Herkesi olduğu gibi kabul edin ve sevin!

30/04/2020 19:15 2425

Bir gün bir arkadaşımla bir kafede oturup sohbet ediyorduk. Sohbet sırasında arkadaşıma neden şu anda daha önceden konuştuğu ve görüştüğü birkaç arkadaşı ile görüşmeye devam etmediğini sordum. Kendisiyle aramızda geçen konuşma şöyleydi:

Ben: Neden Melis ile arkadaş değilsin?

Arkadaşım: Çünkü kendisi peltek peltek konuşuyor ve ne dediğini hiç anlamıyorum.

Ben: Peki, o zaman Mert ile neden görüşmüyorsun?

Arkadaşım: Çünkü Mert de çok kendini beğenmiş ve sürekli olarak bana bir şeyler öğretmeye çalışıyor.

Ben: Peki ya, Aslı?

Arkadaşım: O da kendisini çok güzel sandığı için bana sürekli olarak model olmak istediğinden bahsediyor. Her görüşmemizde beni yoruyor.

Ben: Peki, Emir ile niye konuşmuyorsun?

Arkadaşım: Çünkü onunla da politik görüşümüz çok farklı ve her konuştuğumuzda onunla politik görüşlerimizden dolayı kavga ediyoruz.

Ben: Peki, sen bana bu kadar kişiyi kötüledin. Sen ne oluyorsun?

Arkadaşım: Ben daha mantıklı düşündüğüm ve böyle tuhaf şeyler yapmadığım için iyi olduğumu düşünüyorum.

Ben: Bu kadar kişiyi kötülemen ve onların kötü yönlerini ortaya koyarak arkadaş olmadığını söylemen çok yanlış. Herkes ile aynı fikir, görüş ve düşüncelere sahip olmayabilirsin ama onları sevmesen bile onlara insan olarak saygı duyman ve onları oldukları gibi kabul etmen daha doğru olacaktır. Unutmamamız gereken bir şey var o da hiçbir insanın 4/4’lük olmadığı gerçeği. Belki de sevmediğin kişilerin de iyi yönlerini bulmaya çalışmalısın.

Bu örnekten de görüldüğü üzere etrafta farklı dış görünüş, düşünce, dini inanç ve fikirlere sahip binlerce insan var. Başka bir insan ile görüşmemek için bu tür bahaneleri ortaya atmak veya insanları bu sebeplerden dolayı kötü göstermek çok yanlış. Evet, belki o kişinin sevmediğiniz yönleri var ama unutmayın sizin de başkalarının gözünde sevilmeyen yönleriniz var. Arkadaşlarınızı veya eşinizi seçerken tüm bu düşüncelerden çok niyetini çözmeye çalışın çünkü bir insanın her türlü özelliği kabul edilebilir ama kötü niyetli olması o insanı insanlıktan çıkaran en büyük özelliktir.