“HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK VE TÜRKİYE İYİ OLACAK”

26/06/2019 05:26 2537

 

MERAL AKŞENER

İllet olduk, zillet olduk, fetöcü olduk, terörist olduk, pontus olduk, Rum olduk, proje olduk. Haberimiz yokken ne çok şey olduk biz.

Tutmadı ötekileştirme tutmadı. Ayrışmayı sevmedi Yüce Türk milleti. Birliği sevdi, beraberliği sevdi, barışı sevdi, huzuru sevdi. İstanbul ittifakına evet dedi, sevgiye dayanışmaya evet dedi.

Mutluyum İstanbul için. Mutluyum, ülkem için mutluyum. Umutluyum, daha çok güzel günler görecek milletim huzurla, refahla, barışla…

İmamoğlu için yazdığım “Proje İmamoğlu (!) Rum İmamoğlu (!)” ve “İstanbul İttifakı” başlıklı yazılarımdaki tüm satırlar doğrulandığı için mutluyum.

Ama ben bugün bu barışın, bu birleşmenin ve birlik beraberliğin ve İstanbul’un diğer, görünmez edilen kahramanından bahsedeceğim, çok sevgili Meral Akşener’den, topuklu Efe’den, cesaretini sevdiğim, korkusuz liderden bahsedeceğim. İnsanların artık muhalefet yapmaktan korktuğu, sustuğu, susturulduğu bir dönemde bir kadın çıktı ortaya bangır bangır bağırarak meydanlarda doğruları haykırdı hiç korkmadan. Adalet dedi, demokrasi dedi, Cumhuriyet dedi, Atatürk dedi, dinini de sonuna kadar yaşayan bir Müslüman olarak. Namazını da hiç eksik etmeyecek kadar Yaradan’a yakın, ama rakısını içene de Mevlana edasında hoşgörülü. İnsanların yaşam reflekslerine, yaşam biçimlerine ve özgürlüğüne duyarlı sonuna kadar. Sonra İmamoğlu çıktı İstanbul’a adayım dedi. Kentimde tek bir yoksul insan kalmayıncaya kadar, İstanbullu’yu renk, dil, din, ırk ayrımı yapmadan eşitleyinceye kadar, refahı getirene kadar buradayım dedi. Beka diyenlere kent yoksulluğu ile mücadele edecek projelerin, İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözecek modellerin, betonlaşan İstanbul’u yeşille yeniden kavuşturma planlarının neresi beka dedi. Ve anlattı millete kendini ve anladı İstanbullu onu.

Akşener ve İmamoğlu işte bu noktada birleşti. Adalette, dürüstlükte, demokraside, birlik beraberlikte, kaynamayan tencerede birleşti. Milletin refahında, mutluluğunda birleşti. Meral Akşener İyi Parti’yi kurmasaydı ne olurdu diye hiç düşündünüz mü? Ben çok düşündüm çoğumuz gibi… Türkiye tek partili bir sisteme resmen otururdu. Tek muhalif ses CHP kalırdı. O da Türkiye’nin siyasi refleksleri düşünüldüğünde, tek başına yeterli muhalefet gücü oluşturamayabilirdi sol eksende bir parti olarak. Yani sağ seçmen kanadında da güçlü bir muhalefet partisine ihtiyaç vardı. Ve İyi Parti ve Sayın Akşener tam da bu noktada ses oldu nefes oldu ülkemize..

Merak Akşener İyi Parti’yi kurmasaydı belki de yıllar ve yıllardır tek elden tek sesten yönetilen, ranta kurban edilen, ayrıştırılan, kamu yararının yok sayıldığı fakirleşen kentler tek partili sistemde devam ederdi hakkını arayamadan.

İyi Parti iyi geldi ülkeye. İyi Parti ve CHP’nin millet esasından Millet İttifakı iyi geldi Türkiye’mize. Sayın Akşener’in dediği gibi “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve Türkiye iyi olacak”.

39 ilçede İmamoğlu’na destek mitingi yapan, seçim süresince ve sonucunda başka ne demiştir cesaretini hep sevdiğim kadın Merak Akşener;

“CHP ve İyi Parti’nin yöneticileri İstanbul’da her bir sokağa giriyor, her bir apartman zilini çalıyor, her bir esnafla el sıkışıyor”.

“Ekrem İmamoğlu’nu bu defa daha farklı, sandıkları patlatarak seçeceğiz”.

Çıkmış mıdır dediği? Çıkmıştır. Sayın Ekrem İmamoğlu sandıkları patlatarak gelmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu da Millet İttifakı’nın iddiasını

“Millet İttifakı olarak Adana’yı alacağız, Mersin’i alacağız, Ankara’yı alacağız, İstanbul’u alacağız” derken seçim özel programında, Buket Aydın kahkahalarla gülmüştü kendince kinaye yaparak. Çünkü milletimiz ikiye bölünmüştü, bir tarafta iktidar faydacılarının kibirleri ve kendilerini Tanrı gücünde bitmeyecek bir güçte görmeleri, diğer tarafta umutlarını yitirmiş, adalete güvenini kaybetmiş ötekileştirilmiş bir halk, vatandaş. Millet İttifakı ezilenin umutlarını, hayallerini gerçekleştirdi el birliğinde, gönül birliğinde.

