İlber Ortaylı ve Hayata Dair

21/05/2020 23:02 2817

İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Hayatta Doğru Nasıl Seçimler için Yaşanır?” kitabını okuduğumda kendisinin hayatın nasıl yaşanması gerektiğine dair yaptığı yorumları inceleyip değerlendirdim. Onun kitabında “Entelektüel üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişidir” cümlesi dikkatimi çekti.

İlber Ortaylı bunu söyleyerek herkesin kendini geliştirmesi için çeşit çeşit konular hakkında fikir sahibi olması gerektiğine değinmiştir. Mesela mesleği iç mimar olan bir kişi yemekle ve de futbolla ilgilendiği durumda kendi dünyasının dışıyla da ilgilenmiş oluyor. Ben İlber Ortaylı’nın bu görüşüne çok hak verdim. Hatta bu görüşe dayanarak böyle bir sistemin küçük yaşlardan itibaren okullarda ve evlerde çocuklara öğretilmeye başlanması ve bu durumun da insanlar için bir hayat felsefesi haline getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu sayede çok yönlü bireyler ve nesillere sahip olabiliriz.

 

İlber Ortaylı’nın kitabında bir başka ilgimi çeken yer “Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız. İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle sadece üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek...” Bu cümlede dünyada olup bitenlerden ve etrafta olan olaylardan haberdar olmanın önemli olduğuna değinilmiştir. Bence de güncel olayları takip etmek farkındalık duygusunu arttırır ve de gidilen değişik ortamlarda konuşma konusu bulmayı kolaylaştırır. Bu sebepten ben de gündemi takip etmenin ve farkındalıkları yüksek bireyler olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.