İBRET VERİCİ İKİ TARİHİ OLAY

10/05/2019 20:25 1454

Bu yazımda eski günlerde yaşanan ibret verici iki olayı anlatacağım. Abbasi halifesi Memun, İmam-ı Azamın yani Ebu Hanife’nin Küfe kadısı olmasını ister. 699 Küfe doğumlu Ebu Hanife, Hanefi mezhebinin kurucusu, iyi eğitimli bir din adamı. Sevmediği, beğenmediği Memun’un bu teklifini kabul etmez ve “Ben, kadılık yapamam” der. Memun çok kızar ve “ Sen yalan söylüyorsun, kadılık yaparsın” der. Ebu Hanif’e, mantık kitaplarında örnek olarak gösterilen şu unutulmaz cevabı verir “ Eğer, ben yalan söylüyorsam, yalan söylediğim için kadılık yapamam. Yapamam dediğim zaman, doğru söylüyorsam, bu kez, sözümün doğruluğu gereği kadılık yapamam.”

         767 yılında 68 yaşında ölen İmam-ı Azam Arap değil. Onun bir Türk ya da İranlı olduğu sanılıyor. Günümüzde, kendisi gibi kişilikli insanlar var mı? Bilmiyorum. Umarım vardır.

         Bu kez anlatacağım olay, bir iyiliği unutmamak ve vefa borcunun güzel bir şekilde ödenmesi.

         Dalmaçya’da Ermeni bir beyin 12 yaşındaki fakir bir yanaşması varmış. Adı da Josef Maskovic. Soğuk ve fırtınalı bir kış gecesi, bu yanaşma yalın ayak olarak bir eve su taşıyormuş. Onun bu perişan halini gören, geçim sıkıntısı içinde olan bir dul kadın, ona acımış ve ölmüş kocasının bir çift eski ayakkabısını vermiş.

         Aradan uzun yıllar geçmiş.  Bu yoksul kadın çok yaşlanmış. Günün birinde evinin kapısını çalmışlar ve gelen kişi, ona bir torba uzatmış ve gitmiş. Kadın torbayı açınca, eski kocasının eski ayakkabılarını görmüş. Ayakkabıların içi de altınla doluymuş.  Ayakkabının içinde ayrıca bir kağıda yazılı şu not bulunuyormuş “Anneciğim! Buzdan ayakları donmuş bu çocuk, sana borcunu ödemeye çalışıyor”. Gönderen: Hanya Fatihi Kaptan-ı Deryası Silahtar Yusuf Paşa.