İyi Parti yerel seçimlerde, yeni doğmuş bir bebekken, 3. Parti olarak ispatladı rüştünü. Doğrudur kendisinden sonra oy oranı ile gelen MHP kadar bile belediye alamadı belki ama partizanlık yapmadı, milletini önceledi, üst ideale kilitlendi lideri Meral Akşener öncülüğünde. Ve kendi belediye sayısına değil ittifakın ve milletin başarısına öncelik verdi adalet arayışında.

Sayın İmamoğlu farkında tüm emeklerin, İstanbullu’nun emeğinin farkında. Akşener’in emeğinin farkında, “Hepimiz için abla o” dedi Çatalca’da Akşener’e minnetini ve sevgisini içtenlikle sunarak.

Aslında bu yazı sadece Sayın Akşener’i anlatacaktı ama yeri gelmişken İmamoğlu’nun Pazar akşamı kimsenin çokta dikkatini çekmediği vakıflar meselesi ile ilgili cevabına vurgu yapmak istiyorum., İmamoğlu ne güzel dedi, ‘Fetö vakıflar üzerinden geldi’ diyerek . “Vakıflara kaynağı yurt yapsınlar diye aktarıyoruz” diyen Yıldırım’a, çok güzel yanıt verdi seçim öncesi Pazar. ‘Ne münasebet’ dedi ‘biz varken’, ‘belediye varken niye vakıflar yurt yapsın, biz yaparız’ dedi. Bir zamanlar fetö vakıflarına yurt yapsın diye aktarılan kaynakların ülkeyi soktuğu bunalımdan ders alınmamış gibi, şimdi de vakıflar üzerinden başka güç yaratmanın ne alemi vardı. Yerel yönetim mevzuatı gayet açık ve tam yetkili hemen hemen her konuda. Bu konuda da kendi yetkisi varken, gücü varken, niye dolaylı yollardan vakıflara kaynak aktarsın yurt yapmaya, eğitim vermeye. Birileri zenginleşsin diye mi? yoksa gençler üzerinde vakıfların gücü aracılığı ile bir hakimiyet oluşturmak gayesi ile mi? bilinmez.

Akşener bir devrime imza attı. Kılıçdaroğlu ile kurduğu “yürümez” denen Millet İttifakı’nı tüm azim ve iradesi ile uzlaşma bilincinde, millet ülküsünde, birlik beraberlik gayesinde sonuna kadar yürüttü. Birliğin gücünü tüm Türkiye’ye gösterdi, beraberliğin güzelliğini tüm ülkeye yaşattı, kutuplaşma ve ötekileştirme siyasetine inat. Seçim kampanyası boyunca tüm krizleri sevgi diliyle, analıkla, ablalıkla uzlaştırıcı yaklaşımıyla çözdü ve milliyetçi ve sağ oyların Millet İttifakı’nda toplanmasını sağladı. Sağcılar uyandı, solcular uyandı, milliyetçiler uyandı, Kürt vatandaşlar uyandı. Bölünmenin kimseye faydasının olmadığı görüldü ve bu tablonun önemli aktörlerinden Meral Akşener’in samimiyetini gördü ve belki de Türkiye’de bir ilke imza atıldı sağ ve sol oyların, modern ve muhafazakar oyların, Lazın, Çerkesin, Kürtün, alevinin, sunninin oylarının tek bir ülküde ortak millet ve vatan ülküsünde tek bir potada erimesinin gücünü, adaletini gördü Türkiye.

Cumhur İttifakı’nın kutuplaştırıcı dili, Millet İttifakı’nın uzlaştırıcı diline yenik düştü.

Sayın Akşener ülkücülere nasıl seslendi:

