Herkesin merak ettiği soruyu sordum

25/11/2018 20:51 4793

Geçtiğimiz hafta sonu Zeydan Karalar ile 5 ocak ailesi olarak Mavi Sürmeli Otel’de  biraraya geldik. Yaklaşık 2 saatlik bir beyin fırtınası yaptık.  Genel Yayın Yönetmeni olmam sebebiyle ilk soruyu sormak bana düştü. Ben de tabi ki bütün Adana’nın merak ettiği ve konuştuğu konuyu sordum kendilerine.  “Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday mısınız, değil misiniz? Adaysanız veliahdınız Seyhan’da kim olur? Hali hazırda devam eden projelerin akıbeti ne olur?” dedim.

 Başkan Karalar bu partide uzun yıllar çeşitli kademelerde görev yapmış, gençlik kollarından gelmiş, örgütçülüğü çok iyi,  başarılı bir siyasetçidir.

Tabi sorunun yanıtını alana kadar bayağı bir zorlandık. Kendisi soruya cevap vererek başlamak yerine Seyhan’a yaptığı hizmetleri anlatmayla başladı konuya. 

Nihayetinde sorunun cevabına geldiğimizde verdiği yanıt nedense 20 kişilik kadromuzu yanıltmadı.  Seyhan’a aday olurken de Zeydan Karalar bu kadar iddialıydı ve Seyhan’da gerçekten büyük bir başarı elde etti. Kazanılması çok zor olan, kozmopolit yapısıyla son iki dönemdir de AK Parti’nin kazandığı, Adana’nın lokomotifi olan bir ilçeyi CHP’li yaptı.  4,5 yılda yaptığı hizmetleri “Mucize Gibi” diyerek niteledi.  Aslında Seyhan gibi kentin en önemli, en karmaşık ilçesinde  O’nun yaptıklarını yapmak, bu şekilde nitelendirilecek cinsten.  

Konuşmaları arasında;  “Kimsenin koltuğunda gözüm olmadı” , “ Hizmetlerimiz beğenildi ki bizi Büyükşehir’e layık görüyor Adanalılar” , “Görev verilirse kaçmam” , “Adana fakir bir kent değil, içim acıyor” , “Seyhan’da geliri artırdıysak Büyükşehirde de artırırız” , “Ben milletin parasını kimseye hibe edemem” gibi cümleler ifade etti.

Sorumun cevabını mı merak ettiniz buyurun orta sayfada yanıtı hep birlikte okuyalım.

Dedim ya iyi siyasetçidir diye hatta Adana’da siyaseti takip edenler, kendisine profesör diyor. Siyaseten profesör ünvanlı Belediye Başkanı Zeydan Karalar.

Kent meydanıyla ilgili daha önce Adana Barış ve Demokrasi Meydanı ismi verilecek olan meydanın Çevresi Kentsel Tasarım ve Mimari Projesini bir yarışmayla belirledi Başkan Karalar.  Bu yarışma sonuçlandı, ödülü Hatice Büşra Al Özdilek'in ekip başı olduğu proje kazanmıştı.  Yine daha önceki yazılarımda yazmıştım; “Seyhan’a Meydan yapılırsa ilçe 100 yıllık aşılamayan sorunların en önemlilerinden birini aşmış olacak”  diye yazmıştım. Hatta yaparsa Zeydan Başkan’ın heykelini dikmek lazım demiştim. Yaptı… Heykeli de o kent meydanına yakışır.

Daha önce yine 2014 yılında yaptığımız kahvaltılı beyin fırtınasında, Başkan Karalar'ın söylediği cümle "Seyhan'a kaybolan yıllarını geri vereceğiz" olmuştu. Bugün yaptığı hizmetlere bakıldığında, büyük ölçüde bu sözün yerine geldiğini görmek bir Adanalı olarak beni mutlu etmiştir.