yakından tanıdığı meşhur hakemimiz Hüseyin Göçek vardı. Bu hakem arkadaşımız maç boyu takdir haklarının büyük bir kısmını zaten Adana Demirspor’un aleyhinde kulandı.  Berkin ilk yarıda verilen penaltısını kendi zaten vermedi yan hakemi uyardı o şekilde penaltıyı verdi. Ve en can alıcı pozisyon ise 90 artılarda geldi top Altay ceza alanı çizgisi üzerinde Altay’lı oyuncuya geldi oyuncunun eli ceza alanının içindeydi ve topu eliyle yere indirdi. Pozisyon Hüseyin Göçek’in gözünün önündeydi penaltıyı çalmayan Göçek önce penaltı ya da serbest vuruş vermeye kalktı sonra top Adana Demirspor lu oyuncuya gelince avantaja bıraktı topta Altay’lı kalecide kaldı. Şimdi penaltı çalacaksan bunun avantajı olmaz yok serbest vuruş çalacaksan avantaj pozisyonu bittikten sonra zaten çalabilirsin oyunu burada devam ettirmek demek verilecek en skandal karar olurdu ve o oldu.

Zaten bu noktadan sonra maç boyu Hüseyin Göçek’e tepki gösteren seyircide iyice koptu. Aslında bu hatalar zinciri bu sezon birçok kader maçında Adana Demirspor’a karşı hakemler tarafından yapıldı. Başakşehir, Giresun ve Osmanlı ilk aklıma gelenler. Maç sonu hep sakin yapısıyla tanıdığımız Başkan Murat Sancak bile çileden çıktı ve hakemlere büyük tepki gösterdi. Olayın sıcaklığı ile birçok ulusal kanaldaki spor yorumcuları pozisyonun net penaltı olduğu konusunda fikir birliğindeler hafta içinde bu pozisyon yine programlarda konuşulacak. Peki bu kaybedilen iki puanla Adana Demirspor Playoff a kalamazsa bunun sorumlusu kim olacak gerçekten emeklere yazık günah.