“Ülkücüler Türkiye ile ilgili hassasiyetleri yüksek insanlardır. 80 öncesinde bu konuda büyük mücadeleler vermişlerdir, aralarından bir tane muhbir çıkmamıştı. Yıllarca cezaevinde yatmış ağızlarından bir kelime çıkmamış abilerim var. İstanbul’da MHP’nin oyu yüzde 8,1 onun 4 puanı sayın İmamoğlu’na gitti. Sayın Bahçeli bekanın karşılığını 5 harfliler olarak tanımladı. Siz onun içini boşaltırsanız Türkiye gerçek bir beka sorunu ile karşılaştığında vatandaşınıza anlatamazsınız. Şimdi de İstanbul’da seçim yenileniyor, Türkiye’nin gözü bunun üzerinde. Açılımın ayak seslerinin duyulduğu bir sürece gidiyoruz. Sayın Bahçeli, bebek katili, İmralı canisi diyordu şimdi Öcalan’ın avukatları ile görüşmesinde sakınca yoktur diyor. Bu durum 180 derecelik bir dönüş olarak adlandırılır. 29 belediye meclisi üyesi arkadaşımızı 3 oy için terörist diye yaftaladılar, şimdi açılımın ayak sesleri geliyor. Ülkücülerin kendilerini bu resimde bulmaları mümkün değil. MHP’ye son iki seçimde oy veren seçmenlerin tavırları çok başka olacak. HDP gayri resmiyse kapatın kardeşim. Elinizi tutan mı var? Bugün açılım ayak sesleri var o seslendirmeyi de bizzat Bahçeli yaptı. 23 Şubat’ta Apo ile görüşüyorlar demiştim. Şimdi görüşüyorlar. Kendini ülkücü olarak tanımlayan insanların bu resimde kendini bulmaları mümkün değil. MHP’ye oy veren seçmenlerin hem Türkiye genelinde hem de İstanbul özelinde tavırları çok değişik olacak’’ dedi ve milliyetçi sağ oyları istinasız millet ittifakında topladı. İstanbul yenilenen seçimlerinde. İşte o 800000 den fazla oy nereden geldi deniyor ya. O oy her kesimden geldi Türk Milliyetçileri’nin de tulum oyları ile. Demokrat Partinin merkez sağ oyları da dahil olmak üzere. İşte merkez sağdaki bu konsalidasyonun mimarıdır Sayın Akşener ve bu önümüzdeki genel seçimlere kadar da çığ gibi büyüyecektir bu katılım tüm ülke genelinde.

Başka ne uyarılarda bulundu Akşener Merkezi yönetime?

‘Üç gündür çadırların önünde bir şey söylüyorum İçişleri Bakanı’nı mutlaka değiştirsin. Gerim gerim gerilmenin unsurlarından biri. Sayın Erdoğan’a zarar veriyor. Oraya duyulan öfke oraya yansıyor. Damadını mutlaka, ekonomiyi bilmiyor. İkisini de alsın en büyük maaşları versin de onları alsın onları. Eski bir dostu olarak söylüyorum, 24’ünden sonra Sayın Erdoğan’ın derdi büyük olacak’.

“ülkücülerin kendilerini bu resimde bulmaları mümkün değil. MHP’ye son iki seçimde oy veren seçmenlerin tavırları çok başka olacak” sözleri tam bir tespitti, ülkücü refleks ve duyarlılığına tam hakim olan Akşener için ve sonuçta bunu gösterdi. Ülkücü seçmen MHP’den tamamen koptu ve Millet İttifakı’nda yerini aldı. Bu tavır gelecek genel seçimlerde de kendini gösterecek ve İyi Parti bir merkez parti olarak Türkiye’deki merkez sağ oyları da demokratı ile ülkücüsü ile bünyesinde toplayacak ve oy oranını en az yüzde 25’e çıkaracaktır.

İmamoğlu son 8 seçimde yüzde 50’yi aşan tek belediye başkanı oldu, aldığı oy oranı ile son 35 yılın en yüksek oyuna sahip oldu. 12 Eylül sonrası %49,69 alan Bedrettin Dalan’ı da geçerek.

Demek ki önce açılım sonra kapanım, daha sonra yine açılım işe yaramadı. Kürt seçmen aklı ile dalga geçilmesine müsaade etmedi.

  • “İmamoğlu kazansa bile görevden alınır” sözü halkı sindirmedi, yıldırmadı.
  • Seçimin haksız yere iptali halkı ikna etmedi.
  • “Millet İttifakı teröristtir. HDP ile iş birliği yapıyor” mesajı milleti kandıramadı.
  • Kandilin mektubu ile milliyetçi seçmen uyandı.
  • “Akşener fetöcüdür” savı hele hiç tutmadı.
  • İstanbullu’nun analitik görüşü hiçe sayılarak İstanbul için 25 yıldır yapılmayan yeni vaatler İstanbullu’yu inandırmadı, ikna etmedi.

- ve Türk Milleti aklı ile sınanmasına müsaade etmedi.

Ve teşekkürler milletime

Ve teşekkürler Millet İttifakı’na

Ve teşekkürler İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya

Ve teşekkürler CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na

Ve teşekkürler Sayın Kılıçdaroğlu’na

Ve Teşekkürler Sayın İmamoğlu’na

Ve teşekkürler cesur ve korkusuz lider topuklu Efe’ye, Sayın Akşener’e…

İYİ PARTİYİ kurduğu için, ülkenin kaderini değiştirdiği için.

“HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK VE TÜRKİYE İYİ OLACAK” MERAL AKŞENER.

Sevgiyle kalın, mutlukla olun.