Her ürün internetten alınır mı?

18/05/2020 23:06 2886

 

Yakın bir tarihte internetten alışveriş yapmaya başlayan Türkiye, internetten alışveriş yapmayı çok sevdi. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de insanların ihtiyaçlarının yüzde 65’ini internet üzerinden yaptığı ortaya çıktı.

İnsan hayatını kolaylaştıran internetten, insanların en fazla zamanını alan alışverişlerde de büyük kolaylık sağlıyor. İnterneti her alanda kullanmaya başlayan Türk halkı yakın bir tarihte tanıştığı internetten alışveriş kolaylığını sevmeye başladı. Bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de geçen yılda insanların ihtiyaçlarının yüzde 65’ini internet üzerinden karşılamaya çalıştığını belirledi. Bu da internet alışverişinin hayatımızda kapladığı yeri gösteriyor aslında.

Peki internetten satın alınanlar hangi ürün gruplarını oluşturuyor?

Elbette satın alınan ürünler arasında ilk sırada ‘giyim eşyası’ yer alıyor. İş, meslek ve gelir düzeyi farklı olan insanlar üzerinde yapılan araştırmada, online olarak en fazla satın alma işlemi yapılan kategorilerin başında giyim geliyor. Bunu finansal hizmetler, daha sonra tüketici elektroniği ve küçük ev eşyaları izliyor.

Bu noktada aklıma bir soru daha geliyor…

Peki her ürün internetten satın alınır mı yada bazı ürünleri gözümüzle görmemiz, dokunup, kokusunu almamız gerekmez mi?

Elbette ki gerekir.

Bana göre alışverişte bu kadar kolaylık sağlayan, tek tıkla istediğimiz ürünü satın alma lüksüne sahip olduğumuz internet aleminde deterjanlar ve birçok kozmetik ürünü satın alınmamalıdır.

Çünkü hem kendi şahit olduğum hem de çevremden çokça şikayet duyduğum için rahatlıkla söyleyebiliyorum. İnternetten satın alınan birçok deterjan marketlerde satılanlarla aynı kaliteye sahip değil. Özellikle fiyatın düşük olduğu ve ağırlığın arttığı ürünlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Çünkü ağırlık arttırılıp, fiyatlar düşürülüyor ve bu durum insanlara ekonomik geliyor. Fiyat uygun aynı zamanda da paketlerin ağırlığı çok fazla insanları cezbediyor. Sonrası ise hüsran olabiliyor.

Elbette satın alıp beğenmediğiniz ürünün iade etme şansınız var. Ancak paketi açıyor, kullanıyor ve beğenmiyorsunuz ve birçok firma paket açıldığı için ürünü geri iade almıyor. İnsanlar bunu denemeden nasıl bilecekler iyi mi kötü mü? Bu gibi durumlarda çoğu zaman muhatap da bulamıyorsunuz.

Bu gibi sayılabilecek çok ürün var aslında…

İnternet alışverişi pek çok ürün içen kolaylık sunuyor ancak her ürün için de uygun olmuyor. Bunun sonucunda rahatlıkla söyleyebilirim ki her ürün internetten alınmamalı, alınacak ürünler de mutlaka tüketiciler çok dikkatli olmalılar.