Heykeli dikilecek adamsın vesselam

10/09/2017 23:39 2570

‘Taktın sen bu heykele’ diyeceksiniz şimdi. Hemşehrim hele bir okuyun da ondan sonra karar verin… 19 Mart 2014 tarihinde "Karalar ve projeleri" başlıklı bir yazı kaleme almıştım.

Demiştim ki;

"Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan Belediye başkan adayı Zeydan Karalar düzenlediği toplantıda basın mensuplarına meclis üyesi adaylarını ve projelerini tanıttı. Yoğun ilginin olduğu toplantıda bazı projeler vardı ki yapılırsa Adana gerçekten yaşanılabilir bir kent olur Seyhan ise Adana'nın incisi olur. "Adana'yı dönüştürmeye geliyoruz" sloganını kullanan CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar'ın en çok Seyhan Yeşil Vadi projesi, Tepebağ projesi ve çöplerin yeraltında toplanması projeleri dikkatimi çekti... bu projelerin sadece birini uygulamaya sokmak bile Zeydan Beyi Seyhan'da ömür boyu belediye başkanı yapmaya yeter."

12 Kasım 2014'te "Heykelini dikerler" başlıklı yazımda da "22 yıldır yerel medyanın içerisindeyim hem spor, hem de siyaseti takip ederim ilk defa bir belediye başkanının Seyhan Nehri'ni konuşurken Regülatör Köprü'nün sonrasından bahsettiğini duydum. Seyhan'da yıllardır yapılmayanlar bu kez uygulamaya geçerse Zeydan Karalar'ın heykeli dikilir Seyhan'a. Nereye dikilir Kent meydanı olmayan Adana'ya Seyhan meydanı yapma sözü verdi. Nereye ve ne zaman yapılır bilemiyorum ama Seyhan Meydanı yapılırsa ilçeye 100 yıllık aşılamayan sorunların en önemlilerinden birini aşmış olacak. Bir diğer sorun da malumunuz herkesin kentsel dediği ama Karalar'ın yerinde dönüşüm olarak ifade ettiği yeniden yapılanma. Barbaros, Hürriyet, Yenibey, Eskibey, Şehitduran, Havuzlubahçe gibi kuruluşu yarım asrı geçmiş mahallelerde yeniden imar yapılanması yapar, Adanalı müteahhitler ile de çalışır ise meclis üyeleri ve Seyhanlılar bizzat kendileri heykelini dikerler Zeydan Karalar'ın. Ve Adana belediyecilik tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş olmakla unutulmazlar arasında yerini alır." diye yazmıştım.

Şöyle de devam etmiştim; “Başkan Karalar heykelini diktirmeye kararlı. Zeydan Başkanla "Adana'nın makus talihi", "Sahipsiz Adana" gibi klişeleşmiş kelimeler artık klişe olmaktan çıkar hatta ve hatta unutulur.Geçtiğimiz hafta sonu Başkan Karalar, Tarihi Kız Lisesi'nde şu anki Altın Koza A.Ş' binasında Kent Meydanı projesini tanıttı.Adana Barış ve Demokrasi Meydanı ismi verilecek olan meydanın Çevresi Kentsel Tasarım ve Mimari Projesini bir yarışmayla belirledi Başkan karalar. Bu yarışma sonuçlandı, ödülü Hatice Büşra Al Özdilek'in ekip başlığını yaptığı proje kazandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü proje tanıtımında yaptığı konuşmada Karalar'ın bu projesinin uygulanmasında en değerli en önemli maddi ve manevi desteğin büyükşehirden olacağını söyledi.Gazetemizin Başkan Karalar ile 11.11.2014'te yaptığı kahvaltılı beyin fırtınasında Başkan Karalar'ın söylediği cümle "Seyhan'a kaybolan yıllarını geri vereceğiz" Başkan Sözlü'nün Kent Meydanı Projesi'nin tanıtım toplantısında söylediği cümle "El birliği ile Adana'nın kaybolan yıllarını geri getireceğiz." İşte buna ne denir; uyumlu çalışma ve fikir birliği.”


24.10.2016 da yine bir yazı yazmış ve Karalar Kararlı!” Demiştim. İşte o kararlılık meyvesini vermeye başlıyor. 03 Mayıs 2017 de ise yazdığım köşemde Adana’nın bir meydanı yoktu. Artık var. Şimdi sıra Zeydan Başkan’ın heykeline geldi. Kent Meydanı projesine şimdiden heykelin dikileceği yeri belirlemek lazım. Proje paydaşlarına ve mimarlara hatırlatmakta fayda var. İnanın diğer projeler bir kenara sadece bu projesiyle bile gerçekten heykeli dikilecek adam.” Demiştim.

İşte Kent Meydanı vücut buluyor Seyhan kendine yakışır hale geliyor.

Bu proje gerçekten Adana’ya nefes aldıracak ve Adana kendine yakışan bir meydana kavuşacak. Adana’nın yönetimsel anlamda en sıkıntılı ilçelerinden birincisi olan Seyhan artık hak ettiği kimliğine yavaş yavaş kavuşuyor. Kim ne derse desin ama Adana’nın bir kent meydanına ihtiyacı vardı, helal olsun Zeydan Başkan Heykeli dikilecek adamsın vesselam.